kambas
kambas (üye)
Ankara / Amatör

Fuji 9000

fuji 9000 alsam bana alma diyen olur mu a200 ya da a2 al onun yerine diyen. selam

Tarih: 24 Kasım 2005, 18:46 - İp: yok
caglareral
caglareral (üye)
İzmir / Amatör

Aleyküm selam.. S-9500 Alma..! çünkü genelde forumlarda iyi bir tercih olmayacağı üzerinde çokca duruldu.. onun yerine A200, Olympus C-8080 ya da Nikon 8800 al.. Aynı katagorideki bu üç makine, birlerinden ayrılan kendilerine has farklı özellikler taşıyorlar.. hangisi senin işine geliyorsa onu al derim..
bu linkte karşılaştırmasını bulabilirsin..
http://www.dpreview.com/reviews/compare_post.asp?method=sidebyside&cameras=nikon_cp8800%2Coly_c8080wz%2Ckonicaminolta_dimagea200&show=all

Tarih: 24 Kasım 2005, 19:05 - İp: 85.***.**5.244
positif
positif (üye)
İstanbul / Firma

Kambas,
bu makine hakkında KULLANICI kişilerden yorum almaya çalış. Forum yorumları özellikle kullanmayan kişiler tarafından yapılıyorsa çok yanıltıcı olabilir. Bu makineyi şu anda 150 D.H.A. ( Doğan Haber Ajansı ) muhabiri kullanıyor. dolaylı yoldan böyle bir muhabir tanıdığın varsa görüşmeyi tavsiye ederim. D.H.A. da makine alımları son derece sıkı bir eleme turlarından sonra yapılıyor. Ve burada her muhabirin zor şartlarda ve yoğun kullanımda bu makineyi tercih ettiklerine göre bir nedenleri vardır. Dediğim gibi yorumlara her zaman "kulaktan dolma mı ?" veya kullanıcı mı dikkat etmeni tavsiye ederim.
Bu makine şu anda ülkemizde kendi sınıfında en çok satılan makinedir.
Not: S-9000 ABD modelidir S-9500 avrupa modeli.

Tarih: 24 Kasım 2005, 22:00 - İp: 85.***.**7.154
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

Slm,
SLR-like sınıfında şu anda hala en iyi seçeneklerden birisi Oly 8080 (ancak RAW çekeceksen çok yavaş), Nikon 8800 ev içinde zor ve yavaş fokus yapıyor diye okumuştum. KM'ya gelince kesinlikle A2'yi A200'e göre daha üstün olarak önerebilirim. (Body A200 de plastik, yüksekliği az olduğundan ele iyi oturmuyor, düğmeler azalmış alt menüler konmuş ve EVF daha kötü, bir de çekimlerde kısa süreli donma rahatsızlık verici) Yani bulabilirsen 8080 ya da A2 öneririm. A2 manuel zoom ve fokus nedeniyle kullanım avantajı getirir ama 8080'in de lensinin çok iyi olduğunu ve rezolusyonun daha iyi olduğunu okumuştum. Ama onunda alt menüleri çok. Yani kullanım keyfi açısından A2 iyidir. Ben A1 kullanıyorum ve DSLR'e geçeceğim ama henüz ısmarlama fırsatım olamadı.
9500'e gelince kullanmadım ama 28-300 gibi iyi bir zoom aralığı var. 28 mm bazen iç ve doğa çekimlerinde kurtarıcı olabiliyor. ISO duyarlılığı ve kirlenme azlığı avantajları. Pany Z30 da iyi ama ISO artışı ile kirlenme belirgin, fakat lens kalitesi çok iyi (görüntü rezolusyonunda önemli) ama 28'den başlamıyor bu bir kayıp. Ama iksini de kullnma fırsatım olmadı.
Ben olsaydım, 8080, bulabilirsen A2 ve 9500 arasında seçimimi yapmak için alırdım CF kartımı ve hepsi ile çekim yapar ve sonuçlarına bakarak karar verirdim.
Tamer

#drtamer' tarafyndan 24.11.2005 23:59:01 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Kasım 2005, 22:19 - İp: 193.***.**2.10
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

ben olsam fuji alırdım. Yeni yenidir.

