ahmedo
ahmedo (üye)
Hatay / Amatör

Canon 650d Netlik Sorunu

arkadaşlar kameramda netlik sorunu yaşıyorum.çekim esnasında AF noktalarının bir kaç tanesi kırmızı yanıp sönüyor. ama bilgisayar ekranında fotoğrafı incelediğimde fotoğrafların net olmadığını görüyorum,renklerde cansız.nerede yanlış yapıyorum?

Tarih: 30 Ekim 2012, 00:25 - İp: 88.***.**2.216
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Ahmedo,

Konu kirliliğine yolaçıyorsun, dikkat et.

Bu konuların hepsi daha önce bu forum sayfalarında yazılmış şeyler, aklına estikçe yeni konu açmak yerine daha önce zilyon kere sorulmuş ve cevaplanmış şeyleri bir araştır istersen. En azından açtığın bir konuya sadık kal ve oradan devam et.

Cevaba gelince :

Zaten bütün mesele o canlı renkleri bulup çıkaracak ustalığı edinmekte. Dikkat !... "ustalık" dedim, "alet edevat" demedim.

Sırf 1500-2000 TL verip 650D aldın diye paketin içinden "ustalık" da mı çıkacak sandın ?

Tarih: 30 Ekim 2012, 01:47 - İp: 88.***.**9.26
ahmedo
ahmedo (üye)
Hatay / Amatör

ben ustalardan yardım istedim, ukalalık değil. yardımcı olmayacaksan ne diye atlıyorsun ortaya? parayla ustalık satın alınamayacağını bilecek kadar da ustayım merak etme.

#ahmedo' tarafından 03.11.2012 12:04:46 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Kasım 2012, 11:58 - İp: 88.***.**4.18
bdikkas
bdikkas (üye)
Manisa / Amatör

pozlama süresi kısa geliyor ise titremeden dolayı netlik kaybı olabilir.çeşitli duruşlar var titretmeden fotoğraf çekmek için araştırın isterseniz.

ucuz uv filtre var ise netlik kaybı yapabilir.

ayrıca renklerin daha canlı çıkması için beyaz dengesi konusunu araştırın. doğru beyaz da fotoğraf çok farklı bir hale geliyor.

diğer arkadaş neden bu kadar ekabir anlamış değilim.
mahallelerde yaşlı şişman hiç bir şeyden memnun olmayan ızdırap teyzeler gibi çemkirmiş.

Tarih: 4 Haziran 2013, 23:32 - İp: 94.***.**4.35
ahmedo
ahmedo (üye)
Hatay / Amatör

çok teşekkür ediyorum

Tarih: 5 Haziran 2013, 11:00 - İp: 95.***.**2.202
lanista
lanista (üye)
İstanbul / Amatör

Renk sıcaklığı ve fotoğraf stili ayarlarını liveview ekranında manuel olarak zevkine göre yapmalısın. Perde hızını azaltabilirsin 1/30 vs duruma göre değişir uzun pozlama titremeden ötürü netlik kaybına yol açar. Gece çekimlerinde tripod kullanmalısın varsa kumanda. Fokus noktasınıda manuel ayarlamak daha iyi sonuçlar verebilir.Eğer 18-55mm lens kullanıyorsan f8 üstü değerler kullanırsan daha keskin sonuçlar alırsın. Ve son bir tavsiye raw çekersen renk parlaklık sıcaklık ayarlarını sonradan da işleyebilirsin

Tarih: 7 Haziran 2013, 17:39 - İp: 94.***.**7.56
  • 1