bjksa
bjksa (üye)
Muğla / Meraklı

Canon 40d Yeni Biri İçin Çoku Ağır

Selamlar bu benim ilk mesajım bikaç şey sormak istiyorum. fotoğraf işi bayaaadır bende merak ama olanaklar bir türlü imkan vermemişti bu işe atılmam için. şu an çok istiyorum ama kafamı o kadar karıştırdımki işin içinden çıkamıyorum. önce 400d önerdiler sonra ben araştırdıkça değişik şeyler çıktı karşıma. en sonunda 40d ye karar kıldım sanırım ama şunu öğrenmek istiyorum. benim gibi biri için çokmu ağır olur makina. yani bir amatör için. lütfen görülerinizi bekliyorum. (ama beni caydırmayın bak gider çek at makinalara devam ederim ) şimdiden teşekkürler arkadaşlar yardımlarınız için saygılar

Tarih: 26 Haziran 2008, 11:53 - İp: 88.***.**6.192
m-akan
m-akan (üye)
İstanbul / Amatör

Bu işe merakınız varsa ileriye yönelik olarak alacaksanız 40d alın derim ben hergün makinayı kullanmıyorum fakat hergün taşıyorum yanımdan hiç ayırmıyorum... hiçte zor olmuyor obenim bir parçam gibi... 40d+tamron 17-50 objektifim var ağırlık olarak gayet iyi ama gerçekten bu işi seviyorsanız yormuyor insanı rahatsızlıkta duymuyorum...

Tarih: 27 Haziran 2008, 09:37 - İp: 212.***.**0.2
krusty
krusty (Objektif)
İstanbul / Amatör

link

okumanızı tavsiye ederim..

Tarih: 27 Haziran 2008, 12:46 - İp: 85.***.**7.121
gorbi67
gorbi67 (Objektif)
İstanbul / Amatör

Sanıyorum bir yanlış anlatım var gibi...bjksa makinenin gram ağırlığından ziyade teknik olarak üst seviye ağırlığını kast etmiş olmalı.

Tarih: 27 Haziran 2008, 14:32 - İp: 88.***.**5.198
mgirgin
mgirgin (üye)
Muğla / Amatör

ocaklilar abimizin topiğini okudum.Çoğunluğuna katılıyorum.Hem 40D ve hem de 400D kullanıcısı olarak aradaki en bariz farkı gördüğüm kadarıyla anlatayım.

400D'nin düşük ışıkta(loş) afalladığı yani odaklama yapmakta zorlandığı ya da yapamadığı zamanlarda 40D hiç tereddüt etmeden odaklıyor.Aynı zamanda bu koşullarda daha doğru ölçüm de yapıyor.

40D'nin menüsü ve kullanımı çok daha pratik.40D'nin en çok kullandığım özellilerinden biri de spot ölçümü.Bu özellik 400D'de yok malesef.Özellikle kuş ve makro çekimlerde çok avantajını görüyorum.Spot ölçüm yapılarak çekilmiş bir fotoğraf TIKLA

Bu saydıklarım dışında liew gibi daha bir çok özellik farkı var iki makine arasında ama onlar ''bana göre'' kayda değer özellikler değil.

Yukarıda anlattıklarım dışında İki makineyi normal oda ışığında test etmiş ve birkaç çekim yapmıştım.(16-35 II lens ile) İso performansına varıncaya kadar aynıydı.Her iki makine de sanki aynı kareleri çekmişti.Yani fark zor şartlarda belli ediyor kendisini..

Çevremde kral makineler kullanıp da diyaframı kısmayı ve açmayı bilmeyen kişileri gördükten sonra dslr lıke makinelerin bile onlara fazla olduğunu düşünüyorum ancak bu işe aşk ile bağlıysanız,öğrenecekseniz,bıkmayacaksanız,sıkılmayacaksanız ve ekonomi müsait ise iki makine arasından 40D'yi tercih etmenizi öneririm..

Tarih: 27 Haziran 2008, 14:47 - İp: 81.***.**9.103
bjksa
bjksa (üye)
Muğla / Meraklı

gorbi kardeş çok haklısın. sanırım forumun başlığını yanlış seçtim onun için anlaşılamadım. herkeze yardımları için teşekkür ederim.

