ferami
ferami (üye)
İstanbul / Meraklı

400d Manzara Berbat

ARKADASLAR BEN BIR CANON 400D ALDIM AMA PISMAN OLDUM GALIBA.
DAHA ONCE BU SEGMENTTE BI MAKINA KULLANMAMISTIM VE ALDIGIM MAKINADADA AUTO MODU IYI RESIM CIKARIR ZANNETTIM AMA BERBAT RESIM CIKIYO.
ALDIGIM YER NORMAL TEKNIK BILGI EKSIKLIGINDEN KAYNAKLANIR VE BU SEGMENTIN AUTO MODU YARI PRO MAKINALARDAN KOTUDUR DIYO..BENDE GENELDE AUTO MODU KULLANIYRM.VE BU MAKINAMIDA SEVMEME RAGMEN IYI RESIM CIKARAMIYRM.

ACIK ALANDA MANZARA HEP KOYU CIKIYO.NE YAPMALIYIM

YADA AUTO CEKIMLER ICIN TEKRAR YARI PRO MAKINALARAMI DONSEM NE DERSINIZ.

COK PISMAN OLDUM

COK KARARSIZIM SUAN.

TESEKKUR EDERIM.

Tarih: 25 Nisan 2008, 19:58 - İp: 88.***.**5.13
juniperus
juniperus (üye)
İstanbul / Amatör

Kullanmış olduğunuz makinada problem olduğunu düşünmüyorum. SLR makinaların farkı kullanıcınız tecrübesine bağlı daha detaylı ve doğru fotoğraflar çekmek içindir. Auto modunda kullanmak mantıklı değil bence. Makinanız şu an en çok kullanılan bir model, ve muhteşem fotoğraflar çekenler var . TAvsiyem biraz kendinizi geliştirmeniz , moralinizi bozmayın doğru bir seçiminiz olmuş. pozlama konusunu araştırın.
örnek fotolara buradan bakabilirsiniz
http://www.fotokritik.com/fotograflar/ekipman.php?tip=fotomak&id=2427

Tarih: 26 Nisan 2008, 00:47 - İp: 78.***.**9.61
krusty
krusty (Objektif)
İstanbul / Amatör

merhabalar

genelde auto modunu kullanırım demişaniz. fakat DSLR bir makina almışsınız.

açıkcası yanlış bir alışveriş olmuş. kullanım şeklinizi göz önünde bulundurarak kompakt bir makine almanız gerekirdi.

Tarih: 28 Nisan 2008, 09:28 - İp: 85.***.**7.121
alikatip
alikatip (üye)
Ankara / Amatör

biraz daha manuel kullanmaya yönelmelisiniz,diyafram öncelikli-enstantane öncelikli modlarda hem kendinizi hem de makineyi tanıyabilirsiniz.
çekim teknikleri için internet ortamında birçok ders notu veya video bulabilir,forumlarda arama yaparak daha evvel tartışılmış konuları inceleyebilirsiniz...pişman oluncak bir durum yok elbette,sadece biraz yanlış tercih olmuş sizin için.Hazır elinizde böyle bir makine varken ondan faydalanmaya bakın...

Tarih: 28 Nisan 2008, 11:10 - İp: 81.***.**9.243
obafoto
obafoto (üye)
İstanbul / Firma

bence iyi bir makina ama bir an önce manual tekniklerini öğren forumları araştırırsan bulursun. vede o makina ilede auto çekim yapman hata zaten. makinayı aldığın yere götürüp program ayarlarını yaptır açık hava için bir nebze autodan daha iyi olur

Tarih: 31 Mayıs 2008, 10:01 - İp: 88.***.**9.225
mcgyver
mcgyver (üye)
İstanbul / Amatör

Evet makineyi esas kullanım amacı dışında kullanıyorsun denebilir,yani manuelde kullanmaya çalışsan harikalar yaratabilirsin ama illa otomatik modu kullanacam diyorsan sadece tam otomatik modda kullanma,gerek makro,gerek portre çekimi ve manzara çekimi gibi otomatik modlar da bulunuyor.Makinenin üstündeki mode değişiminden dağ sembolünü seçersen manzara resmi çekmeye yönelik ayarlar yüklenir.

Tarih: 31 Mayıs 2008, 19:28 - İp: 80.***.**7.206
steadyshot
steadyshot (üye)
İstanbul / Amatör

dostum aynı makinaya sahibiz ve sunu sölemeliyimki herzaman bu tip makinalarda üzerindeki objektif iyi bir objektif değildir sende eminim 18-55 var onun için lensini değiştirdiğinde farkı anlıycaksın

Tarih: 4 Haziran 2008, 20:54 - İp: 81.***.**2.91
mgirgin
mgirgin (üye)
Muğla / Amatör

steadyshot

Manzara fotoğrafları çekerken diyaframı mümkün olduğunca kısarız.18-55 lens de kısık diyaframlarda çok güzel sonuç verir.Bilginize..

Tarih: 4 Haziran 2008, 21:01 - İp: 88.***.**6.50
dilaver61
dilaver61 (üye)
İstanbul / Amatör

Sn steadyshot;

18-55 lenslens değiştiğinde manzara fotoğrafında ne kadar fark oluyor?

17-50 mm F/2.8 tamron ile fark denedim, ki mutlaka vardır. Herkesin beğendiği bariz farkları, keskinlikleri olan bir lens. Ama 18-55 e 2 stop sharpen verince farkı bulmak için laboratuar ortamı gerekir diye düşünüyorum.

Kit dir, ucuzdur, organik cam dan yapılması tamir yapılamamsı veya bir çok eksi si olabilir fakat, manzara fotoğrafı için kötü bir lens değildir.

Menü 2 den WB SHIFT/BKT den kendi rengini belirlemelisin.

Kolay gelsin.

Tarih: 5 Haziran 2008, 22:12 - İp: 85.***.**1.61
oerkara
oerkara (üye)
İzmir / Özel Gün Fotoğrafçısı

küçük bir fotoğrafçılık kursu alınız.iyi olur.
selamlar

Tarih: 24 Haziran 2008, 01:09 - İp: 88.***.**6.169
  • 1