delinho
delinho (üye)
Bursa / Amatör

Canon 500d Gece Çekimi Sorunu

Merhaba arkadaşlar,
Az önce Canon 500d + 75-300 lens ile bu güzel karlı havada resim çekmek isteedim kitlens ile çektim ancak 75-300 ile çekemedim.
Flaş açılıyor ancak çekim olmuyor.Sanki sürekli patlıyormuş gibi gibi ancak bir türlü tam patlamıyor ve çekim gerçekleşmiyor.
Acaba sorun nedir ve Çözümü nedir?
Şimdiden teşekkürler!

Tarih: 14 Ocak 2012, 18:18 - İp: 88.***.**3.4
senolyilmaz
senolyilmaz (üye)
İstanbul / Amatör

manuel ayarda patlar...

Tarih: 14 Ocak 2012, 19:28 - İp: 176.***.**4.177
delinho
delinho (üye)
Bursa / Amatör

Ne yazik ki yine olmadı.MAnuel modda iso önce 3200 sonra auto yaptım autoda anladığım kadarıyla 400 oldu.
Flaş aynı şekilde patlar gibi oluyor ancak normal çekerkenki gibi patlamıyor.

Tarih: 14 Ocak 2012, 19:51 - İp: 88.***.**3.4
bilalmertcilek
bilalmertcilek (üye)
İstanbul / Amatör

Ortam çok karanlıkta kalıyor ise makine odaklamıyordur. AF noktalarını auto kullanın yada mümkünse lensi MF'da (manuel focus) kullanın. Karanlıkta MF ne derece işe yarar bilinmez

Ben şahsen bu tür çekimlerde makinenin dahili flaşını kullanmanızı önermem. Tripodunuz yoksa makineyi sehpa masa gibi bir yere sabitleyip flaşsız çekim yapın daha iyi sonuçlar alırsınız. Kolay gelsin.

Tarih: 14 Ocak 2012, 20:12 - İp: 176.***.**1.105
hazars
hazars (üye)
Manisa / Amatör

Benim makinamda 500d ben ilk sefer aynı sorunu yaşadım büyük bir ihtimal vizörden kullanıyorsunuzdur orda AF sisteminde kırmızı ışık görülmesi lazım bazen makina netleyemiyor bu nedenle patlama yada çekim olmuyor ancak makinada arza olup olmadığını kontrol etmek için Program(P) modunda manuel focus'ta çekerseniz arıza olup olmadığını görürüsünüz.Eğer bu sorunu çözmek istiyorsanız Program (P) modunda odaklayana kadar denklanşör'e yarım basınız.

Tarih: 14 Ocak 2012, 20:39 - İp: 88.***.**2.228
delinho
delinho (üye)
Bursa / Amatör

''bilalmertcilek'' ,''hazars'' ve ''semolyilmaz''
Teşekkür ederim sorunum hollodu P modunda deklanşöre sürekli yarım basarak kırmızı noktayı bekledim sonunda çekim oldu.

Tarih: 15 Ocak 2012, 17:43 - İp: 88.***.**3.150
  • 1