avien
avien (üye)
Çanakkale / Amatör

Canon 5d M2 Netlik Sorunu

merhabalar.
daha önce canon 400 d kullanıyordum. 5d m2 ye geçtim.
canon 17-40 L ve canon 70-200 L f4 kullanıyorum..
5dm2 ile çektiğim fotoğraflarda tatmin edici bir netlik ve keskinlik yakalayamıyorum.. değişik ışıklarda değişik f değerlerinde çekimler yaptım. diyafram öncelikli ya da manuel modda hatta otomatik modda.. tripod kullanıyorum.
fotoğraflarım çamurlaşıyor çoğu zaman..
sorun ne olabilir.. cevaplara şimdide teşekkür ederim..

Tarih: 8 Nisan 2012, 22:04 - İp: 94.***.**2.55
evrendemir
evrendemir (üye)
İzmir / Meraklı

Merhaba,
Öncelikle makinanızın ayarlarını fabrika ayarlarına getirmeye çalışın, ayarlar ile bir sıkıntınızın olduğunu sanıyorum.
birde tripod üzerinde İS açık olmasın.
Gene de sıkıntı olursa kalibrasyon ayarı için Servise götürün derim.

Tarih: 8 Nisan 2012, 23:09 - İp: 78.***.**7.236
avien
avien (üye)
Çanakkale / Amatör

yanıt için teşekkürler...
kalibrasyon ayarını kendim yapmaya çalıştım..microadjument...
ancak sanırım orada bir sorun yok...dediğiniz gibi fabrika ayarlarına geri döndüm.. netice aynı...lenslerde İS yok..

Tarih: 8 Nisan 2012, 23:31 - İp: 94.***.**2.55
evrendemir
evrendemir (üye)
İzmir / Meraklı

netlemeyi, nasıl yapıyorsunuz manuel mi AF mi?
Manuel netliyorsanız, makinanın diopri ayarı bozuk olabilir.

#evrendemir' tarafından 10.04.2012 02:14:28 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Nisan 2012, 02:12 - İp: 78.***.**5.133
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

"fotoğraflarım çamurlaşıyor çoğu zaman"

Fotoğrafın çamurlaşması ne demek bir izah etseniz ... Nedir hakikaten - renkler mi kötüdür, netlik mi azdır , fotoğraf kahverengi midir , detay mı yoktur ?? . Hatta daha iyisi bir örnek fotoğraf ekleseniz de cevap verenler kör atış tahmin yapmak zorunda kalmasalar - ne dersiniz?

Tarih: 10 Nisan 2012, 09:28 - İp: 96.***.**5.17
avien
avien (üye)
Çanakkale / Amatör

kötü anlatım için özür dilerim..

kastım net ve keskin fotoğraflar elde edemiyor olmam..

http://galeri.netfotograf.com/fotograf.asp?foto_id=508203

Tarih: 10 Nisan 2012, 20:51 - İp: 94.***.**8.132
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Eger fotograflara %100 boyda bakarak degerlendiriyorsanız, 5d2 daha düşük çözünürlüklü bir makineye göre daha az keskin gibi gelebilir size. Bir şey önereyim.
70-200 f4 oldukça keskindir. O lensi 100-150mm odak uzaklığında f5.6 değerinde kullanın, 100 iso ve en az 1/200 perde hızı verecek bir ışıkta çekim yapın. Makine rüzgarda filan sallanmasın, tercihen iç mekanda deneyin.

1- makinenizi tripod'a koyun
2- live preview 10x kullanarak netleyin
3- 10 sn gecikmeli bir çekim yapın

Bu makine daha net bir sonuç vermez. Bu çekim yeterli netlikte değilse yapacak bir şey yok.

