fzz007
fzz007 (üye)
İzmir / Amatör

500d Af Sorun Lutfen Yardım

Canon 500d Objektif Netleme Sorunu Yardm
MERHABALAR YENI ALDGM 2 GUNLUUK MAKINAMI BU SABAH CEKIYIM DEDIM AF MODUNDA NE CEKIYOR NE NETLIYOR HIC BIRSEKILDE TEPKI VERMIYOR BIR ARA CALSTII BI KAC SAAT SONRA CALISMADAI AMA MANUEL MODDA CEKEBILIYORUM AF MODA GETRDGM ZAMAN KITLENIYOR CEKIM YAPILMIYOR NETLIKTE VERMIYOR DELIRCEM YARDIMM

GARANTISI VAR URUNN LENSINDEMIDR PROBLEM EGER LENSINDEYSE VERIYIMI SERVISE NE YAPMMA GEREKIYOR PROBLEM NEDIR NORMALDE CEKEN MAKINE DURDUK YERE NEDEN CEKMIYOR AF MODUNDA?

BU ARADA EKRANDA EROR HATASI VS YOK ONUDA SOLUYEYMMDE SORMAYIN SONRA :d SIMDIDEN COK TESEKKURLERRR

Tarih: 28 Mayıs 2011, 19:03 - İp: 78.***.**8.59
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

objektifi çıkar yeniden tak makine kapalıyken bir de yuvasında sağa sola çevir 2-3 kez...

Tarih: 28 Mayıs 2011, 21:08 - İp: 88.***.**2.138
fzz007
fzz007 (üye)
İzmir / Amatör

YOK DOSTUM DENEDIM OLMADI BIRSEY AYNI CIHAZ

Tarih: 29 Mayıs 2011, 12:45 - İp: 78.***.**4.141
barisabak
barisabak (üye)
İstanbul / Amatör

öncelikle normal gün ışığında çekmeyi denediğinizi varsayıyorum. eğer ev içinde yetersiz ışıkta ya da çekeceğiniz objeye çok yakın durarak çekim yaptıysanız otofocus netlemeyebilir hele ki kit lens ile bu sorun oluyordur ki lensi yazmamışsınız kit lens olduğunu tahmin ediyorum. ya da ne bileyim beyaz bir duvar çekince netlemez de şöyle contrastı yüksek bir objeye, af noktasını da tam onun üzerine getirirseniz güzel netleme sağlar. bunları yaparken zoom yapmayın bırakın en düşükte kalsın. af noktası olarak orta af noktasını seçin ve bu noktayı çekeceğiniz objenin üzerine denk getirin.

otomatik modlara geçin böylece makinenin otofocus yapmasına izin vermiş olursunuz. eğer bu noktada sorun yok ve çekim yapabiliyorsanız siz yanlış af noktası seçmişsiniz demektir.

başka bir lensiniz varsa bir kez de onunla deneyin.

manuel olarak çekebildiğinize göre makinenin otofocus sensörlerinde sorun yok demektir ve sorun olduğunu hala düşünmesemde eğer bir sorun varsa bu lenstedir.

ama yine de biraz daha detay verirseniz daha çok yardımcı olabiliriz gibi geliyor bana. iyi günlerde kullanmanızı diliyorum.

Tarih: 29 Mayıs 2011, 16:47 - İp: 178.***.**7.125
fzz007
fzz007 (üye)
İzmir / Amatör

ılk once cevabın ıcın tesekkıurler gunduz gece evde dısarıda hıcbıyerde af modunda cekmıyor deklanşör bastgmda hcbısekılde tepkı vermıyor manulee getrdgm zaman takır takır cekıyor af ye aldgmda yarm basyrm deklanşör vızıl vızl ses gelıyor ama af motoru harekt etrmyr lensı ever 18 55 ıs kıt lens var dıyorumkı dun kuzen aldı zoom yapym derken hızlı cevrıdrı sert bısekılde ılerı gerı belkı ondan dolayımı brsey oldu dıyrm anlamadm gttı kafam cok bozuldu yenı aşdydım cıhazı ıkınıcı el garantılı egerkı lens de sorun varsa garantı bunu akrslycktır ama lensı tamırmı yaprlar yoksa yenısınımı verrler kı vermezler dıye tahmın edyrm pekı benm lensı yenısını ısteme sansm nedır?

Tarih: 29 Mayıs 2011, 17:48 - İp: 78.***.**2.41
sedat80
sedat80 (üye)
İzmir / Özel Gün Fotoğrafçısı

Evet şimdi oldu işte problem bu, LENS AF modda iken kesinlikle netleme halkasını çevirmemeliyiz yoksa lens içindeki minik plastik dişliler kırılır. Anladığım kadarı ile siz bunu yapmışsınız bile Servisin insafına kalmış bişey bir götürüp gösterin geçmiş olsun. Çok masraf açacağını sanmam zaten kit lensi çok ucuz olmadı MF kullanırsın.

Tarih: 31 Mayıs 2011, 13:41 - İp: 78.***.**4.127
meloilo
meloilo (üye)
İstanbul / Amatör

aynı sorun bende var 2 yıldır kullanıyordum canon 450 d netlemiyor af da artık oynamıyor lens yani çekim yaparken çekmiyorda ancak manuelde çekim yapıyor sorun aynı..

ama nerden makinadanmı lensten kaynaklımı onu bende çözemedim sanırım lens ile ilgili.. yani lensi makinamı çalıştıyor af 'ı nı bilmiyorum sirkeciye gideceğim hafta sonu

Tarih: 31 Mayıs 2011, 14:41 - İp: 217.***.**1.128
erenylmzr
erenylmzr (üye)
İstanbul / Amatör

hocam bu af modunda netlik halkası ne oluyo zoom mu ?? yeniyim kusura bakmayın

Tarih: 15 Haziran 2011, 16:18 - İp: 88.***.**4.131
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

Netlik halkası lensin üzerindeki 2 halkadan biridir. Bunlardan diyafram halkası lense giren ışığı ayarlarken netlik halkası adından da anlaşılacağı üzere manuel focus modunda istenen noktaya netlemeye yarar. AF modunda iken bu halka zorlanırsa lensin mekaniğine zarar verilebilir

Tarih: 15 Haziran 2011, 19:24 - İp: 78.***.**0.84
erenylmzr
erenylmzr (üye)
İstanbul / Amatör

çok teşekkürler ama 18 55 lenslerde böle birşey yok af modundayken diyafram ayarlanabilir mi

Tarih: 16 Haziran 2011, 01:09 - İp: 88.***.**4.131
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Direk olarak diyafram halkasi yok ama zoom yaptikca kuculur diyafram .Eger f numarasi 3.5 de sabit iken zoom yaparsan sonuna kadar olur sana f5.6.Degerler 1/3.5 e 1/5.6 yani diyafram kuculuyor.

Sorununda dedikleri gibi lensin uzerinde bi zoom yapmaya yarayan halka vardir,birde manual fokusda iken cevirip netleme yapmaya yarayan halka.Arkadasin gidip AF modunda iken bu netleme yapilan halkayi cevirdi ise sorun bundan kaynaklaniyor olabilir.Ama sadece ileri geri zoom yapti ise alakasi yok yani boyle bir sebepten AF dislileri etkilenmez.

Tarih: 16 Haziran 2011, 02:28 - İp: 221.***.**3.132