erkan07
erkan07 (üye)
İstanbul / Amatör

350d Hakkında Bir Kaç Soru

herkese iyi geceler
350d kullanıcısıyım ve hala bılmedıgım bır kac sey var tahminimce çok basit şeylerdir
1. metering mode ne işe yarar? hangi çekimlerde hangi ayarı yapacağız?
2.quality kısmında her formattan 2 adet var biri parabolik diğeri köşeli farkı ne?
3.AF modda bulunan AI Servo,AI Focus ve One Shot tam olarak ne için?
benim tahminim AI Servo : art arda çekim
AI Focus : macro çekim (!)
ONE Shot : tek kare çekim
doğru mu?
4.son olarak Color Space de bulunan sRGB ile Adobe RGB arasında ne gibi farklılıklar var?birbirinden avantajı neler?

cevaplarınız için şimdiden teşekkürler..

Tarih: 16 Aralık 2006, 03:19 - İp: 160.***.**4.86
e0s
e0s (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Arkadaşım merhaba..

Bunların hiçbirini bilemezken 350D alma cesaretinden dolayı seni tebrik ederim.Türkçe kullanım klavuzunda bunlar yazıyor.Türkçe kullanım klavuzunu edinmeni yada varsa okumanı tavsiye ederim.

Tarih: 16 Aralık 2006, 14:44 - İp: 85.***.**2.233
erkan07
erkan07 (üye)
İstanbul / Amatör

makinayı Çinden getirtmiştim biraz şansa oldu aslında.
o yüzden Türkçe kullanım kılavuzu yok.
nerden bulabilirim?
ve bunları anlatmak zor bişey mi?

Tarih: 16 Aralık 2006, 15:31 - İp: 160.***.**4.86
e0s
e0s (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Makineyi çinden almışsınız hayırlı olsun.Türkçe kullanım klavuzundan çok daha detaylıca öğrenebilirsiniz.

Merkez Ofis.
Erkayalar Fotografçılık 0212 519 26 11
Mimar vedat cad. No:17 Sirkeci/İstanbul.

AKdeniz Bölge Ofisi.

Balbey Mah. 405 sokak Mehmet Ali Güven İş Merkezi
No:25 Kat 2 Antalya
Tel: 0242 244 24 35

Bu adreslerden Türkçe kullanım klavuzunu sağlayabilirsiniz.

Tarih: 17 Aralık 2006, 15:49 - İp: 85.***.**2.233
cybersahin
cybersahin (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Bu arkadasin sorusuna yorum yerine düzgün ve gerekli bir cevap verilseydi benim gibi yurtdisinda olan insanlarda faydalanirdi...

adam soru sormus biri elstiriyor öteki adres veriyor...kardesim erbaylari nerden bulkayim ben burada ya, hayretsiniz valla..

alman, avusturya veya isvicredeki forumlara bir soru sorun bakin yardim nasil oluyormus görün...is lafa gelince Türküz biz farkliyiz diye atip tutariz, evet biz fakliyiz biz BENCILIZ ! fark bu !!!

KIBIRLENMEK yerine yeni baslayanlara yardimci olun...

Sevgi ve Saygilarimla ,

Tarih: 15 Mart 2007, 02:13 - İp: 80.***.**1.112
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

slm sizlere bildim kadar ıle yardım cı olayım..

1.meterın bır olcum modu dur olcumu alınacak agırlıklı noktayı belırler...deneyerek kesfedın bunu aynı yerı farklı modlar ıle ıkı ayrı nesneyı yan yada koyup ayrı modlarla gibi.

2.qualıty mod da kı bu durum ıse koselı olan oval olan yanı daha kalıtelı kırık koselı olan daha dusuk kalıtede foto ıcın.

3.one shot tek netleme ıcın hızlı olmayan duran objeler ıcın. aı servo ıse hızlı bısılerı hareketlı objelerı cekerken kullanın yıne deneyın bulun bunları.

4.srgb daha genıs renkler verır ps de ıslenmeye daha musayıttır. yıne ıkı modda aynı kareyı cekın ve pc de bakın.

sımdılık bunlar makıne ıle kısa bır sure vakıt gecırmeme ramen yıne sorunuz olursa cvp verebılır.

eos arkadas aslında cok yardımsever bırıdır yuklenmeyelım aynı sorunları ben 350d ıle yasadıgımda benı bızzat davet edıp bılgı verebılecegını belırttı.benımde maknem yurt dısı idi.

