kirtish
kirtish (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

300d Self Timer Modu 2 Sn Oluyormu?

Benim derdim bu ara makrolarla ilgili ama self tmer kullanmak istiyorum. Tripoda yerlestirip, sabitleyip tak cekecegim manuel focus ile ama 10 sn diyor da 2 sn yeye inmiyor terbiyesiz. Nereden nasil yapacagim konusunda bilgisi olan varmi acaba? ilginize tesekkur ederiimmm

Tarih: 4 Nisan 2005, 16:36 - İp: yok
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

10 saniye sabit süre değişmiyor

Tarih: 4 Nisan 2005, 17:57 - İp: yok
kirtish
kirtish (üye)

aslinda 10D ye benzer ozellikler katan firmware upgrade ini yukledim 3200 Asa ve atanabilir tuslar durumu soz konusu ama belki oluyordur ben goremememisimdir falan diye sordum...
ilginize tesekkur ederim

Tarih: 4 Nisan 2005, 18:05 - İp: yok
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

10D ve 20D dede 10 saniye sabit

#kobra' tarafından 04.04.2005 21:44:18 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Nisan 2005, 21:43 - İp: yok
juggler
juggler (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

Selamlar,

Bu sorunu yaptiginiz firmware guncellemesinde ortaya cikan "Custom Functions" tan cozebilirsiniz. 300d 'de Custom Functions menusundeki 12 numarali "mirror lock-up" secenegini aktif hale getirdikten sonra CF 17 deki mirror lock up pause time denen (adi baska olabilir hatirlamiyorum) ayardan deklansore bastiktan ne kadar sonra fotografi cekecegini ayarlayabilirsiniz (galiba 1,5 saniyeden baslayip yavas yavas artarak gidiyor).. o da bir nevi self timer gorevi gorur ve su sekilde calisir:

Diyelim ki mirror lock-up acik durumda ve suresi de 1,5 sn ye ayarli. Siz deklansore bastiktan sonra ayna kalkar, ancak perde acilmaz ve fotograf pozlanmaz, aradan 1,5 saniye gectikten sonra perde acilir ve fotograf pozlanir. Bu ozellik genellikle cok yuksek zoomla fotograf cekerken ya da macro cekerken fotograf makinasi aynanin kalkarken yarattigi titresimden etkilenmesin diye kullanilr ancak 300d deki (firmware'i hackleyen arkadasin harika uyarlamasi ile) cok nefis bir self timer olarak kullanilabilir. 10d ve 20d de yukaridaki gibi kullanmak mumkun degil cunku bu makinalarda deklansore bastiginizda sadece ayna kalkar ve bekler. Fotografin pozlanmasi icin sizin tekrar deklansore basmaniz gerekir.

300d de mirror lock-up i self timer olarak kullanirken dikkat edeceginiz konu, eger flas kullniyorsaniz, siz deklansore basar basmaz flas patlayacaktir, ama sadece ayna kalktigi icin fotografa bir etkisi olmaz. Perde kalkarken flas yine patlar, o zaman fotografi pozlar, ama gucu cok yuksek ise, ve yeniden dolmasi uzun zaman aliyorsa ilk patlamadan sonra tam dolmadan perde inerse flasin gucu sahneyi aydinlatmaya yetmeyebilir.

Umarim isinize yaramistir yazdiklarim.

Tarih: 5 Nisan 2005, 09:40 - İp: yok
kostebek
kostebek (üye)
Ankara / Meraklı

Selamlar..
300D yi uzaktan kumanda ile kullanirsaniz sanirim self suresi 4 sn oluyor..

Tarih: 6 Nisan 2005, 23:19 - İp: yok
kirtish
kirtish (üye)

Sevgili Juggler super bir hareket oldu tam istedigim gibi 1.5 sn ve 3 sn uyarlamasi.. self portrait cekebilityorum makro da super ise yariyor.. Iste bunu sevdim... yardimlarin icin cok tesekkur ederim...

Tarih: 16 Nisan 2005, 23:55 - İp: yok
  • 1