kaanturkum
kaanturkum (üye)
İzmir / Amatör

Canon 550d Raw

Kolay Gelsin.
Canon 550D Makinamı JPG yerine RAW Formatına Ayarlayıp Sürekli Bu Formatta Çekim Yapmanın Makinaya Zararı ve Dezavantajı olurmu? Teşekkürler...

Tarih: 3 Kasım 2011, 02:22 - İp: 88.***.**2.89
rockhound
rockhound (üye)
İstanbul / Amatör

hafıza kartının çabuk dolması dışında bir dezavantajı olmaz. aksine pc başında yaptığınız işlemlerde raw kullanmanın tonlarca faydası var jpeg'e göre.

Tarih: 3 Kasım 2011, 10:39 - İp: 85.***.**5.200
kaanturkum
kaanturkum (üye)
İzmir / Amatör

Öncelikle İlginiz için teşekkür ederim. Belirttiğiniz gibi RAW formatının düzenleme de çok avantajı var ancak Makinanın işlemcisini fazla yorma, ömrünü kısaltma vs gibi durumlara yol açarmı?

Tarih: 3 Kasım 2011, 11:07 - İp: 85.***.**1.93
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Muhakkak Raw çekmek Jpeg'e göre makinenin işlemcisini daha fazla yoruyordur. O yüzden zorunlu olmadıkça fotoğraf çekmemek en iyisi. Böylece makinelerimizi bizler çocuklarımıza, onlar da aynı tutumlulukta devam ederlerse kendi çocuklarına miras bırakır ve makinelerimiz nesiller boyu yepyeni kalır.

Tarih: 3 Kasım 2011, 11:57 - İp: 213.***.**5.242
kaanturkum
kaanturkum (üye)
İzmir / Amatör

Bitpire ilgin için teşekkür ederim. Senin gibi bilinçli bireylerin olması dünyanın geleceğine dair bana umut verdi. Seni Bu Bilinçle Yetiştiren Aile Tüm Dünya Adına Teşekkür Ederim... İyiki Varsın...

#kaanturkum' tarafından 03.11.2011 12:02:00 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Kasım 2011, 12:01 - İp: 85.***.**1.93
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Estağfurullah, çok mütevazisin. Ben sadece senin başlatmış olduğun bu güzel duyarlılık hareketine bir parça katkıda bulunmak istedim. Bu güzel övgüleri hakeden sensin.

Tarih: 3 Kasım 2011, 12:09 - İp: 213.***.**5.242
kaanturkum
kaanturkum (üye)
İzmir / Amatör

Ben Asla Hak Edemem, Sorduğum Basit Bir Soruydu. Bu Basit Sorudan Bunca Anlam Çıkarıp, Bu Kadar İnce Düşünmen Senin Bu ve Daha Fazla Birçok Övgü Dolu Söze Nedenli Layık Olduğunun Göstergesidir.
Ayakda Alkışlıyorum...

#kaanturkum' tarafından 03.11.2011 12:20:42 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Kasım 2011, 12:19 - İp: 85.***.**1.93
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Muhakkak Raw çekmek Jpeg'e göre makinenin işlemcisini daha fazla yoruyordur.

Benim tezim ise şöyle:

Bence tam tersi. Makine zaten önce RAW çekiyor sonra JPEG'e çeviriyor. Siz JPEG değil de sadece RAW çekerseniz, makine bir daha onu JPEG yapmak için uğraşmayacak.

Ama bu sefer de bilgisayarımız ile RAW'dan JPEG'e çevirmek zorunda kalacağımızı düşünürsek, bu sefer de bilgisayarımızın işlemcisi yorulacak.

Yani işlemcilerden biri mutlaka daha fazla yorulacak.

Tarih: 3 Kasım 2011, 20:51 - İp: 212.***.**8.212
kaanturkum
kaanturkum (üye)
İzmir / Amatör

bu tez doğruysa şayet fotoğraf çekiminden sonra raw formatında iken daha az kayıt süresi olmalı ancak durum tam tersi RAW da iken kayıt süresi katlanıyor Bu Durumda RAW çekimi çok daha ayrı bir işlem sanırım.

Tarih: 3 Kasım 2011, 23:06 - İp: 94.***.**5.49
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Kayıt süresi tabi ki uzun olacak, çünkü dosya boyutu çok daha büyük.

Okumanızda fayda olabilir:

http://ocaklilar.googlepages.com/RAW1.pdf

#ocaklilar' tarafından 03.11.2011 23:39:13 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Kasım 2011, 23:34 - İp: 212.***.**8.212
kaanturkum
kaanturkum (üye)
İzmir / Amatör

Çok Teşekkür Ederim Hocam Harika Bir Kaynak ve Çok Güzel Bir Anlatım... Okunmanısını Tavsiye Ederim.
Tekrar Teşekkürler...

Tarih: 5 Kasım 2011, 00:10 - İp: 88.***.**6.225
  • 1