Tarih: 16 Mart 2007, 11:47 - İp: 85.***.**6.107
guronline
guronline (üye)
Yurtdışı / Amatör

cybersahin +1

Tarih: 16 Mart 2007, 13:14 - İp: 88.***.**8.224
gorkemkgo
gorkemkgo (üye)
Bursa / Meraklı

Selam,
Sorularınıza özetle cevap vermeye çalışayım

1. metering mode ne işe yarar? hangi çekimlerde hangi ayarı yapacağız?

Metering mode makinenizin pozlama hesabını nasıl yapacağını belirlemenizi sağlar. 350D'de 3 farklı mod var

Evaluative: Bu modda pozlama tüm karedeki ışığın ortalaması alınarak yapılır. Bu yüzden ışık miktarının homojen olarak dağıldığı fotoğraflarda kullanımı uygundur.
Partial: Bu modda makineniz sadece çekeceğiniz karenin ortasındaki %9luk bir bölgeyi referans alarak yapılacak pozlamayı belirler. Yani arka plan ile çekeceğiniz konu arasında bariz ışık farkı varsa bu modu kullanırsınız
Center-weighted average: Bu mod ilk iki modun birleşimidir. Merkez %9'luk dairede kalan bölümün etkisi daha yüksek olacak şekilde tüm karenin ortalamasını alarak pozlamayı belirler.

2.quality kısmında her formattan 2 adet var biri parabolik diğeri köşeli farkı ne?

Köşeli olan normal kalite daha az yer kaplayan. Parabolik olan ise iyi kalite JPG çekimi için seçiliyor. Köşeli olanı seçmeniz tavsiye olunmaz.

3.AF modda bulunan AI Servo,AI Focus ve One Shot tam olarak ne için?

One-shot AF: Deklanşöre yarım bastığınızda odaklama sağlandığı anda sabitlenir. Evalualuative metering kullanıyorsanız pozlama da sabitlenir.

AI Servo AF: Odaklama hareketli nesneyi takip eder. Makinenizdeki 7 adet AF noktasında hareket belirlendiğinde makine otomatik olarak yeniden odaklama yapar pozlama ise çekimin yapılacağı anda belirlenir.

AI Focus AF: Çekeceğiniz nesne duruyorsa makineniz One-shot AF modundaki gibi çalışır. Bir hareket algılandığında makine otomatikman AI Servo AF modunda gibi çalışır.

4.son olarak Color Space de bulunan sRGB ile Adobe RGB arasında ne gibi farklılıklar var?birbirinden avantajı neler?

Bu sorunun özet cevabı için tıklayın

http://forum.netfotograf.com/dslr_slrlike_reviews.asp?msg_id=16520

Tarih: 17 Mart 2007, 01:57 - İp: 88.***.**8.246
hsertangun
hsertangun (üye)
Antalya / Amatör

Eos iki makinemi de ki her ikisi de canon, erkayalardan aldim ancak sizin bu baslik altindaki ve deiger basliklardaki davranislariniz yuzunden bundan sonraki alisverislerimi birlikte konustugumuz bir kac arkadasimizla beraber dusunmek zorunda kalacagiz...yani ilk basta verdiginiz cevaba bir bakar misiniz...adam sormus verecek bir cevabiniz varsa verin ya da yonlendirin belirli bir amac varsa, neden cesareti tebrik ederek kinayeli kucumsuyorsunuz insanlari...ayip...

Tarih: 17 Mart 2007, 13:56 - İp: 82.***.**4.97
eren
eren (üye)
Yurtdışı / Amatör

Merhaba,

ben de bu sorularin yanitlarini bilmeden eos350d almistim. Simdi hepsinin yanitini biliyorum. Bayagi da yol katettim. Ve kismetse yakinda bir yukari modele gececegim.
Kiminin arabasi vardir ve sonra ehliyet sahibi olur. Kimi de önce ehliyet ardindan araba alir.

Hangisi yanlis?

Tarih: 19 Mart 2007, 01:40 - İp: 89.***.**2.160
mavus
mavus (üye)
Erzincan / Doğa Fotoğrafçısı

gorkemkgo tşk ler emeğin için.
Forum denilen paylaşım aalanlarının amacıda bu zaten.
erkayalarda ürün danışmanı(!) olan arkadaş doğrusu cevabın hiç yakımamış. acaba erkayalar ın imajı böylemi tanıtılır ? türkçe kullanma kılavuzu satmayı düşündüğünüzü düşündük nedense.
sonuçta 350D prof bir makina değil. yarı prof serisine ait bir makina. çoğu özelliklei bilmeyen insanların almasıda gayet doğal.
doğrusu erkayaların seni "ürün danışmanı" yapmasındaki cesaretinide biz tebrik ediyoruz..

Tarih: 20 Mart 2007, 12:18 - İp: 88.***.**4.209