meloilo
meloilo (üye)
İstanbul / Amatör

Canon 450d Aldım. Ýlk Dslr Makinam. Yardım

Merhaba;

Daha önceleri compaq makina kullandım hep.Yaklaşık 4 yıldır kullanıyorum çok sıklıkla.

Artık Dslr geçme vakti geldi dedim..Bide gezi,ve yemek bloglarım var.Yakındada kendime ait web adres açacağım için güzel çekimler yapmak için Son karar olarak canon 450d aldım..

Fakat hiçbişey bilmiyorum.Şuan için otomatik yada arada deneme amaçlı mf modlarında çekimler yapıyorum.

Bu makinanın perde ömrü ne kadar.Yani kaç fotograf çekebilirim.Çünkü ben yeri geliyo en güzel pozu yakalamak için bir dünya fotograf çekiyorum.Heleki dışarı çıktıysam bazen 2 günde 300-400 fotograf çektiğim oluyor.

Çekmeye korkuyorum bu makinayla çünkü perde ömrü nedir ne değildir bilmiyorum.

Ayrıca Diyafram nedir?

9 af odak noktası nedir?

Ve Manuel modda nasıl güzel fotograflar belirgin canlı durumu anlatan fotograflar çekebilirim?

Makinamın üzerinde manul modda bulunan ,

P

TV
AV
M
A-DEP

YAZAN yerlerde ne yapmam gerekir anlamları nedir?

Siyah beyaz çekim yada farklı çekimler nasıl yapabilirim Lütfen yardımlarınızı bekliyorum..

Bana temel bilgiler olarak neler önerirsiniz?

Yakında Tatile çıkıcam güzel fotograflar çekmek istiyorum..

Şimdiden herkese teşekkürler

Tarih: 29 Mayıs 2009, 17:01 - İp: 85.***.**7.130
meloilo
meloilo (üye)
İstanbul / Amatör

Cevap?

Tarih: 29 Mayıs 2009, 23:35 - İp: 85.***.**7.130
hydrsal
hydrsal (üye)
İzmir / Amatör

kullanma klavuzunda çogu bilgi yer almakta zaten bu bilgilerde orda mevcut uzun bi süre onu yanından ayrıma bence
af noktası vizörden baktıgın zaman gördügün kutucuklardır kadarjı ayarlamanı sağlar diyaframa ise ışığın çok oldugu ortamlarda ışığı azaltmak yada arttırmak için kullanıyoruz şimdilik P modunda kullanırsan makinayi bi sorun yaşamazsın

Tarih: 30 Mayıs 2009, 00:00 - İp: 88.***.**0.132
gfb0666
gfb0666 (üye)
Yurtdışı / Amatör

bendede canon 450d var ilk gunlerde P cekiyodum ama klavuzu okuyunca TV gectim simdi tvde kulaniyorum. arkadasimizin dedigi gibi 9af makinanin 9 yere odaklanabilme ozeligi

Tarih: 30 Mayıs 2009, 12:05 - İp: 85.***.**5.164
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

meloilo,hatırladıgım kadarıyla bir dslrlike almanızın daha uygun olacagını soylemiştim..
dslr almadan once bunları bilmediginiz için soylemiştim bunuda..
keske bunları ogrenıp yeterince tecrube kazanında alsaydınız bir dslr..
bu sordukarlınızın hepsi zaten forumda mevcut,hepsine defalarca yanıt verildi ozellikle yazıldı..
bunlar kullanım kılavuzundada mevcut bilgiler..
bunların birbiriyle ilişkileride forumda yazılı..
yanı madem tavsiyeleri dinlemeyıp aslında ihtiyacınızda olmayan ve su etapta kullanmayacagınız bir makine aldınız, bundan sonra arastırıp ogrenmenizde sıra..
forum burada,arama cubuguda sag ustte... kolay gelsin.
-----------
actıgınız konuda resmen bana fotografcılık hakkındaki herseyı ve fotograf cekmeyı ogretin demişsiniz..hemde yakında tatile cıkana kadar.
bu soruların gelecegini bildigim için bir dslr-like yada manuel kullanımlı kompakt onermiştim..
----------------------------

sozlerimi yanlıs anlamazsınız umarım..
ama ıyı fotograf cekmek için dslr degil fotograf cekmeyı bilmek gerek...

Tarih: 30 Mayıs 2009, 19:08 - İp: 78.***.**2.180
meloilo
meloilo (üye)
İstanbul / Amatör

Gaijin ben öyle her senefotograf makinası alacak kadar zengin değilim..

Bunu öğrenmek istedim kendime güvenmesem almam

Zorbiliyorum ama araştırıyorum

ayrıca ben web sitelerimde kalitesiz fotograf kullanmak istemediğim içinn tercih etttim..

Yavaş yavaş denemeler yaptım

manuelde çekimler

iso ayarlarını değiştirerek geceçekimleri

tripotlu çekim

yavaş yavaş öğrenicez kimse anasının karnında öğrenmedi

nitekim ilkdefa bu makinları kullananlarda kendileri öğrenmişlerdir

zamanla olucak

okucam,sorucam,araştırcam video

izlicemm

no köstek

yes destek

Tarih: 31 Mayıs 2009, 19:10 - İp: 85.***.**0.27
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

benı bilenler kostek degil destek olmaya calıstıgımıda bilirler, surda hiçbir fayda gozetmeden insanlar boşyere para harcamasın ihtiyac ve bilgi seviyelerine gore makine alsınlar diye ugrasıyoruz..
millete laf sokayım diye degil..

