bjksa
bjksa (üye)
Muğla / Meraklı

Canon 40d Yeni Biri İçin Çoku Ağır

Selamlar bu benim ilk mesajım bikaç şey sormak istiyorum. fotoğraf işi bayaaadır bende merak ama olanaklar bir türlü imkan vermemişti bu işe atılmam için. şu an çok istiyorum ama kafamı o kadar karıştırdımki işin içinden çıkamıyorum. önce 400d önerdiler sonra ben araştırdıkça değişik şeyler çıktı karşıma. en sonunda 40d ye karar kıldım sanırım ama şunu öğrenmek istiyorum. benim gibi biri için çokmu ağır olur makina. yani bir amatör için. lütfen görülerinizi bekliyorum. (ama beni caydırmayın bak gider çek at makinalara devam ederim ) şimdiden teşekkürler arkadaşlar yardımlarınız için saygılar

Tarih: 26 Haziran 2008, 11:53 - İp: 88.***.**6.192
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

önce 400d önerdiler sonra ben araştırdıkça değişik şeyler çıktı karşıma. en sonunda 40d ye karar kıldım

Karşınıza çıkıp 40D''''ye karar vermenize neden olan şeyler nelerdir?

benim gibi biri için çokmu ağır olur makina?

400D 556 gr. 40D 822 gr.

#ocaklilar'''' tarafından 26.06.2008 14:08:07 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Haziran 2008, 14:05 - İp: 85.***.**6.133
pin_nar
pin_nar (üye)
İstanbul / Amatör

DSLR fotograf makinası almak size fotografcılık adına birsey kazandırmayacaktır. size görüntü kalitesini kazandıracaktır.
eger bu işi gercekten severek yapacagınıza inanıyorsanız
boynunuzda 1 kg lık bir makinayı veya sırtınızda 5 kg lık bir ekipmanı herzaman dolaştırabilirim diyorsanız, farklı konular, farklı kadrajlar için farklı objektifler alıp ben bu işe para dökebilirim diyorsanız o zaman DSLR alın. kadraja optik vizörden bakmak apayrı birseydir

ayrıca 40D dediğiniz makinayı gözünüzde fazla büyütmeye gerek yok, siz temel fotografcılık bilgisine sahip olduktan sonra
tüm makinaların işleyişi zaten aynı esasa dayanmaktadır.
bence alabildigizin en iyisini alın herzaman. çünkü ilk giriş seviyesindeki makinalar adındanda anlasıldıgı üzere giriş seviyesi oldugundan cogu önemli özellikten mahrum bırakılmıslardır. alıpta 6 ay sonra değiştirmek isteyip zarar edeceginize başında en iyisini alırsanız daha karlı cıkarsınız.

Tarih: 26 Haziran 2008, 14:15 - İp: 78.***.**0.95
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

stahl,

çünkü ilk giriş seviyesindeki makinalar adındanda anlasıldıgı üzere giriş seviyesi oldugundan cogu önemli özellikten mahrum bırakılmıslardır.

Nedir bu özellikler, bunları da belirtelim ki kafalar karışmasın.

Tarih: 26 Haziran 2008, 14:19 - İp: 85.***.**6.133
pin_nar
pin_nar (üye)
İstanbul / Amatör

aklıma ilk gelenleri sıralayayım

-daha az netleme noktasına sahip olmaları
-üst segmentekilere göre daha yavaş seri çekim yapmaları
-geneli küçük body'e sahip olmaları
-multi exposure gibi bazı yararlı özelliklerin eklenmemiş olması
-bazı temel ayarları body üzerinden degilde menuye girme zorunluugu ile değiştirme (cok can sıkan bir durumdur)
-flaş senkron sorunları, pozlamada kısıtlı süreler(bulb) vs vs
yani bir cok özellik sıralanabilir.

belki aynı markanın iki farklı seviyesindeki makinalar aynı sensörü kullanıyor olabilirler ama gerek yazılımsal gerek donanımsal özellikleri ile birbirlerinden farklı sınıflandıurıyorlar.
zten bu özelliklerde farklılık olmasaydı her markanın tek bir modeli olurdu
aslında da fena olmazdı
insanın kafası bu kadar karısmazdı.(bilmeyenler için)

Tarih: 26 Haziran 2008, 17:04 - İp: 78.***.**0.95
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

-daha az netleme noktasına sahip olmaları

En az kaç netlik noktası olmalı?

-üst segmentekilere göre daha yavaş seri çekim yapmaları

Saniyede kaç kare çekmeli en az?

-geneli küçük body'e sahip olmaları

Ele oturmasına bağlı bu durum.

-multi exposure gibi bazı yararlı özelliklerin eklenmemiş olması

Büyük eksiklik!

-flaş senkron sorunları, pozlamada kısıtlı süreler(bulb) vs vs
yani bir cok özellik sıralanabilir.

Hemen hemen hepsi 30sn ile 1/4000 arasında pozlar.

Foruma konu açan arkadaş bu işe yerni başlayacağını belirtmiş. Bu arkadaşımız giriş seviyesi bir makine almayacaksa, kim alacak bu makineleri?

Tarih: 26 Haziran 2008, 17:25 - İp: 85.***.**6.133
pin_nar
pin_nar (üye)
İstanbul / Amatör

yani özellikleri şu veya bu olmalı demiyorum zaten...
herkesin farklı istek ve beklentileri vardır.

ama az bir zaman geçtiğinde tekniğe ve makinaya hakim olmaya basladıgında elindeki makina yetersiz kalmaya başlayacak ve satıp bir üst modele geçme çabası içinde zarar edecek. bu çoğumuzun basına gelen bir durum.

o makinaları kimler almalı
fotograf cekmeye heves edipte sonradan makinayı bir köşeye atacak insanlar almalı.

