jrjentornable
jrjentornable (üye)
Rize / Amatör

Fujifilm X- S1 Bilgi Verebilecek

ARKADAŞLAR İLK ÖNCE BEN DAHA ÖNCE AMATÖR OLARAK MAKİNE KULLANDIM FAKAT ŞİMDİ İYİ BİR MAKİNE ALMAK İSTİYORUM ONDAN
CANON 600D VEYA FUJIFİLM X-S1 ARASINDA KALDIM ONDAN YARDIM EDEBİLECEKLER VARMI ?

Tarih: 23 Nisan 2013, 16:31 - İp: 78.***.**5.28
jrjentornable
jrjentornable (üye)
Rize / Amatör

Tamam ben makıneyi aldım artık .. konuyu kapatırsınız...

Canniko arkadaşımız galiba X S-1 hiç kullanmamış X-s1 in bence Lens kalitesi en az 2-3 sene Canon ve Nikon yaklaşamaz...
Ben sadece aralarında Resim çekimi arasındaki farkı çok merak etmıştım aklımdakı tek sorun buydu onuda çözdüm

Tarih: 6 Mayıs 2013, 17:47 - İp: 78.***.**2.124
baberti
baberti (üye)
İstanbul / Meraklı

ideal bir model, hayırlı olsun...

not: fiyat kaç?..

Tarih: 6 Mayıs 2013, 19:04 - İp: 176.***.**1.69
alfaci
alfaci (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Canon-Nikon yaklaşamaz derken tam olarak ne kastettiniz.Canon ve Nikon gibi dünyanın en iyi lens markalarına laf söylememişsinizdir heralde...

Tarih: 8 Mayıs 2013, 00:15 - İp: 212.***.**0.119
nuri2009
nuri2009 (üye)
Konya / Doğa Fotoğrafçısı

arkadaşlar tabikide iki maknina kıyaslanamaz ama arkadaşın durumunu göz önünde bulundurduğumuzda xs1 daha ideal ama 18 135 ıs lensli 600d uygun fiyatlı bulunursa alınır diğer türlü xs1 daha mantıklı canon nikon fuji pentax sony hepsi en iyi markalar

Tarih: 15 Mayıs 2013, 15:25 - İp: 78.***.**3.141
kanarya03
kanarya03 (üye)
Afyonkarahisar / Özel Gün Fotoğrafçısı

x-s1 makinamı yenilerde vatan bilgisayardan 1.999 tl ye aldım. Ekipman olarak Ef-42 E-TTL flash kullanıyorum ve sonuçlar mükemmel.Tek sıkıntı çektiğin fotoğraf 72 dpi üstüne çıkmıyor yada çıkıyorsa ben bilmiyorum çok ayarlarını kurcukladım 72 dpi üstüne çıkaramadım çıkıyorsa eğer yardımcı olan birileri olursa sevinirim. Çok büyük boy baskı yapmıcaksanız bir sıkıntısı yok olsa bile photoshopla öne çıkabilecek sorunları halledebilirsin.

Tarih: 4 Haziran 2013, 15:03 - İp: 5.***.**8.54
turnusol
turnusol (üye)
Ordu / Amatör

Ben DSLR almanızı tavsiye etmem..

Çünkü DSLR alırsanız, canta, triopd, lensler, filtreler, flaş derken bir sürü masrafınız olacak..

En kötüsü de bu alana girip birşeyler öğrenmiş olacaksınız.. Bilgi çok kötü bir şeydir..

Halbuki bilmeden atıp tutmak gibisi yoktur..

@kanarya03
DPI baskı için.

300 DPI ve 70x100 bir baskı için yaklaşık 100 megapixel gerekiyor..

Yani 72 yi 300 yapmanızın pek bir anlamı yok. Öyle yada böyle büyük baskıda interpolation olacak..

Büyük baskıda 300 DPI da şart değil zaten..

Tarih: 4 Haziran 2013, 16:59 - İp: 95.***.**8.99
kanarya03
kanarya03 (üye)

Dpı:

Bir inch diye tabir edilen 2,54 cm’lik alanda bulunan nokta sayısına denir. Görüntünün kaliteli olması gerektiği tasarımlarda veya görsellerde DPI’ın yüksek olmasına dikkat edilmelidir. Genel olarak kullanılan veya kullanılması gereken DPI değeri 300’dür. Düşük DPI’lı ve büyük basılacak işlere de bu duruma dikkat edilmezse görüntü pixel diye tabir edilen noktacıklarla görülür.

interpolation:

Dijital bir resmin çözünürlük değerinin (ppi) sabit tutularak toplam piksel sayısının artırılmasıyla, resimdeki renk keskinliğinin deformasyona uğramasının teknik ifadesi.

bu işlemde, her bir piksel komşu piksellerin renk değerleriyle karşılaştırılır ve kullanılan algoritmaya da bağlı olarak benzer renk bilgisine sahip yeni melez pikseller üretilir. melez pikseller çoğaldıkça, renklerin sahip olduğu doygunluk ve renkler arası geçişlerdeki homojenlik kaybolmaya başlar. renk derinliğinin yitirilmesi ile ortaya çıkan netsizlik, interpolasyon etkisinin ta kendisidir.

@turnusol

Bilgine tecrübene saygı duyarım ilaveten bence çok anlamı var.

Tarih: 4 Haziran 2013, 21:22 - İp: 195.***.**3.181
turnusol
turnusol (üye)
Ordu / Amatör

@kanarya03

anlamı yok derken, kalite olarak getirisi olmaz demek istedim.

Ben olayı pratik anlatmak istedim.. Yoksa nette insan gözünün hangi mesafeden kaç dpi ı seçebildiğiyle ilgili birçok yazı var..

Yani 4000x3000 px 72 dpi bir imaj ile
yine 4000x3000 px 314 dpi imajın bir farkı yok..

dpi yada ppi ortadaki imajı baskı makinesi yada monitörün algılama biçimi.

Yani HD bir filmi Full HD ekranda tam ekran mı izlersiniz. Yoksa DPİ yüksek olsun diyip ekranın ortasında kenarları siyah mı izlersiniz.. 3 metreden izliyorsanız hangisi daha kalitelidir. 1 meterden izliyorsanız hangisi daha kalitelidir.

Televizyon 50"

Tarih: 4 Haziran 2013, 21:57 - İp: 95.***.**8.99
kanarya03
kanarya03 (üye)

3 metrede 16:9 1 metrede 4:3 tabikide

Tarih: 4 Haziran 2013, 22:27 - İp: 95.***.**5.168
ferhatdr
ferhatdr (üye)
Kayseri / Amatör

canniko ya sor bakalım xs1 kullanmışmı foto kalitesini görmüşmü.ben 600d de kullandım şu an xs1 yeni aldım birçok özelliği barındırıyor.çok da memmunum fotograf kalitesinden.raw olması cabası.zoom çokiyi.manuel kullanımda dslr yi aratmıyor.ayrıca 1 cm süper macro var.kardeş doğru fiyat biraz yüksek ama değer.işlemcisi hızlı geniş açılı lens.daha ne olsun.bunun üstü full frame dir bence.zaten aynı kategori degil bu makinalar.başlangıç olarak oldukça iyi derim.dslr bence biraz zahmetli.ayrıca canon lensini nerden alıyor fujiden.valla ben memmunum.al kullan xs1i

Tarih: 7 Haziran 2013, 00:14 - İp: 62.***.**2.245