birol43
birol43 (üye)
Kütahya / Profesyonel Fotoğrafçı

Canon Eos 20 D Hakkında Sorular

Değerli Arkadaşlar
Canon EOS 20 D için bazı sorumlarım olacak cevaplayabilirseniz sevinirim.
Bu makinada
1-Kartsız haliyle makinanın kendi hafızası var mı ?
2-cf type ı ve ıı kart kullanılan makinada cf ııı kart ve sd kart kullanılabiliyor mu ?
3- kart seçimi yaparken alacağım kartın markasının önemi nedir ?
4-20d nin kaç gb'ye kart desteği var dır ?
5- kullanım menüsüne türkçe eklenebiliyor mu ve Türkçe kullanım klavuzu olan arkadaşım var mıdır? Makinayı yurt dışından aldım. Erkayalar klavuz yolluyormu?
6- 8.2 pixel ile çekim yapıldığında fotoğraf kart baskısında görüntü en fazla kaça kaç ebadında bozulmadan basılabiliyor ?
7-farklı kart hafızlarıyla ve çeşitli çözünürlüklerde en fazla kaç kareye kadar çekim yapıldığını gösteren bir tabloyu nerden bulabilirim ?
8-uygun fiyatlara kartı nasıl bulabilirim?
9-Canon Eos 500 N de kullandığım (Canon 28-80), (Cosina100-400 ve 100 mm) makroyu 20 d de kullanabilirmiyim ve analogda kullandığım objektifler dijital de hangi mm ye denk düşüyor.
10- Eos 20 d de hareketli görüntü çekin özelliği var mı?
11- objekif mm leri kaç metre mesafeye denk geldiğini gösteren bir tablo varmıdır?

Canon EOS 3 ve EOS 500 N kullanım kitabı elimde mevcuttur arzu edene yollayabilirim.
Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Tarih: 1 Mayıs 2006, 11:01 - İp: 85.***.**0.178
mmp953
mmp953 (üye)
Ankara / Meraklı

Merhaba,

-20d nin kendi hafızası yok, ama hafıza kartı takılı değilken fotoğraf çekip bakabilirsin (tabii ki saklayamazsın).
-Bildiğim kadarıyla tüm cf kartlar ile bir adaptör yardımıyla sd kartları kullanabilirsin.
-Kart markasının pek bi önmei yok ama güvenilir markalar olması tercih sebebi olabilir her zaman...
-20d nin hafıza kartı hafızası olarak herhangi bir limiti olduğunu sanmıyorum ama test edilip edilmediğini yada uyumluluğunu kartın üreticisinden öğrenmek her zaman yararlıdır diye düşünüyorum..
-Erkayalar 15-20ytl ye türkçe kullanım klavuzu satıyor bildiğim kadarıyla. 6 ve 7inci sorulaın kısmen cevabını bu klavuzdan bulabilirisiniz.
-Baskı olarak 70-100 gibi bir kağıda baskı mümkün diye okumuştum ama ne kadar kaliteli olur orası tarışılır.
-Kart için fiyat araştırması yapman lazım intenetten, çünkü bir marka bir yerde ucuzken başka bir marka aynı yerde diğer yerlere göre pahalı olabiliyor.
-Tüm Canon uyumlu lensleri 20d de kullabilirsin. diğer markalar içinde ayrı bir adaptör gerekiyor ama bu durumda AF çalışmayabiliyor.
-Hiçbir dslr de hareketli görüntü çekimi yok, tabii ki 20d de de...
-Valla 11 inci sorunu anlamadım bile, anlayan olupda cevap veren olursa bende bilgilenmek isterim

iyi günler.

#mmp953' tarafyndan 01.05.2006 19:55:24 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Mayıs 2006, 19:53 - İp: 81.***.**1.146
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba,
Gayet güzel cevaplar verilmiş.
Baskı boyu ile ilgili hesabı yapmanız oldukça kolay, hangi çözünürlükte istediğinize bağlı olarak baskı boyu değişiyor.
orta kalite bir baskı için 200 dpi, yüksek kalite için 300 dpi, poster boyu için 75-100 dpi hesabını alırsanız, en ve boy pixel sayısına bölüp baskı boyunu bulursunuz.
Mesela 3000*3000 (9 megapixel) bir görüntü için 300 dpi baskı 10*10 inç, yaklaşık 25*25 cm baskı eder.
Her boy ve tür CF kart kullanabilirsiniz, hatta microdrive bile kullanılıyor (ben 4GB lık microdrive kullandım).
EOS sistemlerde kullanılan tüm lensler kullanılabiliyor. Ne marka olursa olsun farketmez, sadece bir iki sigma lenste (içinde chip olan) problem yaşandığını duymuştum.
Tüm lenslerin odak uzaklığı 1.6 ile çarpılmış gibi oluyor (sensor boyu film boyundan 1.6 kere küçük olduğu için). yani geniş açıda kaybınız (28 mm lensiniz 34mm görüntüsü verecek) ana telede kazancınız olacak (400 mm niz 520 mm gibi). Son sorunuzu bende anlamadım, biraz açarmısınız ?

Tarih: 1 Mayıs 2006, 20:31 - İp: 88.***.**9.44
  • 1