mberkvarol
mberkvarol (üye)
İstanbul / Amatör

Fujifilm Hs50 Dslr’a Karşı

selamlar.fotoğrafçılığa merak sardım ve bir yerden başlamak istiyorum.Bunun için netten biraz araştırma yaptım ve başlangıç seviyesi bir dslr makine almaya karar verdim.En çok aklıma yatan da canon 600d oldu.Mağazaya gidince oradaki görevli bana fujifilm hs50yi önerdi.Tek objektifle çok iş yaparsın(benim de boy boy lens alma imkanım yok),daha masrafsız olur,kullanımı daha kolay olur,bir sürü güzel özelliği var vs. dedi.uzaktaki bir tabelanın fotosunu eli titrerken çekti.yavaş çakimde video çekti,panaromik foto çekti.Makineyle çekilmiş ay fotolarını gösterdi.kısacası fazladan birçok özelliği var.Ben de makineye tav oldum.Makinenin kampanyalı fiyatı 2000 tl,aynı yerde canon 650d çift objektifle kampanyalı 2000 tl.Eve gelince bu makineyi araştırırken fotoğraf kalitesi dslr kadar olmaz,gece fotoları çok kötü gibi yorumlar gördüm(fujifilmler için).Sonuç olarak kafam çok karıştı.Bu makineyi tavsiye edermisiniz?bu işi biraz ilerletince yetersiz mi gelmeye başlar?Fiyatının hakkını verir mi?Fikirlerinizi bekliyorum.teşekkürler

Tarih: 2 Aralık 2013, 12:46 - İp: 78.***.**9.161
enopis
enopis (üye)
İstanbul / Amatör

sensör boyut farkından, dolayısı ile görüntü kalitesi farkından;DSLR derim ben.

Tarih: 2 Aralık 2013, 14:10 - İp: 85.***.**2.55
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

http://forum.netfotograf.com/hayatin-icinden/kompak-slr-1.-dunya-savasi-5938-1.html

Konu 8 yıl öncesinin.. ilerleyen sayfalarda, bütün kompakt ve slr-like kullanıcılarının dSlr'a geçiş yaptığını görebiliyoruz..

Hangi mağaza, hangi görevli önermiş bilemem.. fakat teknosa satıcılarıyla özellikle muhatap olmamaya dikkat ediyorum..

Tarih: 2 Aralık 2013, 14:26 - İp: 94.***.**6.25
mberkvarol
mberkvarol (üye)
İstanbul / Amatör

mağaza teknosaydı.görevli hs50nin sensörünün 650d'den büyük olduğunu söyledi doğru mudur?

Tarih: 2 Aralık 2013, 19:59 - İp: 78.***.**5.145
aea
aea (üye)
Giresun / Meraklı

İnternetten araştırın. Hangisinin sensörü daha büyükmüş açıkça belli. 650D'nin sensörü hs50'nin sensörünün iki katından daha büyük.

Tarih: 2 Aralık 2013, 23:36 - İp: 94.***.**0.43
ozturert
ozturert (üye)
İstanbul / Meraklı

O görevli düpedüz yalan söylemiş. Fuji'deki algılayıcıyı 3 metreden göremezsin bile.

Tarih: 3 Aralık 2013, 08:04 - İp: 115.***.**7.162
stumer
stumer (üye)
İzmir / Amatör

Alttaki iki linkte her iki makinenin ayrıntılı özelliklerini bulabilirsiniz. Bakın bakalım sensör boyutları neymiş: Birisi 6,4x4,8 mm diğeri 22,3x14,9 mm. Hiç aynı olurmu bunlar?

http://www.dpreview.com/products/fujifilm/compacts/fujifilm_hs50exr/specifications

http://www.dpreview.com/products/canon/slrs/canon_eos650d/specifications

Tarih: 3 Aralık 2013, 10:48 - İp: 85.***.**0.94
1dtkky1980
1dtkky1980 (üye)
Muğla / Amatör

çünkü o bir fujifilm çalışanı.yalan dolan herşey onlarda.uzak durun onlardan.fujifilm den uzak durun.bedava verseler bile almayın.o kadar kalitesiz yani.

Tarih: 3 Aralık 2013, 12:28 - İp: 81.***.**1.82
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Bir defasında teknosadaki bir eleman müşterisine tanıttığı fuji makinenin sony'den daha iyi olduğunu kanıtlamak için; "-fuji sadece fotoğraf üzerine çalışmış 30 yıldan daha çok tecrübesi olan markadır." diyordu. Gülüp uzaklaştım tabi.. 1930lu yıllarda kurulmuş Minolta'yı bünyesine katan Sony, bununlada kalmıyor başta Nikon ve Pentax gibi iddialı markaların sensörlerini üretiyor.

Satıcı şunu söylese daha mantıklı; slr-like'ların amacı farklıdır, macro veya süper-tele gibi lensleri hayatta düşünmeyecek daha amatör veya kısıtlı bütçeli meraklılara yönelik makinelerdir. Bence, her kullanıcıya dSlr önermemeli, slr-like istediğinden fazla bile olabilir. Fakat bazı kıyaslamaları yapmak, "dSlr'den iyi" gibi yorumlar doğru değil...

Tarih: 3 Aralık 2013, 13:52 - İp: 94.***.**4.47
atilla61
atilla61 (üye)
İstanbul / Amatör

2000 liraya çok iyi slr makinalar alabilirsiniz,yazık o parayı o makinaya vermeyin.

Tarih: 3 Aralık 2013, 21:19 - İp: 92.***.**5.2
alfaci
alfaci (üye)
Yurtdışı / Meraklı

HS50 hiçbir şekilde 600D ile yanyana gelemez.Sensör boyutu çok şey etkiler.

Tarih: 4 Aralık 2013, 02:08 - İp: 212.***.**0.119