Tarih: 27 Haziran 2008, 18:15 - İp: 88.***.**6.192
bjksa
bjksa (üye)
Muğla / Meraklı

teşekkürler gaijin açıklamaların için. Ben marmariste yaşıyorum bu benim için hem hobi hemde ilerde ki bu 2009 yaz sezonu olacak otelde fotoğraafçılık yapmak istiyorum. malum yaz sezonu bu yıl için bitti gibi şurda iki ay kaldı yüksek sezonun bitmesine. ben seneye için düşünüyorum. zaten bu sene başlamak gibi bir şansım yok çünkü daha çok yeniyim. bu kışımı tamamen fotoğrafçılık işine verip bu işi hakkıyla yapmak istiyorum. bulabilirsem ki bu biraz zor marmariste kurslara katılıp olmadı profesyonel abilerim var burda onlardan destek alarak 2009 nisan ayına kadar bu işte profesyonel diiil ama iyi bir amatör olmak istiyorum. biraz da bunun için 40d istedim. bu işe başlayıpta 2009 sonunda tekrar makina değiştirmek istemiyorum. sanırım 40d yi alırsam beni birkaç yıl idare eder..bu arada makinayı burdan diiil hollandadan alıcam. orda buraya her ay gelipp giden bir arkadaşım var. 3lens iki tripot iki çanta ( biri bez diğeri metal) 8gb hafıza kartı kart okuyucu ve bikaç şey daha. burdaki fiyatlara bakarak alıcaaam makina yaklaşık aparatlarıyla beraber 4000 ytl falan kabaca. ordan 1100 dolara gelicek hepsi. burda 400d 1250dolar falan aşağı yukarı. elimde böyle bir imkan varken iisini almak istedim

Tarih: 27 Haziran 2008, 18:17 - İp: 88.***.**6.192
bjksa
bjksa (üye)
Muğla / Meraklı

1350 dolar ve 40d nin yanıda gelen hediyelerden bahsediim biras
Canon Telephoto EF 75-300mm f/4-5.6 III Zoom Lens
Canon 50mm F1.8 EF Autofocus Lens
Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 Lens
Canon 50mm F1.8 EF Autofocus Lens
High Resolution Wide Angle Converter Lens
58mm 2x Telephoto Converter Lens
Digital Flash
taşıma çantası
8GB CF Memory Card High Speed
2 tane tripot
usb okuyucu falan.
sanırım bu aletler beni birkaç sene götürür. arkadaşlar önümüzdeki ay gelcek makinam o zamana kadar ben burda sizlerin fikirlerini almak istiyorum... forumların çoğunu okuyorum bana ilk başlangıç için okumam gereken şeyleri bakmam gereken siteleri yazasanız sevinirim. araştırmayı çok seviyorum helede bu fotoğrafla ilgiliyse. teşekkürler

Tarih: 27 Haziran 2008, 19:09 - İp: 88.***.**6.192
murgur
murgur (üye)
İstanbul / Amatör

Bu işten para kazanacaksanız 40D'yi tercih etmeniz daha mantıklı olur, gövdesinin daha dayanıklı olması ve perde ömrünün daha uzun olması sebebiyle. Ama hobi olarak çekim yapacaksanız, fiyat ve hafiflik açısından 400D tercih edilebilir. Satın almadan önce iki makineyi de mutlaka elinize alın, ergonomisi elinize uyuyor mu, ağırlığı nasıl, bence kontrol edin.

Tarih: 29 Haziran 2008, 02:30 - İp: 85.***.**3.104
canerk
canerk (üye)
İstanbul / Amatör

........

#canerk' tarafından 06.03.2012 01:26:37 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Haziran 2008, 23:53 - İp: 78.***.**0.60
krusty
krusty (Objektif)
İstanbul / Amatör

1350 usd ye alacaklarınızı baştan yazsaydınız bu topic bu kadar uzamazdı tahmin ediyorum..

çok iyi bir fiyata çok iyi bir alışveriş yapıyorsunuz. üstünde düşünmeye gerek bile yok hemen gidin alın bence..

Tarih: 30 Haziran 2008, 08:51 - İp: 85.***.**7.121