bozcag
bozcag (üye)
Antalya / Amatör

Canon 5d Mr2 Raw+jpeg

canon 5d mark2 de raw+jpeg modunda fotoğğraf çektim. her pozu iki adet ve jpeg uzantılı olarak çekiyor. nerede hata yapıyorum. yardımlarınız lütfen . teşekkürler.

Tarih: 18 Aralık 2009, 17:23 - İp: 78.***.**2.86
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Her pozu iki kez çekmez de aynı pozdan iki tane fotoğraf çekilmiş gibi iki farklı dosya verir...çektiğiniz fotoğrafı bir kezraw bir kez de jpeg dosyası olarak kaydedecektir makine...buraya kadar erşey normal de..raw + jpeg seçimdeyken nasıl oluyor da her ikisini de jpeg uzantılı verbilir ınu anlayamadım..diğer markalarda durum nasıl bilmiyorum ama canon'ların bazı modellerinde otomatik çekim modunda iken raw çekim yapmıyor makine..ancak böyle bir durum bile olsa zaten raw + jpeg'egetirebilmeniz ve de aynı anda iki tane jpeg çıktısı vermesi mümkün değil..ilk defa karşılaştığım bir durum...eğer durum gerçekten dediğiniz gibi raw + jpeg'de birini raw vermeyip ikisini de jpeg veriyorsa, mutlaka götürün servise..çünki yazılımsal bir sorun olabilir..

Tarih: 18 Aralık 2009, 22:30 - İp: 94.***.**4.34
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

Ben bu sorunu biliyorum çünkü benim 40D'de de aynısı oluyor. RAW çekimde sorun yok. CR2 dosyası olarak kaydediyor. Ancak RAW+JPG seçtiğimde iki adet jpg dosyası kaydediyor. Yanlış hatırlamıyorsam aynı isimli iki dosya oluyor birinin sonunda (1) ekliyor sanırım. Yazılım hatası olduğunu sanmıyorum, hem 5D Mk II'de hem de 40D'de aynı olması zor gibi geldi bana. Muhtemelen bir ayarda yanlışlık yapıyoruz ama ben de bulamadım. Sırf RAW kullandığımdan çok da dert etmemiştim. Bir bilen çıkacaktır sanırım..

Teşekkürler.

Tarih: 18 Aralık 2009, 23:30 - İp: 217.***.**5.10
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Sevgili arkadaşlar kendim 400D ve 450D kullandığım zamanlarda çoğunlukla raw + jpeg çekerdim..gerçi söz konusu sorunun yaşandığı makine farklı ama ben kendi makinelerimde benzer sorunu hiç yaşamamıştım..şimdi ben de merak ettim..5D Mark II kullanan iki arkadaşım var..onlardan böyle bi sorunu duymmaıştım ama yarın ilk işim onlara danışmak olacak..belki bir bildikleri vardır ve yardımcı olabilirler..

Tarih: 19 Aralık 2009, 02:13 - İp: 94.***.**4.34
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Anlattığınız koşullara göre ancak kartta FAT hatası nedeniyle bir çoklama olabilir.
Başka bir kartla çekim yapıp sonucu söylermisiniz ?

Tarih: 19 Aralık 2009, 20:41 - İp: 85.***.**9.39
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

Şimdi şaşırdım işte. Fatih Bey dediğinizi denedim. Başka bir kartla denedim, sorun yoktu. Sonra diğer kartı takım bir çekim de onunla yaptım, onda da sorun yoktu. Acaba kartı formatladıktan sonra mı sorun düzeldi? Çünkü RAW+JPG denemesini makineyi ilk aldığımda yapmıştım. Sonrasında sadece RAW ile devam ettiğimden dönüp yeniden kontrol etmemiştim. Herhalde formatladıktan sonra kartı düzelmiştir diyelim o zaman.

Ama 5D kullanan arkadaşın durumu nedir acaba? 40D çözüldü(müş).

Teşekkürler.

Tarih: 19 Aralık 2009, 22:30 - İp: 217.***.**5.10
bozcag
bozcag (üye)
Antalya / Amatör

zaman ayırarak düşüncelerini ileten sizlere sonsuz teşekkür ediyorum. f demirhan arkadaşımıza ayrıca teşekkür ediyorum. kartı formatladım ve çekim yaptım sorun düzelmiş. jpeg ve cr2 olarak iki kayıt yapmış. sorun çözüldü. sağolun.

Tarih: 20 Aralık 2009, 00:35 - İp: 78.***.**2.86
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Benzer bir surunu yurt dışı forumlarından birinde okumuştum. Tek yaşayan siz değilsiniz yani.
Kartınızı formatlayınca FAT tablosu düzelmiş olmalı.
Geçmiş olsun. Ara sıra kartları mutlaka formatlayın, sürekli yaz sil, File Allocation tablolarında sorunlar yaratabilir. Formatlamak o tabloları yeniler.

Tarih: 20 Aralık 2009, 00:45 - İp: 85.***.**9.39
bozcag
bozcag (üye)
Antalya / Amatör

değerli dostlar
bu raw 4 jpeg çekim modunda yeni bir şey oluştu paylaşmak istedim. sorunlarla karlışaşınca bir çok deneme yaptım. kingston 8 GB 133 x ile çektiğimde raw +jpeg modunda iki adet jpeg oluşuyor. sandisk ultra ıı 8 ve kingston 1 GB ile çekince raw ve jpeg olmak üzere iki adet fot. oluşuyor. yorum sizlere ait ben yaşadıklarımı sizlerle paylaşmaya çelıştım. belki bir yararu olur. hoşçakalın.

Tarih: 18 Ocak 2010, 22:43 - İp: 78.***.**9.4
legionella
legionella (üye)
Malatya / Amatör

Virüs girmiştir muhtemelen.
Çözüldüyse problem yok

Tarih: 19 Ocak 2010, 23:44 - İp: 78.***.**2.193
bozcag
bozcag (üye)
Antalya / Amatör

sayın legionella fot. makinalarında da virüs problemi olabiliyor demek.

Tarih: 20 Ocak 2010, 17:11 - İp: 78.***.**9.4
  • 1