drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

As İle Is (vr) Birarada Olursa

Oly 510 + Leica 14-50'de yapılan test var

Gövdeden titreşim önleme en başarılı.
Sonra Lens titreşim önleme geliyor.
İkisi açıkken herikisinden de bulanık görüntü vermiş.

İlker hep söylerdi ikisi birden olsa nasıl olur diye...
Tamer

http://www.cameralabs.com/reviews/OlympusE510/Olympus_E510_with_Leica_14-50mm.shtml

Düzeltme: İkisi aktifken, lens aktifken çekilenden daha iyi, ancak gövdedekinden daha kötü gibi geldi bana.

#drtamer' tarafından 30.06.2007 23:05:15 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 30 Haziran 2007, 23:02 - İp: 193.***.**2.10
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Tamron 18-250

valla bir gün yapacaklar 18-500 çift kayar eksenli bir lens ::D şehir içinde hiç çıkarmam

Tarih: 2 Temmuz 2007, 08:59 - İp: 88.***.**8.170
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

tamer, süheyl in sözünü ettiği lens 17-35 f3,5 G.

yani şu;
http://www.dyxum.com/lenses/detail.asp?IDLens=26

minoltanın bir de 2.8 olan 17-35 i var, o çok iyi bir lens değil. ama f3.5 olan FF uyumlu olmasıyla da biliniyor,

http://old.photodo.com/prod/lens/detail/MiAF17-35_35G-364.shtml

...
tamron 18-250 beklentileri aşan bir lens oldu aslında, tamam yavaş bir lens, mekanik iso oluşturuyormuş filan ama 18-250 , az bir şey değil

Tarih: 2 Temmuz 2007, 09:46 - İp: 85.***.**4.218
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

sakin suheyl, sirf G diye f/3.5'luk bir lense dunya para vermeyesin valla..
..suheyl seni 35 G sakinlestirir bence.. yanina 85 ve 135 zeiss'leri de cekersin, sonra kral kim dersin ortaya cikip.. (aman excalibur'u unutma.. 300 G'yi yani..)
...........

arkadaslar, tamer benim forumda da ayni konuyu acmisti; buradan da orada yazdiklarimi vereyim..

.........................

ilginc gercekten de..
e-510 ciktiginda boyle bir sey denenebilecegi hic aklima gelmedi dogrusu..
...
tamer, tabii hersey o kadar basit degil..

oncelikle, d40 ile a2'yu karsilastirip titresim onleme sistemleri hakkinda yorum yapan icin yorumumu yapayim..
18-200 lensinde iki adet VR modu bulunmakta.. biri normal, digeri de aktif..
normal moddayken, gecikme olmasi normal; cunku lens, mukemmel sabitleme icin kendisine ceki duzen verir.. aktif modunda ise, lens durmadan sabitleme yapar.. dolayisiyla sabitlemede gecikme de olmaz..
eger ki o eleman, normal modda denemisse, ikisi arasinda bir fark gormus olabilir..

cameralabs'da yapilan testte de soyle bir yazi var:
Alıntı
Judging from these samples, the body-based IS system appears slightly more effective than the lens-based one, although these are of course just one example. Different people, conditions or subject matter can produce varying results, so we're not yet at a position to conclude one system is more effective than the other.

zaten kendileri de soyluyorlar, birinin digerinden daha efektif oldugunu soyleyebilmek cok guc..
kaldi ki, her titresim onleme sistemi farkli.. mesela, k100d'deki titresim onleme sistemi 2 stop'luk bir kazanc sagliyor, ama, k10d'deki 4 stop'a kadar.. veya canon ile nikon'un eski titresim onleme sistemlerine sahip lenslerini dusun.. cogunlukla 2 stop'dur kazanc.. ama daha yeni sistemlerde 3 stop ve hatta en son cikan lenslerde (canon 70-200 f/4 L IS veya VR II'ye sahip olan nikon lensleri gibi) 4 stop'luk bir kazanc soz konusu..
acikcasi, e-510'un kac stop'luk bir kazanc saglayacagini bilemiyorum.. keza 14-50 hakkinda da bir fikrim yok..
ha, bu test tekrarlanir ve belli bir sonuc cikartilacak olursa ve cikan sonuca gore de e-510'daki titresim onleme daha iyi bulunursa; o zaman da diyebilirim ki, e-510'un titresim onlemesi 14-50'nin kazandiracagindan daha iyi..

zaten 14-50'nin mi yoksa e-510'nun mu daha iyi stabilization sagladigini bilmedigimiz icin, bir sonuca varmamiz guc.. veya, bir teste bakarak karar vermek de sagliksiz olur..
ama aralarindaki farki belirtmekte yarar var..
camera labs'da da yapilan testte goruluyor ki, her iki sistem bir arada calismiyor.. daha fazla sabitleme degil, daha fazla sabitsizlik olusuyor..
ve yine belirtilmis; uzun fokal uzunluklarinda lensdeki sabitleme sistemi daha etkili olacak.. ve tabii ki viewfinder'da alinacak goruntunun sabitlenmesi..
evet dogru, ancak 200-300mm'lerden sonra fokus hatalari olabilir eger ki built-in stabilization kullanilacak olursa.. ama su da var ki; lensdeki sistem aslinda cok daha hizli fokus yapabilmekte.. ve daha az yanilma payi var.. bu son nokta onemli, cunku, built-in titresim onleme lensdeki kadar hizli calisamiyor ve sabitlemeye yetisemediginden, seri cekimlerde daha az basarili sonuclar alabiliyor..
ayni testte, once 14-50'yi sonra da e-510'un sabitleme sistemini calistirarak seri cekimler yapmalarini isterdim dogrusu.. ama yine belirleyici olmaz, cunku basta da soyledigim gibi her titresim onleme ozelligi farkli..
ayni, toz temizleme sistemleri gibi.. her bir kamera tozu sensorden uzaklastiramiyor ayni basariyla..

