imagemer
imagemer (üye)
İzmir / Amatör

18-55mm Gece Performansı ?

Merhaba arkadaşlar. 10 günlük bir Balkan Turu'na çıktım ve daha çok akşam ve gece fotoğraf çektim. 550D var ve iso başarımı genel olarak iyi. Fakat enstantaneyi yükseltebilmek için (tripot yok) iso ya baya bir abandım. 3200 iso da 1/3-1/5 enstantaneyi anca verdi. İstediğim gibi fotoğraf çok az çekebildim. Bu 18-55 lensten mi kaynaklanıyor. DAha çok sokak ve bina çekerim. Gece performansı iyi olan lensler nelerdir?

Tarih: 5 Eylül 2012, 10:44 - İp: 88.***.**5.197
gokhanz
gokhanz (üye)
İstanbul / Amatör

iso 'nun yüksek olması fotoğrafta gereksiz noise olmasına etki edecektir.
Tripod şöyle ki şart olmayabilir.Bir duvar kenarına ve yahut direğe yaslanarak uzun pozlayarak gece fotoğrafı çekebilirsiniz.
Yani gece çekimin kaliteli olmasında lensin etkisi sadece %30 kadardır.(kendimce verdiğim oran)
Keskin olan lensler mevcut fakat bunlar ne derece gece fotoğrafına ne kadar etki eder bilemiyorum.
Gece değil kimi zaman gündüz çekimlerinde bile tripod şart oluyor.

Tarih: 5 Eylül 2012, 12:36 - İp: 85.***.**5.173
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Lensle,makineyle şunla,bunla ilgisi yok. Kısaca, tripodunuz yoksa ve ortam ışığı düşük isoda en azından 1/odak uzunluğu kadar enstantane değeri vermeye yetmiyorsa çektiğiniz fotoğraftan fazla bir şey beklemeyeceksiniz.

Tarih: 5 Eylül 2012, 16:22 - İp: 213.***.**5.242
theyapici
theyapici (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

gece performansı için açık diyaframlı objektif almanız yada uzun poalama yapmanız lazım

Tarih: 5 Eylül 2012, 16:50 - İp: 78.***.**8.114
imagemer
imagemer (üye)
İzmir / Amatör

İki farklı cevap... açık diyafram = daha fazla ışık 2+2=4 bitpire neden kestirip atmış ilginç. 2.8 açıklığı olan bir lens enstantaneye etki etmez mi? Ustalar neredesiniz?

Tarih: 5 Eylül 2012, 17:53 - İp: 88.***.**5.197
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Açık diyaframlı lens elbette enstantaneye etki eder, ancak mucize yaratmaz. Ben size teorik bilgi vermeye çalıştım. İşin teorisini bilirseniz ekipmanın sınırlarını da bilirsiniz. Ben sizin 3200 iso ve 1/3 sn değerlerinizden hareketle "lensle, makineyle ilgisi yok" dedim. Bazı durumlarda açık diyaframlı lens elbette fark yaratır ancak sizin fotoğrafınızı açık diyaframlı lens de kurtaramaz. Şimdi sizin lensiniz f:3,5-5.6 diyaframa sahip. 3200 iso'da f:5.6 da 1/5 sn de çektiğiniz fotoğrafı f:2.8 diyaframlı lensle çektiğinizde 2 stop avantajınız olacak. Bu avantajı iso'da kullansanız 800 iso'da aynı enstantane değerinde çekeceksiniz. Fotoğrafta kumlanma daha az olacak ama titreşimden kaynaklı bulanıklık değişmeyecek. Avantajı enstantanede kullansanız 1/20sn'de çekeceksiniz. Bu defa titremeden kaynaklı bulanıklık belki biraz düzelecek ama Iso yine 3200 olduğu için kumlanma aynı. Bunun yanında, diyafram sonuna kadar açık olduğu için difraksiyon, kenarlarda netsizlik sorunları ve yetersiz alan derinliği gibi başka sorunlar da cabası. Tekrar yazıyorum; bir ekleme yaparak. Eğer tripodunuz yoksa, ortam ışığı düşük iso'da, f:5.6-f:11 aralığında bir diyafram seçilerek(manzara fotoğrafı için), 1/odak uzunluğu kadar enstantane değeri vermeye yetmiyorsa o fotoğraftan pek hayır beklemeyin... dedikten sonra bir parantez açıyorum. 1/odak uzunluğu kadar enstantane süresi teorik bir değer olup makineyi elde sabit tutabilme becerisi kişiden kişiye değişir. Kendi becerinizi test ederek bulmanız lazım. Örneğin 50 mm odak uzunluğunda değişik ışık koşullarında çekimler yapıp en düşük hangi enstantane değerinde tatminkar netlikte çekimler yapabildiğinizi tespit edin. Bu değeri kendi formülünüz olarak ezberleyin. Atıyorum, 50mm odak uzunluğunda defalarca yaptığınız çekimlerde 1/25 sn. de genellikle net çekebiliyorsanız, 1/10'a düşünce netlik bozuluyorsa şunu hep aklınızda tutacaksınız. Ben makineyi elde tutarak en fazla 1/odak uzunluğunun yarısı kadar perde hızında net fotoğraflar çekebiliyorum, daha yavaş sürelere inince netlik bozuluyor. Bunu bilirseniz vizörden baktığınızda odak uzunluğu ve enstantane süresini gördüğünüzde o fotoğrafın nasıl çıkacağını aşağı yukarı kestirirsiniz ve dünyanın en açık diyaframlı lensine de sahip olsanız tripodunuz olmadan bazı fotoğrafları çekemeyeceğinizi anlarsınız.

