pin_nar
pin_nar (üye)
İstanbul / Amatör

Fujı S9600 Ilk Izlenımlerım

Yaklasık 3 aylık incelemelerim sonucunda nihayet bir makina sahibi olabildim.

İlk aldıgım kompakt makinayla anladımki fotograf benim için büyük bir zevk.

forumlarda 3 aydan beri yazılıp çizilenleri okuyorum DLSR mi DSLR-like mı yoksa kompaktla devammı veya hangi makina derken bayagı bi kafayı karıstırdım.

Ama anladımki işin daha basında olarak DSLR-like bir makina benim işimi daha iyi görür.
buna birazda DLSR makinalardaki objektif masraflarını göz önünde bulundurarak karar verdim.

Hangi DSLR-like derken fuji S 9600 de karar kıldım.
cokta dogru bir karar verdiğimi makinam bugün elime geçince anladım.

*fotograf kalitesine girmeden önce makinanın body sine hayran oldum. tam bir DSLR görünümü ve kullanımında.
*objektifte bulunan zoom ve focus halkalarını kullanmak
çok büyük bir zevk verdi bana
*menü sistemi gayet güzel ( sadece WB ayarı F(fonksiyon) tuş sistemine dahil edilebilirdi
*makinın focus hızı cok iyi
*LCD ekranın harektli olması zor cekim şekillerinde büyük kolaylık saglar.gerçi ben vizörden cekim yapmayı seviyorum ama örneğin yer hizasında bulunan makro cekimlerde cok faydalı olur.
*çekim modlarının ayar tekerleği dısında pozlama, flaş, seri cekim gibi özellikleri kontrol eden ayar tekerlleğininde olması cok iyi
*vizör görüntüsü tatminkar.ayrıca gözü bozuk olanlar için ayarda düşünülmüş.

şimdilik bunlar ilk gözüme carpanlar.ama makinamı cok sevdim umarım güzel işler çıkarırız.

#stahl' tarafından 26.08.2007 16:15:36 tarihinde düzenlendi.

#stahl' tarafından 02.09.2007 18:27:01 tarihinde düzenlendi.

#stahl' tarafından 02.09.2007 19:29:22 tarihinde düzenlendi.

#stahl' tarafından 26.09.2007 20:11:49 tarihinde düzenlendi.

#stahl' tarafından 20.10.2007 16:06:33 tarihinde düzenlendi.

#stahl' tarafından 20.10.2007 16:42:11 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Mayıs 2007, 21:05 - İp: 85.***.**2.84
pin_nar
pin_nar (üye)
İstanbul / Amatör

tşkler pazarbey,
Valla makina alımı konusunda uzun zaman cok tereddüt yasamıstım hani DSLR mi alsam DSLRlike mı alsam yine güzel bir kompaktmı alsam die bayagı bi kfayı yormustum.

Ama şimdi iyikide DSLRlike almısım diorum. yani fotograf kalitesi bakımından tatmin olmayacak gibi düşünüyordum ama hiç öyle değilmiş.

zaten cektigim fotolar ortada benim için gayet güzel sonuclar bunlar.

ki makinamda cok yakısıklı öyle fotograf gezim sırasında çok dikkat cekiyor

bu arada senin şu incelemeyide dört gözle bekliyoruz

Tarih: 30 Mayıs 2007, 14:03 - İp: 85.***.**1.81
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Bu arada şunu ifade etmek isterim ki bu makina şimdiye kadar gördüğüm en hızlı focus yapan makina. Hatta o kadar hızlıki dslr gibi. Yani yakın bir hız. Bunu d70 kullanan birisi söyledi. Dslr ye yakın bir hız dedi.

Tarih: 30 Mayıs 2007, 19:29 - İp: 88.***.**7.26
pin_nar
pin_nar (üye)
İstanbul / Amatör

ve ayrıca makinanın menü sistemine dahil edilen "hızlı enstantaneli cekimler" modunda netleştirme dahada hızlı gerceklesiyor.

