worldofhell
worldofhell (üye)
İstanbul / Amatör

Arkadaşlar Acil Yardıma İhtiyacım Var ?

merhabalar,
arkadaşlar ben kısmetse 1-2 güne canon 1000d almayı planlıyorum acemiyim hiç deneyimim yok beni yaza kadar idare etse kafi, temel bilgileri edinsem teknikleri kapsam yeterli,
velakin sorunum şu acaba bady seklinde alsam malum kit lens pek işe yaramıyor bu makinaya uyumlu max. 300 lira 2. el bi lens tavsiye edebilirmisiniz.
genel olarak manzara çekmekten hoşlanıyorum keskin net görüntü vericek, içinde bi parça makro çekim yapabilicegim güzel bi zoom lens önermenizi bekliyorum dedigim gibi acemiyim 1000dye uyumulu bu tarz bi lens

Tarih: 17 Şubat 2012, 14:04 - İp: 78.***.**5.146
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

edinebileceginiz butun yanlış bilgileri edinmişsiniz, kolay gelsin.

Tarih: 17 Şubat 2012, 14:12 - İp: 78.***.**5.191
worldofhell
worldofhell (üye)
İstanbul / Amatör

acemiyim diye belirtmiştim zaten, bende sizden yardım istiyorum tecrübelerinizden yararlanmak istiyorum o yüzden konu açtım zaten ne konuda yanlıs bilgiye sahibim ? yanlışlarımı düzeltirseniz sevinirim..

Tarih: 17 Şubat 2012, 14:17 - İp: 78.***.**5.146
et2
et2 (üye)
İstanbul / Amatör

kit lens al. önce öğren. cin olmadan cintonik yapmaya kalkıyorsunuz.

Tarih: 17 Şubat 2012, 17:42 - İp: 85.***.**6.120
worldofhell
worldofhell (üye)
İstanbul / Amatör

peki sen cin olmussunda neye yaramış ? ben söyliyim hiç bi halta yaramamış gösteriş peşinde hayat gecmez arkadaşım vazgeç bu yoldan. ben insan gibi bi soru sordum havlamana gerek yok sende her insan gibi kit lensi kullanman yeterli diyebilirsin dimi ? yazık başka bişi demiyorum...

Tarih: 17 Şubat 2012, 18:29 - İp: 78.***.**5.146
afrikalı
afrikalı (üye)
Yurtdışı / Amatör

Gaijin arkadaşımızı takip ederim. Bilgilidir. sanırım vakit darlığı ile net cevap yazmadı. Birçok arkadaşımız da bir mikatar bilgi edindiklerinde kendilerini Ansel Adams olarak görebiliorlar. Artık teknik meknik kalmadı. Fotoğraf işleme programları kompozisyonu da, ayıklamayı da montaşı da, kadrajı da, ışık ve renkleri de isteğe bağlı şekilde işliyorlar. iyi çizgi okuyabilen bir lensi ve orta düzeyde bir işlemci ile donatılmış sekiz-on mp sensörlü bir makine yeterli. gerisi bilgisayardaki hünerlere kaldı artık. tam olarak değil ama ağırlıklı olarak olay bu. 15-50 Tamron lens bayağı güzel neticeler veriyor. macro ise bütün zum lenslerde aldatmacadan başka bir şey değil. Bir kaç kez büyültmek macro demek değildir. Extesion tüp veya özel macro lensler kullanılmalı ki, güzel sonuşlar alınmalı.

Tarih: 17 Şubat 2012, 19:08 - İp: 78.***.**1.228
worldofhell
worldofhell (üye)
İstanbul / Amatör

çok teşekkürederim açıklamaların için, gajin arkadaşı bende biliyorum başka bi konumda yardımcı olmuştu stemim ona deil öbür arkadaşa eline makina alan kendini mario'nun yerine koyuyor. herneyse boş kişilikleri biz dolduramayız sonuçta. tekrar çok teşekkürederim bu konuda biraz acemiyimde özellikle ef,ef-s,fd,vr lens ayrımında ama az çok bişiler öğrendim benim alıcagım makinaya sadece ef ve ef-s lensler uyumlu oluyormus 15-50 tamronda uyuyor sanırım benimkine önerdiğinize göre.

