inblue
inblue (üye)
Çanakkale / Firma

Canon Eos 300d’deki ’’error 99’’

Canon eos 300D kullanan arkadaşlar varsa bana yardım edebilirmisiniz??
Fotoğraf cekerken perde açılıp kalıyor ve çekim gerçekleşmiyor.Ekranada
''errror 99'' raporu geliyor.Şimdiden teşekkürler...

Tarih: 3 Aralık 2006, 03:26 - İp: 85.***.**2.92
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

tahmin edeyim: stüdyoda, senkronize kızağı kullanarak makinenizi paraflaşa bağlıyosunuz...

paraflaş üzerindeki elektrik kaçağı makinenizi çalışmaz duruma getiriyor...

senkronizenin bağlı olduğu paraflaşın, fişini ters çevirip tekrar denediğinizde, aynı durum devam ederse.. senkronize kablodan vazgeçip, triger flaş kullanmanız gerekecek..

kablodan vazgeçemem derseniz.. buradaki linke tıklayın

sayfasındaki senkronize pabucunun neden o kadar pahalı olduğunu sormak gerekir... bu karşılaştığınız durumu düzeltmek için...

hayırlı işler dilerim...

Tarih: 3 Aralık 2006, 11:00 - İp: 85.***.**0.6
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

merak ettim.. acaba, fişi ters taktığınızda , sorun düzeldimi..

yoksa devam ediyormu?..

(belkide hiç senkronize kullanmadan hata oluşuyor.. daha fazla açıklama gerekebilir)

bir ihtimal daha: pili söküp tekrar takmanız gerekebilir.. veya lensinizin elektrik kontak noktaları iletkenliğini yitirecek bir şeye maruz kalmıştır...

#mete007' tarafından 03.12.2006 15:48:45 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Aralık 2006, 15:10 - İp: 85.***.**0.221
inblue
inblue (üye)
Çanakkale / Firma

Yardımınız için teşekkür ederim. Makinayı sütüdyoda deil dış çekimlerde kullanıyorum. ayrıca harici flaş takılı deil, kendi flaşını kullanıyorum. Tahmin edebileceğiniz başka bir sorun olabilir mi?

Tarih: 4 Aralık 2006, 01:26 - İp: 85.***.**3.58
varadero
varadero (üye)
İzmir / Amatör

merhaba

bahsettiğiniz sorunu aynı makine de bende yaşadım.

yeni aldığım bir sigma lens ile aynı sorunu yaşıyordum ancak diyafram ayarını manuel yapınca bazı aralıklarda sorun olmuyordu . daha sonra bu durumun lens ile ilgili olduğunu öğrendim eğer lensinizi değiştirirseniz sorun çözülecektir diye düşünüyorum.

Tarih: 6 Aralık 2006, 18:31 - İp: 85.***.**4.228
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

makinenizin perde ömrü bitmiş olabilirmi ?
kaç çekim yaptınız acaba ?

Tarih: 6 Aralık 2006, 20:40 - İp: 85.***.**6.9
poettime
poettime (üye)
Ankara / Amatör

merhaba inblue sorun tahminimce manuel eski elnslerden kullanıyosun o sebeple bir süre çekim yaptıktan sonra hata verir kapatıp açarsın bir iki kare çeker sonra yine aynı hatayı verir errror 99 un sebebi manuel makineler için kullanılan lensleri kullanman

sanırım sorun budur

iyi çalışmalar dilerim

Tarih: 6 Aralık 2006, 21:10 - İp: 88.***.**8.219
acd
acd (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Merhaba

errror 99 hatası,çok da önemli değil..Pili çıkarıp yeniden takın düzelir..Eğer hala yapıyorsa,objektif makine ile iletişim yapamıyordur..objektifi söküp yeniden takın..

Tarih: 6 Aralık 2006, 22:43 - İp: 88.***.**9.218
inblue
inblue (üye)
Çanakkale / Firma

Yardımlarınız için teşekkürler arkadaşlar. Galiba sorun lens in makina ile olan iletkenlik arızasından kaynaklanıyor, objektif i değiştirebilirsem büyük ihtimalle sorun kalkacaktır umarım. Herkese kolay gelsin....

Tarih: 7 Aralık 2006, 18:02 - İp: 85.***.**4.255
inblue
inblue (üye)
Çanakkale / Firma

Teşekkürler yardımlarınız için.

Tarih: 28 Aralık 2006, 16:50 - İp: 85.***.**7.238
o bensem
o bensem (üye)
İzmir / Meraklı

yahu bende de o sorun bir kere çıkmıştı o da objektif tam oturmadığı için öyle bir hata vermişti istersen bi kontrol et derim ben

Tarih: 3 Ocak 2007, 18:11 - İp: 81.***.**8.240