Bu işlevde deklanşöre yarım basıldıgında yapılan netleştirme işlemi dahada hızlı gerceklesiyor. normal cekimlerde oldugundan daha hızlı cekim yapılması gereken durumlarda kullanılıyor (bakınız kullanma klavuzu syf67)

bakalım air race yarısında saatte 350 km hızla giden ucakları yakalayabilecekmi bu mod

Tarih: 30 Mayıs 2007, 19:44 - İp: 85.***.**7.46
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Kesinlikle.

Tarih: 30 Mayıs 2007, 19:46 - İp: 88.***.**7.26
pin_nar
pin_nar (üye)
İstanbul / Amatör

yanlıs hatırlamıyorsam 300mm de makro modda yaptıgım bir cekim.

Tarih: 31 Mayıs 2007, 10:02 - İp: 88.***.**8.204
digitall06
digitall06 (üye)
Ankara / Amatör

Slm makinanızı alalı baya bi zaman oldu heralde. Bu güne kadar geçen zamana ilişkin makina ile ilgili bir yorum yapabilir misiniz. SLR-Like konusunda baya bi kararsızım.

Diğer S6500 S9600 ve FZ50 kullanıcıları sizlerde kullanımla ilgili SON yorumlarınızı paylasır mısınız.? [>:D

Tarih: 2 Haziran 2007, 22:26 - İp: 88.***.**7.150
pin_nar
pin_nar (üye)
İstanbul / Amatör

merhaba digital06
makinamı alalı henüz 2 hafta oldu. bugüne kadar kullanımım sırasında hep gündüz fotoları cektim. gece fotosu cekmeye daha fırsat bulamadım. ama makinanın performansı beni tatmin eder düzeyde hatta benim için çok iyi bile.

heleki 28mm ve 300mm aralıgı tek lenste kullanmak cok keyifli.
DSLR lerde işte objektif masrafı cıkıyor ortaya.
Ben makinamdan cok memnunum.

Ayrıca makinanın bodysine hayranım. öyleki benim elim için tasarlanmış gibi ve cok prof bir görüntüsü var.
gören arkadaslarımın ilk tepkisi ne o gazetecimi fotografcımı oldun gibi tepkiler.

neyse ben makinamı seviyırum güzel işler çıkaracagım inş makinamla.

Tarih: 3 Haziran 2007, 12:37 - İp: 85.***.**5.90
pin_nar
pin_nar (üye)
İstanbul / Amatör

REDBULL AIR RACE fotograflarımı koymazsam çatlarım
ne kadar zormus o ucakları yakalamak.
ama makinanın hızlı focus olayı süpeeeeeerrrrr
sadece benim acemilimden kadraja yerlestirmeyi tam beceremedim

fotografların cogu 300mm de cekildi. yine fikir vermesi acısından orjinal halleriyle yolluyorum. hepsi 3 mp cekildi. sadece küçülttüm.

Tarih: 3 Haziran 2007, 13:21 - İp: 85.***.**5.90
digitall06
digitall06 (üye)
Ankara / Amatör

En yakın zamanda gece çekimlerinide bekliyoruz senden. Son fotoğraflar gercekten güzel. (acemiliğe rağmen) En yakın zamanda gece fotoğraflarınıda paylaşırsan bizimle sevinirim. [>:D

Tarih: 3 Haziran 2007, 22:45 - İp: 88.***.**4.107
digitall06
digitall06 (üye)
Ankara / Amatör

S9600 de harici flaş kullanımı, hareketli LCD ekran, dekalnaşörde kablo kullanma olanagı, ayrıca bulunan pozlama kilitleme düğmeleri gibi extra özellikler olduğunu söylemiştin. Sizce bunlar mı önemli yoksa İSO kalitesi ve yüz algılama özelliği mi. S6500 ün farkları sadece bunlar heralde.

Yüz algılama sistemi çok aranacak bir özellik mi sizce?

S9600 de bulunan harici pozlama kilitleme düğmesi ve dekalnaşörde kablo kullanma olanagı baya güzel özellikler bence.

Gerçekten çok kararsız kaldım. S6500 ve S9600 arasında.

alıp daha sonra pişman olmak istemiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. [>:D

Tarih: 3 Haziran 2007, 22:54 - İp: 88.***.**4.107