pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Fuji S 9600 -izlenimlerimin Tamamı

Arkadaşlar site için 9600 modelini test edeceğimi biliyorsunuz.Bitmek üzere test. Merak ettiğiniz şeyler varsa bunları yazarsanız bende ona göre bunları eklerim.9500 ile karşılıştırmak isteyenlerede yardımcı olabilirim.

9600:
Fuji firması büyük başarı sağlayan 9500 modelinden sonra piyasaya makyajlanmış ve bazı özellikleri iyileştirilmiş 9600 ü sürdü.9500 modelinin başarısının arkasındaki en büyük faktörlerden 28 mm den başlayan objektif ve yüksek ısoda rakiplerine göre başarısı 9600 dede devam ettirildi.
9500 gibi 9 mp olan makinada yapılan en büyük değişiklik focus hızında. 9500 focus bakımından diğer dslr like modellere oranla çok hızlı idi.9600 ise 9500 ile kıyaslanmayacak kadar hızlı focus yapar hale getirilmiş. Eski modele oranla 2-3 kat hızlı focus yapabılmakta. 9500 ve 9600 ün karşılıştırmalı focus hızı denememde bunu bizzat görülüyor. Bununla ilgili videoyuda ekleyeceğiz. nerede ise dslr ye yakın bir focus hızı var.

Kutusundan çıkanlar:
1-9600
2-askı kayısı
3-Objektif kapağı,
4-Aktarım kablosu
5-Video kablosu
6-16 mb xd kart
7-4 adet alkalin pil
8-Lens hood
Görünüm:
Görünüm olarak dslr emsi bir yapı fuji makinalarda eskiden beri var. 9500 bu bakımdan zirve de olan bir makina idi.Pekçok amatör sadece bu yüzden bile makinayı tercih etti. 9500 ile 9600 arasında dış görünüm açısından hemen hemen hiçbir fark yok. Sadece objektif teki metal halka 9600 de altın sarısı. Ayrıca elle tutulan bölümler 9600 de deri görünümü verilmiş.
Elle kontrol edilen zoom ve focus halkaları bulunan objektif oldukça etkileyici bir görünüm sunuyor. Makinana ele oturması çok iyi. KUllanımı zorlaştıran herhangi bir engel bulunmamakta. Ergonomik bir hata yok. Hatta bu bakımdan sınıfındaki makinalar içinde z2 ile beraber en iyisi sayılabilir.
Açma kapama düğmesi denklanşörün yanında. Kolayca açılıp kapanabiliyor.Bunun hemen arkasında ise flaş ve .....destek düğmesi var.Fakat kullanımları son derece zor. Dİğer makinalırın aksene fuji bunların kullanımı için bu tuşlara basıp ayar tekerleğini çevirmeyi tercih etmiş. Ki buda son derece zor bur kullanım demek. MAnuel kullanımdada diyaframı değiştirmek için bu düğmeye basmak gerekiyor.Bunun yerine manuel ayarda 4 lü menu tuşları kulanılmış olsa çok daha kolay bir kullanım sağlanmış olurdu.Bunların arkasındada aynı tars kullanımı olan seri çekim tuşu var.
Makuna seri çekimi ilk 4 ve son dört olarak yapıyor. Bu yeterli olmayan bir seri çekim. Gerçi bunu arka arkaya çekim hızının çok hızlı olması ve focus hızının olağanüstü iyi olması ile telafi ediyor olsada kullanıcıların pekçoğu seri çekim hızı ve çekim adedini tercihlerinin başına koymaktadır.
Bunların hemen arkasında mod tekerleği ve ayar tekerleği bulunmakta. Mod tekerleği son derece kullanışlı. Profesyonel bir havası var.Ancak ayar tekerleğinin çokta gerekli olmadığını düşünmek mümkün.Her ne kadar kullanışlıda olsa gereği olmayan bir tuş. Aynı işlevi menünün 4 tuşuda kolaylıkla görebilirdi.
Flaş boyu bayağı yüksek.Yanında bulunan bir tuşa basılarak açılıyor. Kendiliğinden açılmıyor olmasının avantaj olduğunu düşünüyorum. Zire her zaman flaşlı çekim yapılmak istenmeyebilir. .Boyunun büyük olması makro çekimlerde büyük avantaj.Zira makro çekimde yakına girmek gerektiği için büyük objektif gölgesi nesnesinin üzerine düşebiliyor. Zaten bu yüzden süper makro çekimde flaş kullanılamıyor.
Makina lcd den vizöre rahatlıkla geçebiliyor.Vizörün yanında ölçüm noktalarını belirlediğiniz tuş bulunuyor.İsteğe bağlı olarak birini seçmek mümkün. HEmen altında bulunan f tuşu ise fotoğrafla ilgili sıkça kullanılan bölüme ulaştırıyor. Bunun ayrıca olması avantaj. Zira buradan fotoğraf ebadı, ısosu, bazı seçenekleri ayarlanıyor. Kolay bir kullanım sunuyor. Sol tarafta bulunan tuşlar dan birisi info tuşu. Bu tuş ile fotoğrafın bazı bilgilerine ulaşabilmek mümkün. Fotoğraf çekerken arka arkaya 4 fotoyu gösterme ve ekranı 9 a bölme mümkün.Bu sayede eğik kadraj sorun olmaktan çıkıyor.
Makina 4 adet kalem pille çalışıyor. Yaklaşık 500 fotoğraf

