nilseyma
nilseyma (üye)
İstanbul / Amatör

Canon 550d Netlik Sorunu || Acil ||

merhaba,

makinamı alalı 3 ay oldu ama henüz dogru duzgun bi fotograf çekemedim hep bulanık hep bulanık Manuelde cekemiyorum diye çok sorun yaşıyorum sizce ne yapmalıyım.Elbet bi çözümü vardır ama ben gercekten anlamıyorm.fotograf cekerken en kucuk en ufak seyi netliyo arkası flu oluyo.Mezuniyet resmlerimin hepsini mahfetmiş. kucuk su bardgnı netlemişm vs. İki kişiyi cekerken 1 cm onde olanı netliyebiliyo.Arkadakı nesne yada kişi flu oluyo.Çözüm nedir acaba?

Tarih: 23 Haziran 2011, 21:49 - İp: 88.***.**6.58
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

Diyafram öncelikli modda (Av modu) fluluktan kurtulmanın yolu diyaframı en azından 8 ya da 11 e getirmek. Makine enstantane hızını uygun bir değere kendisi ayarlar. Bu şekilde her yer net çıkacaktır.

Manuel modda (M modu) ise diyaframı uygun değere ayarlasanız bile enstantane hızını yeterince artırmazsanız eliniz ne kadar titremese de fotoğraf bulanık çıkar.

Bunlar dışında fotoğrafçılık ile ilgili temel bilgilere göz atmanız yararınıza olur

#najdorf' tarafından 23.06.2011 22:15:07 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Haziran 2011, 21:59 - İp: 78.***.**0.115
sezgin72
sezgin72 (üye)
İstanbul / Amatör

Sizin probleminiz makinanın netlik noktasını 9 nokyata ayarlamış olmanız (varsayılan ayarda budur zaten) dolayısıyla makina netlik yapması için yarım deklanşör yaptığınızda bu 9 noktadan bir veya birkaçına netlik yapar. Genelde o da istediğiniz nokta olmaz ve kareleriniz kötü çıkar. Bunun için yapmanız gereken şey :

Makinanı sağ üst köşesinde ki düğmeye tıklamanız ve ekranda yanan 9 noktadan - üst tekeri çevirerek yalnızca orta noktayı seçmek olacaktır. Böylece makina sadece orta noktaya göre netlik yapacaj ve sizi yanıltmayacaktır.

Kullanma klavuzunda da bu konu detaylı bir şekilde anlatılmışdır.

Kolay Gelsin...

#sezgin72' tarafından 23.06.2011 22:57:51 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Haziran 2011, 22:56 - İp: 85.***.**4.104
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

Söylemek istediğinizi farklı şekilde anladım. Makineniz gerçekten 9 netlik noktasına ayarlanmış ise sezgin72 nin çözümlemesi doğru. Bunu hallettikten sonra -eğer otomatik modda çekim yapmayacaksanız- yukarıda bahsettiklerimi de uygularsanız istediğinize daha yakın sonuç alırsınız.

#najdorf' tarafından 24.06.2011 00:13:21 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Haziran 2011, 23:12 - İp: 78.***.**0.115
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

makinede sorun yok sizin bilgi eksikliginiz var.

Tarih: 24 Haziran 2011, 01:57 - İp: 88.***.**8.140
senolbilgin74
senolbilgin74 (üye)
Bartın / Amatör

Objektifiniz üzerindeki af-mf ve stabılızer on of konumlarını kontrol etmenizi naçizane tavsiye ederim.

Tarih: 24 Haziran 2011, 14:04 - İp: 78.***.**5.229
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

senolbilgin74

fotograf cekerken en kucuk en ufak seyi netliyo arkası flu oluyo

bunun titreşim onlemeden kaynaklandıgını mı düşünüyorsunuz?

Tarih: 25 Haziran 2011, 17:45 - İp: 88.***.**8.140
g.emre
g.emre (üye)
İstanbul / Amatör

Gaijine tamamen katılıyorum.
Arkadaş daha iyi fotoğraf çekmek için basmış parayı DSLR almış ancak alan derinliği konusunda habersiz.
Söylemek istediği şey alan derinliği...

@nilseyma

Makinanızı manzara moduna alıp öyle çekim yapın veyahutta google amcadan alan derinliğini ve nasıl kullanıldığını öğrenin

Tarih: 28 Haziran 2011, 06:19 - İp: 78.***.**9.27
yusufcoskun58
yusufcoskun58 (üye)
İstanbul / Meraklı

Anladığım kadarıyla makinanızin göz bozukluğu ayarıyla oynamış birisi. Attığım resimden nasıl yapıldığını anlıyıcağınızı umuyorum.

Dikkatli okumamışım kusura bakma. netliyo görünüyo ama net çekmiyor. Valla yardımcı olabilicek birileri çıkıcaktır.

#yusufcoskun58' tarafından 28.06.2011 13:45:54 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Haziran 2011, 13:41 - İp: 212.***.**6.34
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

yahu arkadaslar yukarıda verilen iki uc cevabı da mı okuyamıyorsunuz, hadi onları gectik ana konuyu da mı okuyamıyorsunuz.
tamamen alan derinligini tarif ediyor işet, bunu anlamak bukadar mı zor. yoksa bunu bile anlamayacak kadar teknik bilgiden yoksunmusunuz.

insanın aklına tek soru geliyor ozaman madem bukadarcık teknik bilginiz bile yok neyin tavsiyesini veriyorsunuz?

bir yeri netliyor geride kalanlar bulanık cıkıyor diyor konuyu acan.
siz dioptri ayarı diyorsunuz titreşim onleme diyorsunuz.
yok artık daha neler.

Tarih: 28 Haziran 2011, 17:20 - İp: 213.***.**5.27
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

Bu konu bir ara kilitlenmişti kafamız rahattı

Tarih: 28 Haziran 2011, 17:26 - İp: 144.***.**0.158
  • 1