cancanamca
cancanamca (üye)
İstanbul / Amatör

Acaba Sensör Arızasımı

bugün bir arkadaşın önerisi ile canon 400D mde sensörde toz olup olmadığını kontrol etmek için sigma 17-70 i f22 ya alıp gökyüzünü çektim. 1 tane toz hemen kendini belli etti ama resimde gözüken bir çizgide beni şaşırttı bu çizgi nedir, fikri olan varmı ?
Edit resim eklemeyi beceremedim

Image Hosted by ImageShack.us" class="img-fluid" />

#cancanamca' tarafından 18.03.2007 17:21:46 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Mart 2007, 17:19 - İp: 81.***.**5.48
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Birkaç fotograf daha çekip baktınızmı ?
Sedece 1 tanesinde ise aldırmayın, karta kayıt yaparken oluşma ihtimali var.
Bu arada sensörde 3 ten fazla toz var. F22 de lensi manuel ayara alıp sonsuza odaklayın (netlik önemli değil, doğru ışık ayarı önemli) beyaz duvar/kağıt resmi çekip bakın. Toz vs daha kolay görülür.

Tarih: 18 Mart 2007, 17:44 - İp: 88.***.**2.58
cancanamca
cancanamca (üye)
İstanbul / Amatör

evet 2 lensimle 8-10 tane foto çektim hepsinde aynı şekilde çizgi var.
Şimdilik tozlara fazla takılmıyorum 3-5 verip onları temizletirimde bu çizgiye canım çok sıkıldı. Bilgisayarda %100 yapınca o çizgi çok flu laşıyor, ölü piksel gibi değilde sanki su damlasının önünden çekmişim gibi izlenim veriyor?
Sensörden kaynaklanan durumda orasının ölü olmasımı gerekiyor, veya nasıl anlarım.

Tarih: 18 Mart 2007, 18:21 - İp: 81.***.**5.48
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

F22 de çekilmiş bir beyaz fotograf (%100 boyda) imageshack.us sitesine veya benzer bir yere yüklerseniz görebiliriz.
Sensörün üzerinde saç teli vs olma ihtimali varmı ?
Çizgiyi çok iyi göremiyorum, ama tam paralel ise sensörden olma ihtimali kuvvetli.
Önce sensörü kuvvetlice bir hava pompası ile temizleyin, veya temizletin. Daha önce temizletti iseniz belki sıvı artıgı filandır veya çiziktir. sensör arizası olsa %100 baktiğinızda flulaşmaz sanıyorum.
Bence ya sensörünüz çizildi (bu ancak fabrikasyon hata veya hatalı temizleme nedeniyle olabilir) yada sensörünüzün üserinde bir kir/kıl filan var.
Eliniz yatkın ise ve hava pompanız varsa, sensör temizleme konumuna alıp bir bakın.

Tarih: 18 Mart 2007, 18:57 - İp: 88.***.**2.58
cancanamca
cancanamca (üye)
İstanbul / Amatör

evet maalesef paralel ama devamlı değil soldan biraz gidiyor ortada bitiyor sağ kenarda yine azcık var.
sonunda tam olarak upload yapabildim. Burda daha net gözüküyor. Kuvvetli hava olarak saç kurutma makinasının soğuk ayarında son hız çalıştırsam yeterli olurmu acaba ?
link:
http://uploaded.to/?id=l31tkd

Tarih: 18 Mart 2007, 21:29 - İp: 81.***.**5.48
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

saç kurutma makinesimi ?
sakın... içeriyi toz doldurursunuz. Kusura bakmayın ama bu önerinizden bu tür işlere çok alışkın olmadığınızı sanıyorum.
Makinenizi bir profesyonele göstermenizi öneriyorum.

Tarih: 18 Mart 2007, 22:09 - İp: 88.***.**2.58
cancanamca
cancanamca (üye)
İstanbul / Amatör

hehe sadece o an aklıma gelen en iyi üfleme aracı o idi
biraz araştırma yaptım sizin daha önce açtığınız bir topikdeki yönergeler ile sensörü temizledim
Ama o çizgi hala orda onun için fazla kurcalamadan servise göstereceğim. Umarım ilk diyecekleri şey "kullanıcı hatası" olmaz

Tarih: 18 Mart 2007, 22:25 - İp: 81.***.**5.48
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Yüklediğiniz fotografa baktım. Makinenizde bir arıza olduğunu hiç sanmıyorum.
Bence bu sensör üzerinde kir. İyi bir yere temizletin.

Tarih: 18 Mart 2007, 22:32 - İp: 88.***.**2.58
guronline
guronline (üye)
Yurtdışı / Amatör

merhaba;
gecmis olsun..uzucu bir durum dogrusu..400d nin sensor temizleme mekanizmasi nasil calisiyor ? bu mekanizma calismasi esnasinda sensor cizilmis olabilir mi?
...
cancanamca sac kurutma makinesini sakin deneme..gercekten icerisini toz doldurursun..ben elektrik supurgesi ile sensorumu temizliyorum..cok rahat oluyor ama bu bir oneri degildir DİKKAT...sadece paylasmak istedim manyakligimi..!

Tarih: 19 Mart 2007, 21:15 - İp: 88.***.**9.228
cancanamca
cancanamca (üye)
İstanbul / Amatör

sensör temizleme galiba pek işe yaramıyor , bende ona güvenerek fazla dikkat etmeden lens değiştiriyordum ama şu asıl beladan kurtulduktan sonra daha dikkatli olacağım

Tarih: 19 Mart 2007, 23:21 - İp: 85.***.**8.130
xeno
xeno (üye)
İstanbul / Amatör

Bana sensörde kalan bir iz gibi geldi.

Saç kurutma makinası olmaz ama benim yaptığım gibi olabilir belki,
ben elektrikli süpürgeyi çok yakına kadar getiriyorum ve lens temizlemekte kullanılan ucu yumuşak tüylü fırçayla bir taraftan tozları temizlerken uçuşan tozlar da süpürgeyle çekilmiş oluyor.Süper oluyor açıkçası.

Tarih: 20 Mart 2007, 10:57 - İp: 85.***.**1.220