Tarih: 10 Nisan 2012, 21:53 - İp: 85.***.**0.37
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Makina arızalı değil çünkü :

Makinanada bir sorun yok, açık diaframda çok yakına fokuslanmış, kadrajın alttan 1/3'üne gelen noktadan, sanırım mesafe 1-1.5 metre falan, korkarım lens de yeterince geniş açı değil, dolayısıyla bu noktanın biraz daha uzağındaki ve biraz daha yakınındaki herşey bulanık çıkmış. Renkler kötü çünkü günün iyi bir saati ve doğru hava koşulları seçilmemiş, renklerin cartlaştığı gündoğumu-batımı veya yağmur sonrası zamanlarda çekilseydi renkler coşacaktı.

Bir de naçizane soru :

400D'den 5Dm2'ye geçerken neyin daha iyi olacağını bekliyordunuz ?
400D ile yapamayıp, 5Dm2 ile yapabileceğinizi düşündüğünüz şey neydi ?

Tarih: 10 Nisan 2012, 22:36 - İp: 85.***.**9.97
avien
avien (üye)
Çanakkale / Amatör

yanıt ve tavsiyeleriniz için teşekkür ederim...bunları dikkate alacağım...
neden 5d m2 ye geçtim..
kısa filmler çekiyorum.
dergi çıkartıyorum... imaj kalitesi yüksek fotoğraflara ihtiyacım olduğu için...
(belki imanızda haklısınız bu makina bana fazladır belki )

teşekkürler sevgili dostlar...

Tarih: 10 Nisan 2012, 23:12 - İp: 94.***.**8.132
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Hiçbir makina hiçkimseye fazla değildir, almışsınız bir kere mümkün olduğunca çok kullanın, güle güle kullanın.

Bazı temel şeylere dikkat etmeden, en azından gerçekten neyi nasıl istediğinizi, istediğiniz şey için gerçekten neye ihtiyacınız olduğunu bilmeden, öğrenmeden, sadece daha pahalı, daha büyük, daha gelişmiş vs. aletedevat edinerek kolay yoldan sihirli sonuçlar elde etmeyi ummuş olmanızı ima etmiştim aslında.

Daha çok aletedevat almadan önce şunları deneyin :

3-4 metre ötedeki çiçeğe fokus yapın, mesafe uzadıkça fokustaki seçicilik azalır.

Mümkün olduğunca geniş açı lens kullanın, mesela 17-40'ınızı 17mm'ye getirip deneyin.

Diaframı F8.0 yapın (geniş açı olmayan lensler F11 falan da yapabilirsiniz)

Mümkün olduğunca alçak irtifadan çekim yapın, unutmayın geniş açı lensler herşeyi içine almak için değil, herşeyin içine girmek içindir.

Saatini, gününü mevsimini, kısacası ışığı iyi ayarlayın, gerekirse doğru ışık için bekleyin, mekanı ziyaret zamanınızı iyi seçin. (Meteoloji müdürlüğü bunun için var)

Not:
Kazara birisi size Tilt&Shift lensten bahsederse, itibar etmeyin, 5Dm2'ye geçtiğiniz zamanki hüsranınızı hatırlayarak sabredin. Öyle birşeye ihtiyacınız olduğu zaman zaten siz bunu bileceksiniz, kimsenin söylemesine gerek kalmayacak.

Tarih: 11 Nisan 2012, 00:16 - İp: 85.***.**9.97
avien
avien (üye)
Çanakkale / Amatör

sevgili Antika...

sizinle bir süre atolye çalışmayı çok isterdim.. zira araştırıyorum sürekli fotoğrafçılık konusunu, ancak doğru zamanda doğru önerilere ihtiyaç duyuyor insan... ve dahası nerede yanlış yaptığınızı görmezseniz o yanlışı yapmaya devam edersiniz.. okumak ve deneyimlemek farklı şeylerdir..
çok fazla yazı okudum ancak sizin yaptığınız gibi nokta atışlarla tavsiye almak çok iyi oldu..
Teşekkürler...

Tarih: 11 Nisan 2012, 18:51 - İp: 94.***.**8.132