antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Canon Eos-olympus 4/3 Lens Adaptörü

Sevgili "Hacker" Ruhlu Arkadaşlar,

Buyrun size bir araştırma konusu, ciddi bir "tersine mühendislik" uygulaması.

Proje konusu:

Canon EOS lensleri Olympus, Leica ve Panasonic DSLRlarda kullanılan 4/3 Sistemininin bayonetine lensin bütün fonksiyonelliğini muhafaza ederek monte edilmesini sağlayacak bir adaptör tasarlamak. Burada "fonksiyonelliğin muhafaza edilmesi" ibaresinden kasıt diaframın ve otomatik fokus mekanizmasının makina gövdesi tarafından kontrolü, ayrıca lensten "fokal uzunluk" (stabilizasyon için) ve odak mesafesi (flaş sistemi için) bilgilerinin gövdeye aktarılmasını içeriyor.

Genel tasarım öğeleri:

4/3 sisteminde bayonet yuvası ile sensör arasındaki mesafe 38.69mm , Canon EOS'ta ise 44mm, arada 5mmlik bir boşluk var. Bu aralığa üzerinde bir CPU bulunan adaptör yerleştirilebilir. CPU'nun görevi gövdeden gelen 4/3 protokolündeki sinyalleri yorumlayıp, EOS protokolünde lense yollamak, aynı şekilde lensten gelen bilgiyi yorumlayıp, dönüştürüp gövdeye aktarmak olacak. Nikon, Pentax ve Minolta sistemlerinden farklı olarak EOS ve 4/3 sisteminde lens-gövde arasında herhangibir mekanik iletişim olmadığı için sözkonusu adaptörde herhangibir mekanik oynar parçaya ihtiyaç duyulmamaktadır.

Riskli konular:

1. Olympus 4/3 sisteminin iletişim protokolünü deşifre edilmesi. Olympus 4/3 sistemini "sözde" açı sistem diye adlandırmış ama sadece endüstriiye para karşılığı spesifikasyonu veriyor.

2. Canon EOS sisteminin iletişim protolünün deşifre edilmesi. Sigma, Tokina ve Tamron 20 yıldır deşifre ederek kendi lenslerini üretiyorlar. Onlar bunun 20 sene önce yaptıysa "Hacker" cemaati de bunu şimdi hayli hayli yapar. İşe önce elektronik devrelerinin basitliği sebebiyle kolay analiz edilebileceğini düşündüğüm 1980lerden kalma 2.el Canon gövde edinerek başlanabilir.

3. Olympus bayonetinin besleme geriliminin ve gücünün Canon EOS lensleri kumanda edip etmeyeceğini bilmiyoruz. 4/3 sisteminin elektriği yetersiz kalırsa harici güç ünitesi (yani bir pil) vasıtası ile sorunu çözmek mümkün, ama genel tasarımı çirkinleştirecektir.

4. Canon lenslerin gövdeye odak mesafesi bilgisini geçip geçmediğini bilmiyoruz. Bunu öğrenmenin en iyi yolu Canon DSLR ile çekilmiş fotoların EXIF bilgisine bakmak, orada fokal uzunluk varsa, teorik olarak Olympus'un yeni E510 modelindeki stabilizasyonu Canon EOS lenslere uygulamak mümkün olacaktır.

5. Uygulama bir aleti bir başka alete adapte etmeyi amaçladığı için tamamen yasal olması gerekir, nihayetinde Sigma, Tokina ve Tamron yıllardır lisans hakkı ödemeden EOS için lens üretiyorlar.

#antika' tarafından 10.04.2007 16:05:40 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Nisan 2007, 15:59 - İp: 81.***.**5.159
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Linkleri acik yazarsan, ben senin icin dahil edip yollarim.

Ayrica hesaplarda hata yok. Canon lensin sirtini Olympus'un bayonetinde 1.5-1.8mm acikta tuttusan kisa odaklmasi normal. Zaten yakina odaklamak icin lensin sensirden/filmden uzaklasmasi gerekiyor.

Lensin sirtini Olympus'a dayarsan fokusun birebir tuttugunu goreceksin. ( 0.2 mm ama biz onu 0 kabul edelim )

Lensin elektrik kontaklarinin oldugu cikintiyi bayonetin icine sokabilment icin lensin merkezini 1.5mm kaydirman gerekiyor.

Tarih: 20 Nisan 2007, 18:16 - İp: 81.***.**5.159
deparius
deparius (üye)
İstanbul / Amatör

Antika ben de biliyorum uzaklaşınca yakını odaklayacağını sadece ne kadar içeri girmesi gerektiğini hesaplayabilmek için ikinci fotografı çektim. kontaklara gelince onlar zaten içerideydi fotografı çekerken. çapı 4 mm daha geniş olan bir objektifi bayonetin içine 2mm nasıl sokarız ben onu düşünüyorum. Kondüsyonu düşük bir lensin bayonet bağlantısını parçalamaya karar verdim tornada olympusa uygun hale getireceğim devrenin kontaklarını da çıkartıp kendi devremi yerine koymayı düşünüyorum. proje başlangıç çizgisinden biraz uzaklaştı ama neyse.

1. foto
http://i169.photobucket.com/albums/u208/deparius/P4190254_.jpg

2. foto
http://i169.photobucket.com/albums/u208/deparius/P4190257_.jpg

Tarih: 21 Nisan 2007, 13:41 - İp: 195.***.**0.27
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Deparius,

Önce senin çektiğin fotograflar:

"Olympus E500 + canon 35-80mm
lens sırta dayalı şekilde 80mm'de 37cm'ye focus yapılmış 28cm'den çekilmiş foto."

"Olympus E500 + canon 35-80mm
lens sırttan 1,5-1,8mm açıkta 80mm'de 37 cm'ye focus yapılmış 23 cm'den çekilmiş foto. "

Bu işin numarası resmin linkinin başına köşeli parantez içinde "IMG" , linkin hemen arkasına köşeli parantez içinde "/IMG" yazmak.

#antika' tarafından 21.04.2007 22:55:44 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Nisan 2007, 22:25 - İp: 88.***.**5.240
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Deparius,

1. 28cm'yi nasıl ölçtün? Doğru ölçü sensör hizasından yapılır. Aslında ben ona bile güvenmiyorum. Sonsuz her yerde sonsuz olacağı için test fotoları lens "sonsuz" konumundayken yapılmalıydı.

2. Fokus noktası lineer değildir. Yani lensi 1mm ileri götürdüğün zaman fokusu 5 cm geri çekiyorsan, bu 1 mm geri çekersen lensin özelliğine göre belkide 20 cm ileri götürebilirsin.

#antika' tarafından 21.04.2007 23:09:06 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Nisan 2007, 23:06 - İp: 88.***.**5.240