Tarih: 24 Kasım 2005, 23:07 - İp: 85.***.**9.131
positif
positif (üye)
İstanbul / Firma

drtamer,
panasonic Z-30'un lens kalitesinin iyi olduğuna katılmıyorum. Bu lensin üzerinde Leica yazıyor - Bu doğru ANCAK bu objektifler Leitz Wetzlar tesislerinde değil uzakdoğuda üretiliyor. Leitz tesislerinin zamanında ün yaptığı objektifler özel üretilerek imal edilen objektiflerdir. Panasonic ürünlerindeki lensler uzakdoğuda üretilmekte ( Kötü değil ANCAK zamanın o muhteşem Leitz kalitesi değil ) "Orjinal alman üretimi bir Leitz objektifi bu gün 1200 - 1500 euro nun altına alamazsınız. 100 - 200 USD civarında yüksek Leitz kalitesi üretmeniz MÜMKÜN DEĞİL. Leitz ve Carl Zeiss gibi efsane isimler günümüzde büyük şirketler tarafından pazarlanıyor. Ama emin olunki burada kalite değil - isim pazarlanıyor. Leica M-6 / 7 kullanıcılar tanıyorsanız onlara sorun - Bunların aldatmaca olduğunu size tastikleyeceklerdir. O Leica ve BU Leica arasında DÜNYALAR var. Sevgilerle...

Tarih: 24 Kasım 2005, 23:21 - İp: 85.***.**7.154
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

Slm Positif,
Dediğim gibi iki makineyi de kullanmadım ama, referans olarak dpreview'i gösterebilirim.

S9000 (9500) makalesnden;
"At ISO 400 the superiority of the S9000's Super CCD sensor is obvious - noise (and therefore the amount of noise reduction needed) is much lower - though the Panasonic lens is still showing its superiority."

http://www.dpreview.com/reviews/fujifilms9000/page10.asp

Tamer

#drtamer' tarafyndan 24.11.2005 23:33:31 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Kasım 2005, 23:33 - İp: 193.***.**2.10
gucsav
gucsav (üye)
Ankara / Profesyonel Fotoğrafçı

Merhaba öncelikle bir amatör kullanıcı olduğumu belirtmeliyim.başta positif olmak üzere diğer arkadaşlara bir sorum olacaktı.panasonic fz30 ile fuji 9500 ü aynı anda kıyaslama şansım oldu.fuji kesinlikle ele daha iyi oturuyor.gövdenin arkasındaki başparmağın oturduğu yer çok iyi düşünülmüş.ama lcd ekran sanki oraya basit bir yaylı sistemle oturtulmuş ve ilerleyen kullanımlarında heran elde kalacak hissi veriyor.panasonic te ise sağlam bir gövde ve lcd hissi uyandırdı.sorum fujinin lcd ekranı olacak.sanki o yay oradan heran atacak gibi duruyor.bende açıkcası ucuz işçilik hissi uyandırdı.bubu değerlendirecek düzeyde profesyonel kişi değilim ancak izlenimimi ve aklıma takılan yeri sormak istedim.açıkcası bu iki modelden birisini bende almayı düşünüyorum.

Tarih: 24 Kasım 2005, 23:35 - İp: 212.***.**6.82
kambas
kambas (üye)
Ankara / Amatör

dha muhabirlerinin cogu benim bildiğim d70 kullanır. söylenen bilgi dogruysa ilginç gercekten.bide fuji 9000 de image stabilization olmaması, benim gibi bi amatörü zorlarmi. bu arada fuji 9000 fotograflarında renkler sony ve canonun kilerden bile canlı gözüktü bana www.pbase.com da

Tarih: 25 Kasım 2005, 16:19 - İp: 81.***.**0.87
enginjp
enginjp (üye)
Çankırı / Firma

kambas merhaba bir aralar bende senin gibi bu makineleri burda arkadaşlara danışmıştım ve kararımı nikon 8800 de verdim makineyi ankaradan bir tanıdık vasıtasıyla nikon ithalatçısı karacasuludan getittirdik yanına 1 gb kart aldım tripod + çanta ve bana 1,500 ytl ye geldi ben makineden çok memnunum harika bir makine tavsiye ederim. şimdi bilende bilmeyende bişeyler söylüyor kullanamadıkları makine hakkında dahi yorum yapanlar var ben anlam veremiyorum adam eline dahi almamış şöyleydi böyleydi diyor bence slr-like alacaksan birkere al tam al 8800 derim karar senin

Tarih: 25 Kasım 2005, 16:42 - İp: 85.***.**2.230
ogunata
ogunata (üye)
İstanbul / Amatör

Ben de S9000 ile FZ30 arasındayım hala. Aklım Nikon 8800'de ama o Amerika'da bile çok pahalı.O kadar para vermişken (DSLR fiyatına yakın) niye SLR almıyorum diye düşünüyorum.

Aslında Amerika'da Nikon D50 çok uygun fiyat olarak.Ancak SLR işini becerebilir miyim, beceremez miyim bilmiyorum.Henüz hiç bir tecrübem yok. Kararımı verip alsam o kadar rahatlayacağım ki!

Tarih: 25 Kasım 2005, 17:30 - İp: 213.***.**2.6