#bitpire' tarafından 06.09.2012 14:15:32 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Eylül 2012, 13:46 - İp: 213.***.**5.242
imagemer
imagemer (üye)
İzmir / Amatör

Detaylı cevap için teşekkürler bitpire. Şimdi biraz daha açık herşey. Ben şahsen gündüz fotolarında bile tripotsuz 1/30 un altında net fotolar çıkacağına inanmıyorum. Ve fotoğraflardan da çoğu zaman ortaya çıkıyor. Gece fotoğraflarında zamanlayıcı kullanarak titreşime biraz etki etmeye çalışıyorum ve tabi sabit bir yer varsa destek alıyorum. Ama burada sorun şu sanırım. 18-55 ışık seven bir lens ve 1-2 stop benim için gerçekten çok önemli olabilir. 1/5 de kumlanma yaşayacağıma 1/20 de yaşarım hesabı..başka bir sorun ise 18-55 genel olarak vasat olması. sadece gece çekimi değil.

#imagemer' tarafından 06.09.2012 16:06:00 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Eylül 2012, 16:04 - İp: 88.***.**5.197
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Artık bundan sonraki mücadeleniz sizi dürten şeytana karşı olacak. Ama genelde o kazanıyor. Onu söyleyeyim.

Tarih: 6 Eylül 2012, 16:43 - İp: 213.***.**5.242
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Gece triportsuz çekimlerde isoya abanmanıza gerek yok. İso ile beyaz ayarını otomatik'e alın. bırakın makina kendi ayarlasın. Siz sadece instantane öncelikli çalışın ve 30 dan aşağı inmeyin. Çok güzel gece çekimleri alırsınız. 18-55 lens te kusur yok.

Tarih: 6 Eylül 2012, 16:56 - İp: 176.***.**6.51
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Evet. İlginç efektler elde etmek için bu da güzel bir yöntem olabilir.

Tarih: 6 Eylül 2012, 17:06 - İp: 213.***.**5.242
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

f2.8 lens neden 2 stop kazandiriyor diye dusunuluyor ki ?

f3.5-5.6 kit lens, manzara cekimi yapilacak genis acida ( 18-20mm 'de ) f3.5 veriyor. 0.5 stop fark eder . Biraz daha ciksaniz ( ki cikmazsiniz manzaralarda ) f4 - o da 1 stop fark.

Bahsedilen ff2.8 lens titresim ONLEMESIZ ( IS / VR degil ) , 18-55mm kit lensiniz IS/VR ise , kit lens o acidan daha bile avantajli.

Tarih: 6 Eylül 2012, 17:14 - İp: 96.***.**5.17