"ayrıca ben web sitelerimde kalitesiz fotograf kullanmak istemediğim içinn tercih etttim.."

işte mesele burada, bir dslrlikelada cekseniz kompaktlada cekseniz sitenize koyacagınız kalitede hiçbir degişiklik olmaz.
bunu anlatamıyoruz insanlara,sakalımız olsa bile sozumuz dinlenmiyor..
bu makinelerin fotograf kalitelerinin farkları yalnızca buyuk ebatlı baskıda anlasılır,
hiç kendimizi kandırmayalım dslr alınca kaliteli olacak fotograflar diye..

ben hala bir kompakt makine kullanıyorum,acıkcası cok sefer niyetlenmeme ragmen ihtiyacım olmadıgını dusundugum için hala dslr ye gecmedim..
cunku yok..

bir dslr-like ile bir dslr arasında mantıklı alısveriş yapan amator birinin dslr yı secmesinin tek bir nedeni olabilir,mantıgını evde bırakması..

bana dslr ile yapılıp dslr-like ile yapılamayacak tek birsey soyleyın, size hak vereyim..
bugune kadar dslr-like kullandıgım işçin cekemedigim su fotograf var deyın hak vereyim,yok boyle birşey..

----------------------------------------------------------------------

burada amacımız,ınsnalara dogru bildikleri ama aslında yanlıs olan genel gecer bilgileri anlatıp bilinclenmelerini saglamak,sen beceremezsin,sen yapamazsın demek için degil,ihtiyacınız yok ve bunu almanız daha mantıklı diyerek cevap yazıyoruz...

ayrıca her sene makine alacak kadar zengin degilseniz dslr almanız bir kere daha mantıksızlasıyor. cunku herhangibir lens almaya kalksanız bir dslr-like a vereceginiz fiyatı vermeniz gerekecek..
mesela tele objektif ihtiyacı duyacaksınız ve 400 lira minimum masrafa gireceksiniz..
ileride makinenizde sorun cıkarsa, perde omru yuzunden kullanım dısı kalırsa yenı govde almanız gerekecek,ancak bir dslr-like ın boyle bir problemi yok..

size ihtiyacınızı en etkin biçimde karsılamanız ve sıkıntı cekmemenız için tavsiye veriyorum,karsılıgında inceden alaylı bir sitem alıyorum..
e hayırlı olsun ne diyim..

Tarih: 31 Mayıs 2009, 21:47 - İp: 78.***.**3.206
meloilo
meloilo (üye)
İstanbul / Amatör

tamam doğru söylediğinizi farzederek artık yapacak bişey yok diyorum..

Aldım çünkü geri dönüşü yok..

Bu nedenle olumlu çözümler aramaktayım

ayrıca Alay etmiyorum bilakis yorumları ciddiye alıyor ve cevaplıyorum

Sakın alınmayın daha çok şey paylaşıcaz bu forumda

Tarih: 31 Mayıs 2009, 22:24 - İp: 85.***.**7.130
trenci
trenci (üye)
Uşak / Meraklı

meloilo dostum...

dslr işine balıklama dalmışsın benim gibi. ilk günlerde bu paniğin olması normal. sorduğun soruların hepsini birden cevaplamam imkansız; hatta ben değil forumda hiçkimse tek başlıkta cevaplayamaz. nedeni ise dslr işinin teknik bilgilerin yanında tecrübe gerektirmesi. yani sorduğun soruların bir çoğunu zamanla öğreneceksin.

öncelikle dslr makinaların perde ömrü bildiğim kadarıyla 100-150 bin civarı. yani kendini kasma, bol bol çek ama farklı ayarlarda çek. farklı ayarlarda çek ki hangi modun hangi durumda iyi sonuç verdiğini öğren.

istanbulda olman büyük avantaj, gidebileceğin kurs veya danışabileceğin bir sürü insan var.

öncelikle makinanın kullanma kılavuzunu yanından ayırma, sürekli oku.

enstantane nedir, diyafram nedir öğren. bunlarla ilgili kaynak bulamazsan elimdeki bilgileri senin için buraya yüklerim.

ben nikon kullandığım için senin sorduğun harfleri bilmiyorum ama sanırım program modu, diyafram öncelikli mod, enstantane öncelikli mod ve manuel moddur.

interneti talan et, kafandaki bir çok soruya yanıtı bulabilirsin.

fotoğraf sitesindeki galerileri gez, resimlere bak ve mutlaka exif bilgilerini incele. hangi fotoğrafın hangi modda hangi değerlerle çekildiği hakkında öngörün oluşur.

bir de şunu unutma; atla deve değil... tamam, çocuk oyuncağı değil belki ama sonuçtabu makinalar bütün insanlar için üretilmiş, yani herkes becerebilir. gerekli olan merak, ilgi, sabır ve düzenli çalışma...

Tarih: 1 Haziran 2009, 01:22 - İp: 85.***.**1.176
meloilo
meloilo (üye)
İstanbul / Amatör

Trenci;

Bana moral kaynağı oldun...

Başarmak için devamlı araştırmalar yapıyorum.kim hangi lensle ne çekmiş benim elimdeki lensle neler çekebiirim..Farklı modlarda çekimler yapıyorumki ne gibi snuç veriyor.Ama bilgilerini diyafram enstan paylaşırsan sevinirim..

Şuan yemek,Giyim moda ,gezi gibi bloglarım var..

Ama hepsini bir web adreste toparlamak istiyorum.bu zamana kadar iyice öğrenmek istiyorum.Verdiğin moral ve destek için teşekkür ederim.

Teknolojiyi seven ve çabuk çözen biri olarak başaracağıma inanıyorum.Ve daha sonra burda fotograflarımı paylaşacağım sizlerle.

Teşekkürler

Tarih: 1 Haziran 2009, 14:53 - İp: 85.***.**5.139
  • 1