batarya1
batarya1 (üye)
Şanlıurfa / Amatör

400d Vesikalık Çekermi

Canon 400d ile vesikalık fotoğraf çekebilirmiyim. Böyle bir özelliği varmı

Tarih: 29 Mayıs 2008, 21:53 - İp: 78.***.**7.3
kacar1
kacar1 (üye)
Kocaeli / Amatör

400 d uygun lensleri taktığınız müddetçe herşeyi çeker.özellik body değil lenstedir

Tarih: 29 Mayıs 2008, 23:20 - İp: 85.***.**1.38
özgür
özgür (üye)
Çanakkale / Amatör

Ben vesikalık çekme özelliğini hiç bir makine de ek özellik ya da bir mod olarak görmedim. Ve nerdeyse her lensle vesikalık çekilir bence ama elbette bir portre lensi ile daha iyi bir sonuç alınacaktır. Ben 350D makinemle vesikalıklarımı dört yıldır kendim çekiyorum. Yapmanız gereken tek şey arkanıza sade ve sizi daha iyi gösterecek bir fon ayarlayıp (bu bazen pürüzsüz bir duvar ya da sağdan soldan gerilmiş bir perde olabilir) yüzünüzü yeterli seviyede aydınlatacak bir ışıkta, sef timer ayarıyla ya da bir arkadaşınızdan yardım isteyerek kendinizi vesikalık fotoğrafa uygun bir kadraj içerisinde kendinizin fotoğrafını çekmeniz. Fonun önüne bir sandalye ya da tabure koymak, tripod kullanmak işi oldukça kolaylaştıran hususlar. Sonra ceketinizi, kravatınızı giyindikten sonra (altınızda çizgili pijamalarınız bile olabilir) tabure üstünde çok sayıda fotoğraf çektirerek içlerinden en beğendiğinizi basma işlemi için seçebilirsiniz. Eğer fotoğrafı, duruşunuzu, bakışınızı beğenir de kadrajı beğenmez iseniz crop yaparak kadrajı istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Yalnız crop yaparken dikkat etmeniz gereken şey fotoğrafınızın vesikalık fotoğraflardaki gibi 4,5'e 6 cm ebadında basılacağını unutmamak ve bu rakamlara orantılı piksellerde crop yapmak. A4 boyutundaki fotoğraf baskı kağıtlarına bu şekilde 16 tane vesikalık baskısı alabilirsiniz. 16 fotoğrafı bir araya getirmek için copy + paste yaparak word programını bile kullanabilirsiniz. Fotoğrafa sağ tıklayıp resmi yeniden boyutlandırı seçtiğinizde uzun kenarı 6cm yapın. Kısa kenar kendiğilinden 4.5 cm ya da ona yakın bir boyut alacaktır. Worde aktarmadan önce Picasa gibi başka programlarda ya da sınırlı düzeyde olmak üzere word programında kontrast, açıklık koyuluk ve benzeri düzenlemeler yapabilirsiniz. Bu örnekten bir çok sayıda yanyana altalta kopyalayarak şipşaklarınızı basabilirsiniz. Eğer fotoğraf baskısına uygun yazıcınız varsa ve evde basıyorsanız sorun yok. Ancak 15-20 tane vesikalık fotoğrafınızın bulunduğu bir baskıyı 1-2 YTL gibi uygun bir fiyata bastırmak üzere fotoğrafçılara başvurduğunuzda biraz bozuluyorlar. Ama aldırmayın, siz istediğinizi çektirip bastırma hakkına sahipsiniz sonuçta Kolay gelsin..

Tarih: 30 Mayıs 2008, 14:02 - İp: 212.***.**5.231
batarya1
batarya1 (üye)
Şanlıurfa / Amatör

Arkadaşlar yorumlarınız için çok çok teşekkür ederim

Tarih: 30 Mayıs 2008, 16:37 - İp: 78.***.**3.231
obafoto
obafoto (üye)
İstanbul / Firma

vesikalığı makina değil sen çekeceksin. yani canon 400D vesikalık çekermi sorusu çok saçma??kit lens haricinde işin çoğuda photoshopta bitiyor.

Tarih: 31 Mayıs 2008, 09:50 - İp: 88.***.**9.225
  • 1