Tarih: 17 Şubat 2012, 19:21 - İp: 78.***.**5.146
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

yanlıs anlasılmasın benim lafım size degil. internet malum bir bilgi çöplüğü. nternette yazılı şeylere guvenmeden once iki uc yerden teyit etmenizi oneririm.
butun yanlıs bilgileri edinmişsiniz dememin nedeni bu. ozellikle donanımhaber gibi çıfıt çarşısı sitelerde bilen bilmeyen herkes, yalan yanlış gozetmeden bişeyler soyluyor.

teknoloji yarıstırmak bambaska birşeydir fotograf cekmek bambaska.

mantık basit.
misal bilgisayar. 20 sene onceki bilgisayarlarla bugun ki oyunların en basitini bile oynayamazdınız.

ama 30 sene onceki fotograf makineleriyle mukemmel fotograflar cekilebiliyordu.

demekki elektronik aletlerden anlamak fotograftan anlayacagınız anlamına gelmiyor. bu adamların en buyuk yanlısları da bu. donanım akrsılastırma derdine dusup işin aslını atlamaları. bu APTALLIKTIR.

yukarıda dedigim gibi 30 sene onceki makine ve lenslerle mukemmel fotograflar cekilebiliyordu. ama o makineler nşimdinin enn kötü makinesi kadar teknolojik degildi.

o zamanın lensleri şimdinin en dandik lensi gibi lazer kesimlere ozel kaplamalara titreşim onleme sistemlerine sahip degildi.

yani kit lens yetersizdir. giriş seviyesi bi sure sonra yetmez falan gibi bilgiler SAÇMALIKTIR.
kit lens fiyatına gore cok kaliteli bir lens canonda. alan derinligiyle daha rahat oynamak için yanına bir 50mm f:1.8 alınabilir. ama yanına, yerine degil.

2008den beri 1000d kullanıyorum, yetmedigi bir nokta yok. benim cekim tarzım gozonune alındıgında (portre-sokak) olmayacak da.

manzara için geniş acı lazım. kit lensin geni acısı ilk etapta yeterlidir. 18-35mm arası oldukca keskin bir lenstir.
800 lira verip lens almanıza degmez.

Tarih: 17 Şubat 2012, 23:11 - İp: 217.***.**7.155
worldofhell
worldofhell (üye)
İstanbul / Amatör

demek istediklerinizi çok iyi anladım teşekkürederim. haklısın aslında önemli olan bakış açısı. ayrıca yanlıs bilgilenme konusundada mutabıkım seninle sonucta bişiler bilmiyoruz heryerde çok konu var hepsi baska bişi söylüyor mantıklı acıklama yapan yok sadece onu al bunu al kit lensi kullanma. sadece bu tarz boş tavsiyeler veriyorlar. ama bu sitede sizin gibi yardımcı ruhlu arkadaşlar konunun derinine inerek neden almam yada almamam gerektiğini açıklıyorlar bu siteye bu yüzden çok ısındım. zahmet edip bu kadar yazmıssın beni aydınlattın çok teşekkürederim.

Tarih: 18 Şubat 2012, 00:34 - İp: 78.***.**5.146
bersar95
bersar95 (üye)
İzmir / Amatör

baya bir tartışma olmuş hepsini okumadım ama hem diyorsun acemiyim hemde kırk yıllık fotoğrafçı gibi kulaktan dolma bilgilerle lensler hakkında fikirde bulunuyorsun.
1. 18-55 in işe yaramayacağını kim söyledi?Ha işe yaramaz nasıl işe yaramaz gider bir tane 18-400(350de olabilir tam bilmiyorum) alırsın tabi buna iyi para bayılırsın bir kere milyarın üstüne çıkar artık senin hayal gücüne kalmış gerisi.
2. Canon 55-250 Is Lens alırsın bak 75-300 demiyorum 55-250 al çünkü daha keskin macro da çekiyor .Kızlara(veya arkadaşlarına) hava atmak istiyorsan Sıgma 70-300mm Apo Dg al çok daha karizmatik ama kötü çekiyor.

Tarih: 25 Şubat 2012, 14:47 - İp: 195.***.**3.55
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

18-400 18-250 falan diye lensler yok.
yalan yanlıs sallamayalım.
kızlara hava atmak için lens alınmaz ayrıca
artı olarak sigma 70-300 fiyatıyla ters orantılı gayet kaliteli bir lenstir.

Tarih: 25 Şubat 2012, 19:04 - İp: 92.***.**7.249