ugur_ugur
ugur_ugur (üye)
Eskişehir / Amatör

Canon 450 D Yardım Lutfen

sıfır kutusunda canon 450 d modeli mak aldım bi kaç deneme çekiminden sora bilgisayara atıp bakmak istedim fotoğraf altında"ımg_2600" kusurlerde bi sayıyla karşılaştım...mak da benden once bu kadar çekim yapılmış, bi kaç teknik servis gorevlisiyle gotuştum fabrikada deneme çekimleri yapıldığını 300-3000 arası sayılardan başlamasının normal olduğunu soylediler...benim genede şuphelerim var bilgisi olanlar paylaşırlarsa sevinir...

Tarih: 20 Ekim 2008, 18:59 - İp: 88.***.**6.46
bonjurkes
bonjurkes (üye)
İstanbul / Amatör

merhaba,

En son çektiğiniz resmi makinenize yolladıktan sonra o resmin exif bilgilerini kontrol ettiğinizde orada shutter number gibi bir değer olması gerekiyor. O değer toplamda makinenin kaç resim çektiğini gösterir.

Bu değeri kontrol ederek makinenizin kullanılıp kullanılmadığını anlayabilirsiniz.

Şunu da söyliyim, şimdiye kadar öyle birşey duymadım ben. Kendi 400d makinemde ilk çektiğim fotoğraf direkt olarak 0001 dosya ismini aldı.

Tarih: 20 Ekim 2008, 20:47 - İp: 88.***.**4.230
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Şunu da söyliyim, şimdiye kadar öyle birşey duymadım ben. Kendi 400d makinemde ilk çektiğim fotoğraf direkt olarak 0001 dosya ismini aldı.

Doğrudur, ilk çekilen fotoğraf 0001'den başlaması gerekir. Fabrikada deneme çekimi yapılmış bile olsa (ki 2600 deneme çekimi yapıldığını hiç sanmam) fabrikadan sıfırlanarak çıkması gerekir. 0 km bir araba aldığınızda km saatinde 2600 görüyor musunuz?

Makineye, içinde, en büyük sıra numarası 2599 olan bir fotoğraf içeren bir kart takılıp satın aldığınız dükkanda bir deneme çekimi yapıldıysa o zaman 2600'den başlar. Veya siz daha önce içinde, en büyük sıra numarası 2599 olan bir fotoğraf içeren bir kart takıp çekim yaptıysanız o zaman da aynı şey olur.

Gerisi hikayedir.

#ocaklilar' tarafından 20.10.2008 22:05:09 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Ekim 2008, 22:03 - İp: 212.***.**7.227
ugur_ugur
ugur_ugur (üye)
Eskişehir / Amatör

bende oyle biliyorm sony makinem vardı 0 dan başlamıştı... bu 300 3000 olayını direk erkayalar teknik servisinden soylediler yoksa pek kale alıncak bişi gibi gelmedi banada. hafıza kartıda orda sıfır açılıp kondu oda olanaksız. kutudan çıkan mak. nası bole bi durumda olur onuda anlamıyorm kaldım ole

Tarih: 20 Ekim 2008, 23:38 - İp: 88.***.**7.98
ugur_ugur
ugur_ugur (üye)
Eskişehir / Amatör

exif bilgisi dediğiniz şeye fot. mak dan mı ulaşıyorum?

Tarih: 20 Ekim 2008, 23:43 - İp: 88.***.**6.46
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

kutudan çıkan mak. nası bole bi durumda olur onuda anlamıyorm kaldım ole

Kutudan kaç kere çıktığına göre değişir.

Tarih: 21 Ekim 2008, 10:33 - İp: 88.***.**3.75
deparius
deparius (üye)
İstanbul / Amatör

Benzer bir durum benim başıma gelmişti olympus'ta 1010 çekim gösteriyordu shutter counter . Firmaya ilettim özür dileyip açılmamış ambalajında 200 çekimden az yapılmış bir gövde ile değiştirdiler. 200 atışta testler için makul bir rakam. Fakat tabiki ben dosya isimlerinden değil direkt mühendis menüsü tabir edilen yerden baktmıştım. Dosya isimleri arkadaşlarında bahsettiği gibi karttaki önceden yüklü fotoğraflardan dolayı değişmiş olabilir. O nedenle çok doğru bir bilgi vermeyecektir.

Tarih: 21 Ekim 2008, 15:47 - İp: 88.***.**8.205
  • 1