emre1986
emre1986 (üye)
İstanbul / Meraklı

A3 Baskı

A3 boyutunda baskı yapmak için gerekli olan fotoğraf çözünürlüğü nedir acaba?? tesekkurler.

Tarih: 11 Mayıs 2006, 14:28 - İp: 85.***.**4.9
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Eksik olmayın Sayın Ocaklılar.Açmaya karar verdiğimde mutlaka size sormak istediklerim olacaktır.Keşke izmirde ikamet etseydiniz.Bana çok faydanız dokunurdu.
Ocaklılar sizin bir konuda fikrinizi almak istiyorum.
Ben fotoğraflarımı P modunda(otomatik) çekiyorum.Genelde iyi kareler elde ediyorum,tabi makinayı sarsmadığım zamanlarda.Peki manuel ayarları kendim yapmadan otomatik bir modda ortaya çıkan fotoğraflar gerçekten bana aitmidir?
Kendimi bu yüzden kötü hissediyorum ve kendime karşı özgüvenim eksiliyor.Bu şekilde çekmiş olduğum fotoğraflar ile bir sergi açmalımıyım?Sonuçta ortaya çıkan sonuç mu önemlidir yoksa ortaya çıkma şekli mi(kendi bilgimi ortaya koyan manuel ayarlar ile)?
Fotoğrafları Raw formatta mı çekmeliyim?
Sizin fikirlerinizi merak ediyorum.Saygılar...

Tarih: 12 Mayıs 2006, 23:00 - İp: 85.***.**1.92
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Peki manuel ayarları kendim yapmadan otomatik bir modda ortaya çıkan fotoğraflar gerçekten bana aitmidir?

Tabi ki sana aittir osmanlı. Fotoğraf makinesi olmadan fotoğraf çekemeyeceğine ve de o makineyi kullanan sen olduğuna göre sana aittir. Saatin kaç olduğunu öğrenmek için güneşe mi bakarsın yoksa kolundaki saate mi? Teknolojinin sunduğu kolaylıkları kullanmak gerekir. Pozometrelerin, makinelerin üzerinde olmadığı günlerde fotoğrafçılar makineden bağımsız pozometreler kullanırlardı. Hala da kullanılır.

P modunda hem diyaframa hem de enstantaneye makine karar veriyor. Bu kararlar sonucunda ortaya çıkan sonuç seni memnun ediyorsa P modunu kullanmanın bir mahsuru yok. Kimse o fotoğrafa bakıp da "Aaa! bu P modunda çekilmiş ne kadar ayıp" diyemez.

Ama, fotoğraf olacak (gün olacak demiyorum bak fotoğraf olacak diyorum) P modu seni tatmin etmeyecek, bazı nedenlerle (şimdilik bu nedenlere değinmeyelim konu uzamasın) diyaframa sen karar vermek isteyeceksin, o zaman diyafram öncelikli çekim modunu (A) kullanacaksın. Fotoğraf olacak makinenin seçtiği perde hızı o çektiğin poza uymayacak, o zaman enstantane öncelikli çekim modunu (S) kullanacaksın. Fotoğraf olacak, makinenin seçtiği değerlerden alacağın referansa göre hem diyaframa hem de perde hızına müdahale etmek isteyeceksin o zaman M modunu kullanmak zorunda kalacaksın.

Kendimi bu yüzden kötü hissediyorum ve kendime karşı özgüvenim eksiliyor.

Özgüvenle bir ilgisi yok. Sen o anki ışığa bakıp o ışıkta kaç enstantane ve kaç diyafram gerektiğine doğru karar verebilecek biri olsan, ama çektiğin fotoğraflar bir şeye benzemese bunun sana ne faydası olur ki? Sen pozometre misin? Bırak bu hesapları pozometreler yapsın sen çekeceğin fotoğrafın kompozisyonuna kafa yor. Zatan artık dijital ortamda poz hatalarını sonradan düzeltebiliyorsun.

Tarih: 13 Mayıs 2006, 00:07 - İp: 85.***.**5.56
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Allah razı olsun senden.Açıklamaların beni o kadar rahatlattı ki,ne diyeceğimi bilemiyorum.İçimde bu sebeple bir sıkıntı vardı,yorumunu okuyunca bir bakıma rahatladım.
Sizin hotmail msn'iniz yok herhalde.Olsa ne iyi olurdu

Tarih: 13 Mayıs 2006, 00:58 - İp: 85.***.**1.92
izmire
izmire (üye)
Sakarya / Meraklı

Sn.Ocaklılar
"Çok ince hesaplara girmeden A3 kağıt boyutunun 40*30 cm olduğunu kabul edersek, ve 300 dpi ile çok kaliteli bir baskı almak istediğimiz varsayarsak:

40/2.54= 15 inch * 300 dpi = 4500 piksel
30/2.54= 12 inch * 300 dpi = 3600 piksel

4500*3600=16200000 piksel = 16.2 MP

Yalnız bu teorik rakam sizi korkutmasın. O boyuttaki bir fotoğrafa burnumuzu dayayıp bakamayacağımız için (bakarsak zaten fotoğrafın tümünü göremeyiz) aynı fotoğraf 150 dpi (hatta daha da düşük) ile de rahatlıkla basılabilir.

150 dpi ile bastırdığımızı varsayarsak çözünürlük gereksimimiz 8 MP ye düşer.
"

Demiş bende Mp ,dpi ve dijital baskı konusunu araştırırken buldum.Hesaplama tekniği ve bilgiler için teşekkür ediyorum fakat küçük bir matematiksel hata var düzeltmek istiyorum.

A3 kağıt için 30X40 cm 150 dpi baskı çözünürlüğü

30/2,54*150=1800
40/2,54*150=2400

2400*1800=4 320 000 pixel =4.4mp
İki kere çapım kullandığımız için dpi iki kere yarıya (16.8/2)/2=4,2mp

Tarih: 20 Şubat 2008, 18:57 - İp: 88.***.**3.101
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Haklısınız izmire, ben 16'yı 2'ye bölmüşüm. Düzelttiğiniz için teşekkür ederim.

Tarih: 20 Şubat 2008, 23:15 - İp: 85.***.**2.212