ben sunu biliyorum ki, lensdeki sabitleme sistemi cok daha iyi.. siraladigim nedenlerden dolayi..
ha ama su da var ki; built-in sabitleme sistemlerinde her takilan lens, titresim onlemeye sahip gibi kullanilabiliyor.. bu da amator icin cok onemli bir avantaj..
ve tabii ki sonucta hersey marka secimine geliyor.. canon veya nikon koymuyorlar kameraya..
ama sunu da ogrenmis olduk ki, aslinda koyabilirler ileride.. ve istey

Tarih: 2 Temmuz 2007, 17:37 - İp: 86.***.**0.120
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Süheyl selam.Bir süre siteden uzak kaldım.

Ben olsam 18-200 yerine 18-250 yi tercih ederdim.

Tarih: 2 Temmuz 2007, 22:57 - İp: 88.***.**4.15
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Aşağıdaki %100 kroplara baktığımızda, kaç stop kazandırmış gibi görünüyor?

Tarih: 3 Temmuz 2007, 15:02 - İp: 85.***.**0.224
merhaz
merhaz (üye)
Şırnak / Amatör

ilker 35mm çok güzel bir lens.
35mm ve 85 ler birbirine çok yakın..
bu üç sabit lenslerden alınacaksa bence en manyıklı seçim 35mm ve 135mm lensler olmalı..bunların ortasında bir 85mm fazla olur..

Tarih: 3 Temmuz 2007, 15:56 - İp: 81.***.**2.72
as
as (Üye)

Tamer senin aktardığın titreşim önleme gövdedemi daha iyi objektiftemi daha iyi test linkini destekler bir test sonucu daha.
Almanyada fotocolor adlı bir dergi yukarıdaki sistemleri 35mm. sabit odakta ,iki farklı çalkalama hızında (2hz ve 4hz.demiş) ,1/2 ve 1/4 sn.lik pozlamaları titreşimsiz pozlarla karşılaştırmış.

Bu karşılaştırma sonunda makinaların sağladığı başarı oranlarının listesini vermiş.Sonuçlarda ilginç olan Nikon nun 18-200 VR ve Canon nun 17-55 gibi yeni nesil optiklerinin 4 stopa kadar kazanç sağladığı söylenirdi ama K10D nin gövdedeki SR si titreşim önlemede daha başarılı olmuş.
O halde objektifler üzerindeki en gelişmiş IS ve VR sistemlerinin bile gövdedeki SR sistemlerinden iyi olmadığı bir kez daha ortaya çıkmış oluyor.

Titreşimsiz fotoğraf sonuçları 100% olarak kabul edildiğinde.

Pentax k10d 85%
D80 + 18 200vr 78%
30d + 17 55is 77%
Sony a100 51%

Tamer bu sonuçlar olympus testindeki sonuçları doğruluyor.

İnceleme dergide olduğu için sadece ilgili yazının olduğu linki verebiliyorum.
Yazıyı dpreview e aktaranın yazısı.

http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1036&message=24047172

#as' tarafından 21.07.2007 04:05:42 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Temmuz 2007, 04:01 - İp: 88.***.**9.14
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

Adnan, O yazıyı okumuştum. ve çok şaşırmıştım.
Sony A100 AS açısından Minolta A1'den azıcık daha iyi deniyordu. Pentax ile o kadar fark varsa, gerçekten inanılmazdır herhalde.
Selamlar...

Tarih: 21 Temmuz 2007, 11:10 - İp: 193.***.**2.10
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Arkadaşlar birde lin k vermeyi öğrenseniz süper olacak ama.
olympus nasılsım acasa ıs konusunda.

Tarih: 21 Temmuz 2007, 11:19 - İp: 88.***.**8.163
as
as (Üye)

Tamer objektifteki sistemler 4 stop luk avantaj sağlıyorsa K10D nin gövde üzerindeki SR si demekki 4.5-5 stop arası avantaj sağlıyor veya K10d nin gövdedeki SR si 4 stop avantaj sağlıyorsa objektif üzerindeki sistemler 3 stop civarı avantaj sağlıyor anlamı çıkıyor.

Bence bu inceleme ile Olympusun incelemesinin aynı sonuçları vermesi artık bu konudaki tartışmalara yeni bir bakış açısı getirecektir.

Sony de bu sistemi yeni çıkartacağı makinalarda daha da geliştirecektir.

Pazarbey Olympusun sistemide 4 stop luk avantaj sağladığı söylenen IS ve VR lerden daha iyi sonuçlar vermişti.(Tamerin başlığı açtığı ilk yazısındaki test linki)

Tarih: 21 Temmuz 2007, 16:55 - İp: 88.***.**4.107