eomer_
eomer_ (üye)
İstanbul / Amatör

Canon Eos 500d İçin Kumanda İşlevleri?

Kablolu ve kablosuz kumandalardan hangi işlevler yapılabiliyor?
Mesela enstantane ve diyafram değerleri değiştirilebiliyor mu?

Eos 500D sahibiyim ve Makinaya hiç dokunmadan, tripod üzerindeyken enstantane değerini değiştirmek istiyorum. Ama kendi yaptığım kablolu kumandamdan sadece yarım ve tam deklanşör yapabiliyorum.
Sanırım bahsettiğim enstantane ve diyafram fonksiyonlarını kablolu kumandalardan yapamıyoruz.

Mesela şu iki uzaktan kumanda ile neler yapılabiliyor, ya da arasındaki fark nedir? 2 kumandanın da hem nikon, hem de canon modellerine tam uyumlu olduğu söyleniyor.

IMG]http://www.pentaxforums.com/forums/attachments/camera-studio-accessories/15180d1215647422-what-camera-remote-brand-you-use-remote.jpg[/IMG]

Yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Tarih: 14 Ekim 2009, 19:43 - İp: 78.***.**9.213
eomer_
eomer_ (üye)
İstanbul / Amatör

bu da diğer kumanda

#lionminister' tarafından 14.10.2009 19:49:54 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Ekim 2009, 19:48 - İp: 78.***.**9.213
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Aynı işlemleri yaparlar, sadece netleme ve deklanşör.

Tarih: 15 Ekim 2009, 01:41 - İp: 85.***.**4.186
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

bahsettiginiz gibi bir kumanda ceşiti varmı gercekten bilmiyorum.

benım gorduklerim bu tarz wirelesslar, kablolular ve birde flaş kızagına alıcısı baglanan kumandalar,hepsinde deklansor dugmesi var, diyaframa etki edecek bir dugme yok bildigim kadarıyla..
mantık, gormeden zaten pozlama yapılamayacagı uzerıne kurulmus sanırım.
kumandadan enstantane ve diyaframı neye gore ayarlayacaksınız?

bu iki kumanda en ucuz ve uygun yontem, uyumluluk listesine bakmadan alısveriş yapmayın,ikincisi her modele uygun..
p kısmı oentax, n kısmı nikon c kısmı canon makineler için.
canon dslr-likelarlada uyumlu oldugu için birde zoom dugmesi var canon kısmında.

Tarih: 15 Ekim 2009, 03:56 - İp: 78.***.**5.129
sereze
sereze (üye)
Karabük / Meraklı

Ben bunlardan 3 tane farklı marka spariş ettim, iki tanesi Canon 450D ile çalıştı, bi tanesi JIANISI idi ama çalışan mı çalışmayan mı şu anda hatırlamıyorum. www.amazon.co.uk burda kullanıcılar çalışmadığı zaman yorumla belirtiyor. Bunlar deklanşör için, diğer ayarları laptopu foto makinesine bağlayarak yapabilirsiniz.

Tarih: 23 Ekim 2009, 21:55 - İp: 94.***.**3.183
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

"Eos 500D sahibiyim ve Makinaya hiç dokunmadan, tripod üzerindeyken enstantane değerini değiştirmek istiyorum. Ama kendi yaptığım kablolu kumandamdan sadece yarım ve tam deklanşör yapabiliyorum.
Sanırım bahsettiğim enstantane ve diyafram fonksiyonlarını kablolu kumandalardan yapamıyoruz."

Istediğiniz ayarları yapmanın bir yolu var - piyasaya 2 ay önce çıktı - ama biraz pahalıya gelebilir

Öncelikle bir iphone sahibi olmanız gerekiyor .

Sonrasında binlerce iPhone applicationlarından biri olan onOne Software satın alıp ( sadece deklanşör kontrolu $1.99 , pozlama kontrolları,Liveview vs $19.99 ) yüklüyorsunuz .

Yeni Nikon DSLR'lerin tamamı ve bildiğim kadarıyla şu an sadece Canon 500D destekleniyor .

Diyafram ve perde hızı , ISO gibi kontrollerin yanısıra , Liveview'u telefonunuzun ekranınızdan görebiliyorsunuz , çektiğiniz fotoğrafı da ...

Fokus noktasını değiştiremiyorsunuz diye biliyorum .

TIKLAYIN

Bir büyük dezavantajı var yalnız Ortamda bir de PC olması gerekiyor , USB çıkışından direk makinaya bağlı ....

Profosyonel uzaktan kumanda aletlerini pahalı bulup , PC taşımaya itirazı olmayanlara yararı olacaktır sanırım .

Fiyat zaten sadece deklanşörü kumanda eden aletle hemen hemen aynı . Uyumlu ve Liveview'lu DSLR sahibi olanlar , eğer iphoneları varsa eğlence için alabilirler belki ....

#paperman' tarafından 24.10.2009 09:38:24 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Ekim 2009, 09:24 - İp: 96.***.**9.175
  • 1