tamerahmet
tamerahmet (üye)
Yurtdışı / Amatör

350d Stüdyo

merhaba arkadaslar tavsiye üzerine 350d aldım stüdyoda kullanmak için ama pek iyi sonuc alamadım lens 18-55 cektiğim fotograflar cok bulanık cıkıyor ve potrelerde yuzde defarmasyon oluyor.Canon 350d stüdyoda kullanan varsa yardımcı olursa sevinirim.Lensi değiştirme imkanım yok şimdi.

Tarih: 2 Ağustos 2005, 17:21 - İp: yok
polaris
polaris (üye)
Yurtdışı / Meraklı

merhabalar ben objektifine dandik demeyecegim. 18-55 kit objectifi herkezin soyledigi kadarda kotu olacagini zannetmiyorum, tabiki cok dogru bir secim degil ama anladigim kadar sorunlarinin baska nedenleri var...

oncelikle yuzde deformasyondan bahsediyorsun, tahminim cok yakindan 18 mm civarinda vesikalik fotograf cekmeye calisiyorsunuz. bu durumda genis aci pozisyonunda barrel distortion denen olayin olmasi kacinilmaz gozukuyor.

objectifinizi 55 mm degerine alip objeden uzaklasin kadrajinizi ona gore yapin.

ikinci probleminizinde netlik problemi oldugunu soyluyorsunuz sanirim dusuk enstantene hizlari kullaniyorsunuz.ust goz kapaginin yok olmasindan sadece bunu anliyorum. eger iyi sonuz almak istiyorsaniz isiklandirma ve flaslarinizi
60 ens.'de f 11 veya 8 diyafram degerinde vede dusuk bir iso degerinde sonuc alacak
sekilde ayarlamaniz lazim. ben forumdaki diger cevap yazanlarla ayni fikirde degilim. bunlari yapmadan lutfen baska bir objektif arama yollarina gitmeyin...

#polaris' tarafyndan 24.08.2005 01:41:24 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Ağustos 2005, 01:38 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selam polaris..
oncelikle foruma hosgeldin..
...
shutter'i daha da yavaslatmasi gerektigine katiliyorum ki bunu soyledim zaten.. f/8-11'de 18-55'de guzel sonuc alacaktir, bu da asikar olan bir gercek.. ama barrel distortion ile alakasi yok problemin bu arada.. zaten olsa da photoshop ile kolaylikla duzeltilebilirdi..

Tarih: 24 Ağustos 2005, 03:50 - İp: yok
polaris
polaris (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Bendende hosbulduk
Merhabalar Dadanagast, yalniz ben bu tip objektifleri yeni alan insanlarin yaptiklari bir hatanin tekrar ediyor olusundan kuskuluyum genellikle 50 cm'den en genis aciyla fotograf cekmeye kalkisilir .bu tip objektiflerinde genis acilari bozulma yaratmaya yatkindir. tamerin dedigi deformasyondan sadece bunu anliyorum.Bir onceki yazimda bahsettigim gibi bu kit lensi ancak amator isler icin yeterli.eger kalite isteniyorsa 400 dolar civarina cikmak gerektigine inaniyorum.en azindan standart bir 50 mm f 1.8 objektif tamerin problemine kisa vadeli iyi bir cozum olacaktir. bu objektifin 24x36mm sisteme gore esitligi 80 mm olacak buda bence gayet guzel bir mm.

Tarih: 24 Ağustos 2005, 08:12 - İp: yok
baturica
baturica (üye)
Bursa / Profesyonel Fotoğrafçı

dandik!

Tarih: 24 Ağustos 2005, 10:58 - İp: yok