starturk
starturk (üye)
Aydın / Firma

Canon 1100d Seri Çekim

Üstadlar Selamun Aleykum,
Bir kaç sorum olacak yardımcı olursanız çok sevinirim; turistik yerlerde spor aktiviteleri çekip çıkışta anında satış yapıyoruz, Canon 1100D makinem, 18 200 (F/3,5 - 6,3 macro) tamron objektifim, Canon 580EX II flashım var, benim sorum şu, özellikle geceleri çekim yaparken makineyi netlemekte güçlük çekiyorum, diyaframı, enstanteyi falan normal ayarlıyorum ama çalıştığım yer gereği netlerken problem yaşıyorum kısaca şakır şakır çekim yapamıyorum yani, yapsam da net olmuyor. Geçen Sene Nikon d90 kullanmıştım yine 18 200 tamron objektif, sb 700 flash kullanmıştım, netlemede bir sıkıntım olmamıştı. Düşüncelerinizi paylaşır mısın ? iyi çalışmalar ...

Tarih: 8 Mayıs 2012, 23:26 - İp: 88.***.**4.58
baberti
baberti (üye)
İstanbul / Meraklı

tamron 18-200'lerin bazılarında AF sorunu olduğu söyleniyor...

gece için (markası ne olursa olsun) 18-200 uygun değil...bu durumda gece ve gündüz için iki ayrı lens seçmek gerekir...gece tamron 17-50/2.8 uygun...

Tarih: 9 Mayıs 2012, 13:40 - İp: 46.***.**6.204
starturk
starturk (üye)
Aydın / Firma

Hocam geçen sene de aynı marka aynı ürün kullanıyorum hiç bir sıkıntım yoktu, çalıştığım yer gereği 200mm 'in altı beni kurtarmıyor. Rahat çekim yapabilmem için şart yani. Açıkçası AF sorunu yaşadığım söylenebilir, başka ne tür önerileriniz var

Tarih: 9 Mayıs 2012, 17:12 - İp: 88.***.**4.58
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Makinenin odaklayamayacağı kadar az ışıklı ortamlarda flaş bir ışık yollayarak af yapmasını sağlar. 580 EX II flaşta bu özellik var.

Makineden de ayarlamak gerekir. Sizin makineniz bilmiyorum ara, Custom ayarlarından AF assist gibi bir seçenek olması lazım.

Tarih: 9 Mayıs 2012, 19:22 - İp: 88.***.**5.205
starturk
starturk (üye)
Aydın / Firma

Flaş üzerinden o ışığı veriyor zaten orada bir sıkıntı yok, aslında normal çekimlerde de bir sıkıntı yok fakat seri çekim yaparken ( ki işimin bir parçası en önemli konu bu ) peş peşe netleme yapıp çekemiyorum, çeksem de net çıkmıyor. Önerebileceğiniz enstantane/diyafram/iso değerleri var mıdır ? Bir de sizin önerilerinize göre makinemi ayarlayıp çekim yapayım .

Tarih: 9 Mayıs 2012, 19:57 - İp: 88.***.**4.58
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Peş peşe çekim yaparken makineniz AI SERVO moduna alın.
Tek çekim modunda ise, Parmağınız yarım basılı iken eski netlik noktasını korur.

Tarih: 9 Mayıs 2012, 20:25 - İp: 88.***.**5.205
starturk
starturk (üye)
Aydın / Firma

@fdemirhan hocam öncelikle yardımlarınız için teşekkür ederim, konuda spor aktiviteleri çektiğimden bahsetmiştim, şöyleki; çektiğim kişi bir kaç saniye içinde oradan uzaklaşıyor ve hemen saniyeler içinde farklı bir kişi geliyor, nikon d90 kullanırken bir kişi üzerinden(genelde) net yapıp diğerlerine de aynı focustan çekim yapıyordum. Ayrıca elim alıştıktan sonra herkeze saniyeler içinde focus yapıp çekiyorum, yenisini tekrar focus yapıp çekiyorum en fazla 2-3 saniye içinde çözüyordum olayı fakat ne kadar uğraşsam da 1100d ile istediğim verime ulaşamadım; velhasıl bunun nedenini sorguluyorum ve çözüm arıyorum. Nikon d90'ın yaptığını Canon 1100d yapamıyor mu ? Ayarlardan ziyade makineye bağladım birazda yanlış düşünüyorsam düzeltiniz.

Tarih: 9 Mayıs 2012, 23:20 - İp: 88.***.**4.58
starturk
starturk (üye)
Aydın / Firma

Üstadlar sorunum günceldir, var mı yardımcı olacak birileri !?

Tarih: 10 Mayıs 2012, 13:53 - İp: 88.***.**4.58
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Normal şartlarda makine netleme yapmadan deklanşör çalışmaz.
Fotografın net olmaması için;
- Back/front focus gibi bir problemden dolayı hatalı netleme yapması lazım
- Deklanşör yarım basılı olarak tutulduğu için eski netleme noktasını kullanıyor olması lazım
- yetersiz perde hızı nedeniyle netlik kaybı (normal şartlarda flaş ile olmaması gerekir)
- Makinenin Manuel odaklama konumunda olması
Sorunun sadece gece çekimlerinde olması 1. ihtimali eliyor. Digerlerinin hiç biri anlatığınıza uymuyor.

D90 1100D den daha ust bir makine olmasına rağmen,
Her hangi bir dslr makinenin netleme yapamaması düşünülemez.

Buradan yapılabilecek fazla bir şey yok, makinenizi bir teknik servise gösterseniz belki denemeler yaparak bir teşhis yapabilir.

Tarih: 10 Mayıs 2012, 15:46 - İp: 88.***.**5.205
bulo
bulo (üye)
İzmir / Amatör

nr ve high iso ozelligini kapatip deneyin

Tarih: 11 Mayıs 2012, 14:46 - İp: 88.***.**6.163
starturk
starturk (üye)
Aydın / Firma

Gerek teknik servisle, gerek satıcıyla görüşmelerimden sonra çalıştığım ortama uygun olmadığı anlaşıldı. Canon 60D alıyorum, yardımlarınız için teşekkürler.

Tarih: 15 Mayıs 2012, 23:42 - İp: 88.***.**4.58