pipisannis
pipisannis (üye)
İzmir / Amatör

Fuji S5500 Alyım Mı?

Selam işte bir baş belası amatör daha aranıza katıldı. Şimdi şunu mu alayım bunu mu yapayım diye belkide yüzlerce kaz cevapladığınız sorulardan biriyle daha karşı karşıyasınız..

Ama gerçkten dijital makinalarla ilgili yardıma ihtiyacım var..Fuji S5500 almamın doğru olacağını söylüyorlar.. bilmiyorum...

ilk makinam olacak ve elimden geldiğince doğa fotoğrafları çekmeyi deneyeceğim.. tamamen amatörüm Fuji yada bir başkası ne olduğu önemli değil iyi bir makinam olsun istiyorum...

para diyeceksiniz tabi.. 1000 YTL kadar bir para ayırdım bu işe...

Ne dersiniz? Sizce ne almalıyım...

Tarih: 8 Aralık 2005, 17:29 - İp: yok
positif
positif (üye)
İstanbul / Firma

Merhaba pipisannis, Fuji S-5500 4MP dir ve şu anda bunun "kardeş" modeli olan S-5600 de piyasaya sürüldü. Bu model ise 5MP. Forumda Pazarbeyin yorumlarını izle istersen. O bu makineyi test ediyor.
FORUMA HOŞGELDİN [>:D

Tarih: 8 Aralık 2005, 18:29 - İp: 81.***.**2.84
tulgen
tulgen (üye)
Ankara / Amatör

Bence de S5600'ü bekle.

Daha yeni S5000'den S9500'e geçtim. 5000 serisi bence ilk başlayanlar için mükemmel. Nispeten daha derli toplu boyutları var. Hem amatör çekimler hem de profesyonel denemelerin hemen hepsini yapabileceğin bir makina. Ben çekim kalitesini çok beğeniyordum. Tek sorunu çok agresif bir sıkıştırma algoritmesi kullandığı için jpg formatları fazla büyütülrmiyordu ki 5100 5500 de bunlar düzeltildi diye biliyorum. İyi seçim derim.

Tarih: 8 Aralık 2005, 19:09 - İp: 85.***.**4.128
pipisannis
pipisannis (üye)
İzmir / Amatör

arkadaşlar yardımlarınız için teşekkürler. anladığım kadarıyla 5000 serisi benim için uygun olacak... ve galiba sorularımla biraz başınızı ağrıtacğım...

Tarih: 9 Aralık 2005, 08:41 - İp: 85.***.**4.231
tulgen
tulgen (üye)
Ankara / Amatör

Pişman olmayacaksın. Bence başlangıç için çok iyi bir seçim. Yanlız bir iki tavsiyem olacak:

1. Mutlaka en az 256'lık veya 512'lık xD kart al. (Fuji' ye buradan ciddi bir eleştiri. Niye hala 16'lık kartla satıyorsunuz ki makinaları?). xD diğer kartlara göre daha pahalıdır ve maalesef bu aralar piyasada bulmak neredeyse imkansız (1GBlık bulamadığım için yeni makinada CF kullanıyorum ve hiç memnun değilim açıkçası)

2. Mutlaka 2 set 2300-2500 mA'lık şsrjlı pil ve şarj cihazı al. GP tavsiye ederim. Hızlı şarja güvenemediğimden 4 saatlik cihazlardan almıştım. Yolda bile şarj edebiliyorum)

3. Makinede zaten adaptör var. Hemen bir UV ve polarize filtre al. 55mm kullanır.

4. Pilleri, filtreleri de taşıyabilecek güzel ve sağlam bir çanta al. Caselogic'in çok sağlam, su geçirmeyen (makinayı kurtarmıştı!) ve bölmeli bir çantası vardı. Sanki bu makina için yapılmış. 40-50 arası olması gerekir. Değiyor ama.

Tarih: 9 Aralık 2005, 11:40 - İp: 158.***.**9.14
pipisannis
pipisannis (üye)
İzmir / Amatör

iyice araştırdım.. pazarbeyin yazdıklarınıda okudum sanırım senin dediğin gibi S5600 almalıyım.. daha özellikli bir makina.. anladığım kadarıyla benim işimi fazlasıyla görecektir.. fotoğraf çekme konusunda geliştikçe kendim için uygun olan makinayı daharahat seçebileceğim sanırım...
Ayrıca önerilerinide dikkate alacağım tulgen.. saol..
ayrıca positif hoşbuldum

#pipisannis' tarafyndan 09.12.2005 17:44:29 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Aralık 2005, 17:44 - İp: 85.***.**4.231
positif
positif (üye)
İstanbul / Firma

Sevgili Tulgen, Ankarada Sanfo da 1 Gb kart sorunsuz temin edebilirsiniz. Sanfo Fujinin her zaman tüm ürün gamını hazır bulundurur. 16 Mb kartlar standart olarak fabrika çıkışlı böyle geliyor. Bunun değiştirilmesi talep edildi ancak tüm ülkeler bunu istemiyor, çünkü perakende satıcılar daha kapasiteli kartları ekstra satmak istiyorlarmış.?!? - Polarize filtre nin circular tipi olmasına dikkat edin (eski tip olan linear filtreler ölçümü negatif etkiler)

Tarih: 9 Aralık 2005, 22:26 - İp: 85.***.**7.204
ahmetdemir
ahmetdemir (üye)
Yozgat / Amatör

bence kodak z740 al. hem fiyatıda düştü 500 kağıt oldu. hemde s5500 yaptığı hemen hemen her bişiyi yapar. bir incele istersen. avantajları : 5mp, 2 kalem pille çalışıyor, ekranı daha büyük,5 cm'ye kadar makro çekiyor (bakmayın 12 cm dediklerine)

Tarih: 9 Aralık 2005, 22:33 - İp: 85.***.**7.126
positif
positif (üye)
İstanbul / Firma

...renk doygunluğu ve gövde kalitesi hariç (!) hemen hemen herbişi

Tarih: 9 Aralık 2005, 22:47 - İp: 85.***.**7.204
ahmetdemir
ahmetdemir (üye)
Yozgat / Amatör

bence renkleri de gayet doldun gövdeside sağlam. renkleri merak ediyorsanız galeride z740 yazıp resimleri inceleyebilirsiniz. orta halli bir ceket cebinde bile taşınabiliyor. fujiyi cepte taşımak imkansız gibi. bence taşınabilirlikte çok önemli. hemde piyasadaki en ufak 10x optik zoomlu makina (nikon s4 hariç)
ve en önemli ve can alıcı farklarından biride cep telefonunuzda bile kullandığınız ve fiyatıda ucuz olan mms ve sd kartlarla çalışıyor olması. fujinin kullandığı xd kartlar hem pahalı hemde fotograf makinası dışında kullanamazsınız. ben mms kartımı hem telefonumda hem foto makinamda kullanıyorum

#ahmetdemir' tarafyndan 10.12.2005 23:13:49 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Aralık 2005, 23:08 - İp: 85.***.**6.1
gsoeclipse
gsoeclipse (üye)
İzmir / Meraklı

sana benim 5500ü satayım

Tarih: 13 Aralık 2005, 15:10 - İp: 85.***.**8.223