andalus
andalus (üye)
İstanbul / Amatör

550d Video İçin Lens Tavsiyesi

Merhaba, canon 550d de HD video çekimi için tavsiye edebileceğiniz bir lens var mıdır?
Bir de video çekerken otomatik odaklama problemi söz konusu, sürekli deklanşöre yarım basma gibi çözümler var, bunun haricinde bu problemin üstesinden gelecek, video modunda zoom yaptığımda bu makine için bunu otomatik odaklayacak bir çözüm var mıdır? Teşekkür ederim..

Tarih: 15 Eylül 2010, 21:24 - İp: 85.***.**0.139
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Bu kounda biraz çalıştım. Yurt dışınan gelen bir talep için hem 500D hem de 5D 2 iel video çekimleri yapıp yolladım. Yanı tecrübe etmediğim bir konuda yazmadım size.
Her lens ile video çekilir ama çok açık diyafram veya TS özellikleri gibi şeyler peşinde değilseniz video için en mantıklı lens olabildiğince esnek menzilli bir zoom. Ucuz eski manuel bir zoom gayet iyi iş görür.
Video için manuel lenslerin af lenslere göre ÇOK daha kullanışlı olduğunu söyleyebilirim, odaklama halkalarının ayar kapasiteleri çok daha hassas.
Fotograflarda epey fark eden yeni kaplamalar vs, video çekimlerinde pek önemli değil, ben fotograf çekimlerinde elime almayı düşünmeyeceğim eski bir zoom lensi adaptörle kullandım. zaten 1/25 veya 1/50 gibi hızlarda çalışıyorsunuz, keskinlik vs beklentileri fotograf gibi değil.

Öte yandan amatörlerin videocuların talepleri mutlaka karşılanır, ve kısa bir sürede sürekli af yapan modeller ortaya çıkar. Belki bu photokina'da duyururlar.

Tarih: 17 Eylül 2010, 00:57 - İp: 85.***.**3.139
andalus
andalus (üye)
İstanbul / Amatör

İçtenlikle teşekkür ederim, emeğinize sağlık, eski bir zoom lens ile alakalı olarak kolay bulunur spesifik bir tavsiyeniz olur mu acaba?

Tarih: 17 Eylül 2010, 01:05 - İp: 85.***.**0.139
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

2 gün önce duyurulan Nikon D7000 video çekiminde AF yapıyor ( imiş ).

Tarih: 17 Eylül 2010, 02:58 - İp: 96.***.**4.180
malkocy
malkocy (üye)
Yurtdışı / Amatör

Aşağıdaki linkteki video çekimi yapılırken; 5 çeşit lens kullanılmış, ve sonuç oldukça etkileyici.. Ancak bu çekimler sırasında, ve diğer bazı örneklerde (House dizisi finali gibi) DSLR'lerin başka aparatlarla beraber kullandığını görebilirsiniz.. Benim görüşüme göre, ergonomik olarak fotoğraf makinesi video çekimine uygun değil, sabitliğini korumak ve kamerayı yönlendirmek için boyu uzun bir makineye ihtiyaç var. El kameralarında bile aparat kullanmadan görüntü sabitliğini korumanız mümkün değil, titreme fazla. Ayrıca yönlendirme hissi de farklı.

EOS5DMark2 ve;

EF 24mm f/1.4L II USM
EF 35mm f/1.4L USM
EF 50mm f / 1.2L USM
EF 85mm f/1.2L II USM
EF 100mm f/2.8L Macro IS USM

lensler yardımı ile çekilen HD filmini aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz..

DSLR Film Linki

Son aşamada karar tabi sizin, eğer bu tür denemeler hoşunuza gidiyor ve zevk alıyorsanız, yukarıdaki lenslerden de göreceğiniz gibi, açık diyaframlı lenslerden çok iyi ve profesyonel sonuçlar alınabiliyor.

Saygılarımla..

Tarih: 17 Eylül 2010, 08:01 - İp: 116.***.**5.171
malkocy
malkocy (üye)
Yurtdışı / Amatör

Aşağıdaki linkteki video çekimi yapılırken; 5 çeşit lens kullanılmış, ve sonuç oldukça etkileyici.. Ancak bu çekimler sırasında, ve diğer bazı örneklerde (House dizisi finali gibi) DSLR'lerin başka aparatlarla beraber kullandığını görebilirsiniz.. Benim görüşüme göre, ergonomik olarak fotoğraf makinesi video çekimine uygun değil, sabitliğini korumak ve kamerayı yönlendirmek için boyu uzun bir makineye ihtiyaç var. El kameralarında bile aparat kullanmadan görüntü sabitliğini korumanız mümkün değil, titreme fazla. Ayrıca yönlendirme hissi de farklı.

EOS5DMark2 ve;

EF 24mm f/1.4L II USM
EF 35mm f/1.4L USM
EF 50mm f / 1.2L USM
EF 85mm f/1.2L II USM
EF 100mm f/2.8L Macro IS USM

lensler yardımı ile çekilen HD filmini aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz..

DSLR Film Linki

Son aşamada karar tabi sizin, eğer bu tür denemeler hoşunuza gidiyor ve zevk alıyorsanız, yukarıdaki lenslerden de göreceğiniz gibi, açık diyaframlı lenslerden çok iyi ve profesyonel sonuçlar alınabiliyor.

Saygılarımla..

Tarih: 17 Eylül 2010, 08:13 - İp: 116.***.**5.171