Tarih: 22 Mayıs 2007, 13:33 - İp: 88.***.**0.232
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Pazarbey 9600 da NR on seçeneği yokmu.Crop ta görülen beyaz noktaların NR on yapıldığında kalkması lazım.

O beyaz noktalar'da hot piksel gibi görünmüyor.

O beyaz pikselleri Noise temizleme yazılımlarıda yok edemiyebilir.

Tarih: 3 Temmuz 2007, 00:23 - İp: 88.***.**4.15
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Valla bilmiyorum.Ayrıca bunları 80 ısoda çekmişim.Sanırım 200 istemiştin.

Tarih: 3 Temmuz 2007, 00:25 - İp: 88.***.**8.59
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Evet 200 ıso olması gerekiyordu.Yani fd6500 örneği öyleydi.

Tarih: 4 Temmuz 2007, 10:37 - İp: 88.***.**0.137
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Tamam 200 ısoda tekrar çekerim.

Tarih: 4 Temmuz 2007, 12:27 - İp: 88.***.**3.57
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Fdikerin siteyi gözü görmüyo artık. En iyisi ben kendim yayınlayayım 9600 incelemesini.
Akşama gönderirim.

Tarih: 30 Temmuz 2007, 17:27 - İp: 88.***.**5.202
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

F dikenden ses çıkmayınca bende kendim yayınladım testin tamamını.

Tarih: 5 Ağustos 2007, 02:04 - İp: 88.***.**1.73
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Tarih: 1 Eylül 2007, 07:04 - İp: 88.***.**8.73
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Tarih: 1 Eylül 2007, 07:05 - İp: 88.***.**8.73
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Tarih: 1 Eylül 2007, 07:09 - İp: 88.***.**8.73
wetin
wetin (üye)
Eskişehir / Meraklı

Makineyi daha dun aldım fotodan hiç anlamam hele isoymuş falan hiç o teknik terimleri bilmiyorum kör topal kullandım ama fujinin genelde resimleri o kadar net degil ve en ufak sarsıntı veye el titremesinde görüntü gidiyor istedigim netlikte bir turlu fotolar çekemedim(makrolar hariç) umarım acemiliğimdendir

#wetin' tarafından 01.09.2007 14:15:36 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Eylül 2007, 13:54 - İp: 88.***.**3.115