antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

60 Kare/sn Hızında Sony Sensör

Arkadaşlar,

Sanırım bugün elimizde olan her türlü dijital makina 1-2 sene içerisinde çöpü boylamak üzere. Hatta durağan fotografçılıkla ilgili bildiğimiz 150 senelik herşey de çöpe gidiyor. Sanırım yeni bir çağ açılıyor.

Sony'nin yeni canavarı 6MPlik görüntüyü tam çözünürlükle saniyede 60 kere dışarıya iletebilen bir sensör. Yani durağan görüntü ile hareketli görüntü arasında hiçbir fark kalmıyor.

Hani denklanşöre bastığınız anda zamanı durdururdunuz ya, işte o tarza ve veda edebilirsiniz artık. Olur olmaz zamanda düğmeye basın, hareketli kaydedin, sonra ne yakaladıysanız tek tek seçin, durağan görüntü kalitesinde.

tıklayınız: Sony 1/1.8 High Speed CMOS Sensor

Hani bazı Nikon fanatiklerinin 5 fps veya 10 fps diye gözlerinde büyüttükleri şey artık traş oluyor. DSLR olayı da traş artık bence.

Bazıları bu sensör küçük falan diyebilir. Hiç kuşkunuz olmasın büyüğünü de yapacaklardır. Ayrıca hafıza kartları şimdiden 4GB standart olmaya başladı bile.

Hepimize hayırlı olsun.

Tarih: 20 Şubat 2007, 16:46 - İp: 88.***.**9.186
akaybey
akaybey (üye)
İstanbul / Amatör

bu siteyi 1 yıldan fazladır takip ediyorum.
çok faydalandığım da oldu, çok sıkıldığım zamanlarda.
ama baskın olan olumsuz taraflarıydı.
hepimizin öyle-böyle bir makinesi var ve bol bol resim çekiyoruz.
ama hepimiz bu forumda, sabahtan akşama,makinelerimizi tokuşturuyoruz;"benimki 15 atar,seninki 25 tutar,onun canlı görüntüsü var diğerinin su geçirmezliği var...var da var"
bitmiyor da bitmiyor...
rakamların içinde boğulup duruyoruz.
ALLAH AŞKINA, hangimiz doğru dürüst resim koyuyoruz bu siteye,
bir arkadaşımız bundan bahsetmiş bu konu içinde,
bir durup düşünün,bu makineleri fotoğrafçılığımızı geliştirmek güzel resimler çekebilmek için mi aldık,yoksa özellikleriyle övünüp böbürlenmek için mi...
ben bu sitede makine özellikleri ile ilgili yüzlerce yazı okuyorum ama o makinelerle çekilmiş adamakıllı toplasan yüz resim göremiyorum..
hiç birimiz ışıktan,netlikten,kadrajdan bahsetmiyoruz..
yayınlanan onca resime bile yorum yapmaktan aciziz.
mesele fotoğrafçılıksa,hani doğru dürüst bir yorum görelim.
bunun sayısı da yüzü geçmez.
yapılan yorumların hemen hepsi yorum bile değil
"hoşgeldin,nerelerdeydin,seni özlemiştik,eline sağlık....."
benim bir resmime -ki şimdiye kadar yorum almak için resim de koymadım bu siteye- adam eline sağlık diyecekse ben ne anlarım bundan.
orası eğri burası doğru,netlik şöyle ışık böyle dese...dese de olumsuz dese...yeterki desin,bir dahaki sefere hatalarımı düzelteyim..ama makinemin binbir özelliği o hataları düzeltmemi sağlamayacak...
LÜTFEN...
resimlere yorum yapalım,kendimizi öyle geliştirelim,en azından deneyelim.
bu makine saniye de bin resim çeksede sende tecrübe yoksa o makinenin de bir faydası yoktur.
SON SÖZ:
RESİM ÇEKEN SENSİN,ÇEKMESİNİ BİLİYORSAN 50 YAŞINDAKİ MAKİNE,YENİ MAKİNELERDEN DAHA İŞE YARAR.

Tarih: 21 Şubat 2007, 18:41 - İp: 81.***.**5.101
slayper
slayper (üye)
İstanbul / Meraklı

akaybey resim değil "fotoğraf"

Tarih: 22 Şubat 2007, 02:10 - İp: 88.***.**1.0
hocha
hocha (Subjektif)
Yurtdışı / Amatör

Anaaa! slayper,
Benim imzamdan esinlenmişsin. Zamanında zülfü'de benden esinlenmişti.

Tarih: 22 Şubat 2007, 02:23 - İp: 88.***.**8.50
slayper
slayper (üye)
İstanbul / Meraklı

valla banada sen benımkını degıstırıp kullanmıssın gıbı geldı

Tarih: 22 Şubat 2007, 02:56 - İp: 88.***.**1.0
drk_m
drk_m (üye)
Rize / Amatör

Arkadaşlar konuyu baştan sona okudum. Sonlarda konudan kopulmuş biraz.Lakin verilen linkdeki yazıyı okudum. Sonynin söylediği şey şu artık kamera kaydı yaparken frame (kare) kaybetmeden aynı anda fotoğraf da çekebileceksiniz. Hali hazırda bunu 60fps hızında olmasa da yapabilen video kameralar var piyasada kimsenin umursadığı da yok valla.
Ayrıca koca sony firması düşünemedi tabii bu buluşunun milyonlarca dolar verip bünyesine kattığı konica-minolta olayını zarara çevireceğini, tabii yaa elin japonunda kafa basmıyo

Durağan fotoğrafçılık ölmez. Unsurlar çok farklı çünkü.

Tarih: 22 Şubat 2007, 23:48 - İp: 85.***.**3.9
fufuli
fufuli (üye)
İstanbul / Meraklı

Üyeliği iptal edilmiştir.

Tarih: 24 Şubat 2007, 03:59 - İp: 85.***.**6.121
fufuli
fufuli (üye)
İstanbul / Meraklı

Üyeliği iptal edilmiştir.

Tarih: 24 Şubat 2007, 04:08 - İp: 85.***.**6.121