kazeem
kazeem (üye)
Balıkesir / Meraklı

Canon 400d Arka Planı Flu Yaparak Çekim

amatör olarak fotoğraf çekiyorum ve ilerletmek amacıyla canon 400d fotoğraf makinası aldım.ve çok memnunum ancak daha çok yeniyim
deneme yanılma yöntemiyle,bol fotoğraf çekerek ve sizlerin yardımlarıyla geliştirmek isitiyorum
ancak arka planı flu yaparak nasıl çekim yapabileceğim konusunda okuyup araştırmama rağmen tıkandım
beceremedim
yardımcı olursanız sevinrim
şimdiden teşekkürler

Tarih: 1 Ocak 2010, 13:53 - İp: 95.***.**7.36
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba,

Muhtemelen 18-55 lensiniz vardır. Öncelikle makineyi Av konumuna getirin. Sonra sonuna kadar zoom yapıp kadrajınızı ayarlayın. Sonra deklanşörün arkasındaki tekerleği çevirerel diyafram değerini 5.6'ya ayarlayın. Sonra çekiminizi yapın. Objeye de mümkün olduğu kadar yaklaşıp yapmaya çalışın çekimi.

Elinizde olduğunu tahmin ettiğim kit lens ile en iyi bu şekilde yapabilirsiniz. Eğer farklı bir lensiniz varsa, yine aynı şekilde diyaframı en küçük değere ayarlayın. Sonuna kadar zoom yapın ve objeye yaklaşın.

Sonucu yazarsanız sevinirim..

Tarih: 1 Ocak 2010, 16:32 - İp: 217.***.**9.217
kazeem
kazeem (üye)
Balıkesir / Meraklı

çok teşekkürler ewet elimdeki lens 18-55
dediğinizi yaptım ancak fotoğraf komple flu oldu ve renk çok açıldı ve parladı.
yani odaklandığım obje öne çıkıp arka plan flu olmadı.
av moda getirdim,ve dediğinizi uyguladım,acaba başka ayarlardamı gerekiyor veya ben av de çekim yaparken diğer ayarlarımı değiştirdim

Tarih: 1 Ocak 2010, 18:48 - İp: 95.***.**7.36
hastasiyiz
hastasiyiz (üye)
Ankara / Meraklı

Fotoğraf çekerken makineyi titretmiş olabilir misiniz?

Tarih: 1 Ocak 2010, 19:06 - İp: 78.***.**0.29
kazeem
kazeem (üye)
Balıkesir / Meraklı

titreme ihtimaline karşılık en son çekimde sabitledim ama yine olmuyor
acaba af deki +2/-2 ile ilgili de veya başka birşeyle yapmam gereken veya ayarlamam gereken başka bir ayar varmı

Tarih: 1 Ocak 2010, 19:13 - İp: 95.***.**7.36
hastasiyiz
hastasiyiz (üye)
Ankara / Meraklı

flu çıkan fotografın exif bilgilerini yazabilirseniz daha sağlıklı yorum yapabiliriz.

Tarih: 1 Ocak 2010, 19:16 - İp: 78.***.**0.29
kazeem
kazeem (üye)
Balıkesir / Meraklı

av+1 ve 5''
awb one shot
ıso 400
f 5.6
max. zoom
ayarlar bu şekilde sizin dediklerinizde yaprım ama olmadı

Tarih: 1 Ocak 2010, 19:51 - İp: 95.***.**7.36
hastasiyiz
hastasiyiz (üye)
Ankara / Meraklı

Sevgili kazeem sanırım ışığın yetersiz olduğu bir ortamda çekim yapmışsınız ki makineniz 5 saniye pozlama süresi vermiş böyle bir durumda tripodunuz olmadan net bir fotoğraf elde etmeniz çok zor, takdir edersiniz ki 5 saniye boyunca titremeden durmanız çok zor ıs fonksiyonu bu durumda size fazla bir katkı sağlamayacaktır. Çünkü ıs fonksiyonu en fazla 3 stopa kadar titreşimi engelleyebilir ama makine 5 saniye pozlama süresi verdiği için bir katkısı olmaz.

Işığı artırıp tekrar denerseniz daha net çekimler elde edebilrisiniz.

Tarih: 1 Ocak 2010, 20:00 - İp: 78.***.**0.29
kazeem
kazeem (üye)
Balıkesir / Meraklı

çok teşekkürler
ışığın daha güçlü olduğu ortamda çekmeyi deneyeceğim
birşey daha sormak istiyorum renk ayarlarını nereden yapıyoruz

Tarih: 1 Ocak 2010, 21:18 - İp: 95.***.**3.44
hastasiyiz
hastasiyiz (üye)
Ankara / Meraklı

Rica ederim.
Benim makinem eos 500d, 400d de menüyle ilgili pek bilgim yok ama eğer aynı ise menünün altında picture style seçeneğine gelip oradan resim stilini seçtikten sonra display tuşuna basınca netlik, kontrast, doygunluk ve renk tonu ayarları yapılabiliyor.

Tarih: 1 Ocak 2010, 22:02 - İp: 78.***.**0.29
  • 1