Tarih: 26 Haziran 2008, 17:47 - İp: 78.***.**0.95
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Öyle deme, biraz önce baktım, senin K100D ile çektiğin (çekilmiş demiyorum) çok güzel fotoğrafların var. Değiştirdin mi yoksa makineni?

Tarih: 26 Haziran 2008, 20:02 - İp: 212.***.**7.26
pin_nar
pin_nar (üye)
İstanbul / Amatör

evet cüneyt abicim.
nikon aldım. belirttiğim bazı özelliklerden dolayı k100d beni biraz kıısıtladı dogrusu. bak ama k10d olsaydı o zaman değiştirmeyebilirdim. k10d kendi segmentinde ve özellikleriyle gayet iyi makina.
birde malum pentaxtaki ekipman sıkıntısı vardı biraz. yani öyle abrtılacak kadar degil ama en azından makina değiştirme işine yönelmişken bari nikon'a geçiş yapayımda bu ekipman sıkıntısını yaşamayayım dedim. memnunum pentaxta yapamadıgım lens çeşitliliğini yapmaya calısıyorum su an.
VR 70-300 aldım
50 f1.8 aldım.
geniş açıda tamron 10-24ü bekliyorum.
makro belkiiiiii. çok fazla tarzım olmadıgı için makroya yatırım yapmak istemiyorum.
neyse konuyu katletmeyelim

Tarih: 26 Haziran 2008, 21:33 - İp: 78.***.**9.98
bjksa
bjksa (üye)
Muğla / Meraklı

ya valla benim soru güme gitmiş sanırım ben makinanın kütlesel ağırlığından bahsetmemiştim. hani yeni başlıyorum çokmu acele ediyorum böyle profesyonel bir makina için. bu arada stahl kardeş beni bu makinaya iten şey tamda senin söylediğin. yani ben ilk başta 400d istedim. makineleri karşılaştırıyorum bir çok yönden 40d baba bir makina. siz benden daha ii biliyorsunuz teknik özelliklerini. Şunu merak ediyorum ; 40d yi alırsam çözmem çokmu zor olur sıkılırmıyım makinadan. mesela sıradan 100-150 ytl lik bir makinada alabilirim ama ben bu işi profesyonelliğe taşımak istiyorum anlatabilmişimdir umarım. bu arada makina ile beraber alacağım şeyleride sööliiim. Tamron 75-300mm f/4.0-5.6auto focus lens tamron 28-80mm 3.5-5.6. şimdilik bu ikisi yetecek sanırım. bana bu işi anlatan çok ama gelipte yanımda anlatacak birileri yok onun için kendi kendime çekim yapıp öğrenmek istiyorum bu işi. tabiki sizlerlede paylaşıp akıl almak isterim bazı konularda. teşekkürler

Tarih: 26 Haziran 2008, 22:48 - İp: 88.***.**6.192
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

tam tersine, bir ust model,kullanmayacagınız ozellikler,ve ekstra maliyet demek.
makineyı bir yıl içinde degiştirme ihtiyacı duymak gibi bir durum yok.
sayılan ozelliklerin neredeyse hiçbirininde o fiyat farkına degecek ozellikler olmadıgını dusunuyorum.(benim için)
cuneyt abinin sorusunu bende yinelemek istiyorum,

Bu arkadaşımız giriş seviyesi bir makine almayacaksa, kim alacak bu makineleri?

suanda piyasada bulunan butun giriş seviyesi makineler iki-uc yıl oncenin profesyonel modellerinden ilerideler.cok daha buyuk yenilikleri var.
makine arayan herkese,hemen degiştirme ıhtıyacı duyacaksın diyerek ust model onermek gercekten yanlıs bir tutum. unutmamak gerekirki,galeride elinde d300 ler 40d ler olupta otomatık modda gercekten kotu fotograflar cekenler var.bu kişiler için makinenin 2000 liralık bir dslr yada 250 liralık bir kompakt olmasının bir farkıda yok.ama sonradan degiştirme ihtiyacı duyarsın gazıyla almıslar makinelerini.

burda bir sorun daha cıkıyor,makineyı iyi performansla kullanamayıp fotograftan sogumak...

aldıgımız herhangibir giriş seviyesi dslr,
egerki cok extrem kosullarda fotograf cekmiyorsak, ozel bir ekipman gerektirmiyor,uyum sorunu yaratmıyorsa amator bir kullanıcının omur boyu hiçbir sıkıntı yada eksiklik cekmeden kullanabilecegi donanıma sahıp..
degiştirme ihtiyacının yuzde 95'i tatmin duygusundan kaynaklanan bir tuketım hastalıgı bana gore.
tıpkı 3 ayda bir cep telefonu degiştirmek gibi.
bu tip bir tuketim hastalıgınında, bizim için bir fark yaratmayacak body lerdense,lens ve aksesuarlara,hatta fotograf gorusumuzu geliştirecek dokumantasyona veya kurslara harcanmasını cok daha dogru buluyorum.+

-----------------------------
bjksa, arastırdıkca tabiki cok daha iyileri cıkacaktır,ama o cok daha iyilerin senın işine yarar ne gibi artıları var?
işte senın sorman gereken bu.
9 yerine 25 netleme noktası olması makinede senın için ne degiştirir mesela?
seri cekimi nekadar kullanacaksın ,ben hiç kullanmam mesela..
400d ile 40d arasında senin için sorun yaratacak,eksikligini duyacagın hiçbirşey olmadıgını dusunuyorum.
400d alırsanda cok uzun sure cok rahat kullanabilecegini dusunuyorum.
fazladan para vereceksen eger,iyi bir lens almaya calıs.

Tarih: 27 Haziran 2008, 03:11 - İp: 78.***.**6.226