mkirici
mkirici (üye)
İstanbul / Amatör

Sıkıştırma

Öncelikle herkese merhaba. Bir fotoğraf yarışmasında, istenilen fotoğrafın özelliklerinde " 12 sıkıştırma kalitesinde 300 dpi çözünürlükte " ibaresi yer alıyor. Fujifilm S2950 kullanıyorum. Çekmiş olduğum fotoğrafın birinde, exif bilgileri; 72 dpi, Bit derinliği 24, Sıkıştırılmış piksel/bit 4 olarak gözüküyor. Yarışmanın kasteddiği kısım 1ci ve 3cü olanı sanıyorum. Bit derinliği, Jpeg formatıyla ilişkili sanırım. Photoshopta; 72 dpi den 300 dpi ye çeviyorum. Sadece 300 dpi ye çevirince, sıkıştırma hala 4 olarak görünüyor. Problem şu ki;
1- 12 sıkıştırmayı nasıl yapabilirim?
2- Ayrıca; toplam boyutu 3 – 5 Mb arasında olması gerekiyor. Bu 2 sorunu nasıl aşabilirim?

Bu konuda yardımını esirgemeyecek tüm üyelere şimdiden teşekkür ederim.

#mkirici' tarafından 31.03.2012 13:25:48 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 31 Mart 2012, 13:21 - İp: 88.***.**3.129
zey999
zey999 (üye)
İstanbul / Amatör

ya aynı şeyi ben de arıyorum, şöyle bişey buldum ama: http://www.bascek.com/mesaj/topic/37027

Tarih: 21 Mayıs 2012, 10:23 - İp: 78.***.**4.158
mkirici
mkirici (üye)
İstanbul / Amatör

Evet kardeşim, bu konuda uzman bir kişiden öğrendiğim şu oldu.
Kendi kullandığım makina-FFilmS2950, Raw formatında kaydetmeyip-Jpeg formatında kaydediyor. Ayrıca 72 dpi çözünürlüğünde kayıt yapıyor. Bu ön bilgilerden sonra, 12 sıkıştırma meselesine gelince, anlatılan şu oldu:

Photopta(CS5); dpi ayarı ve boyutlar değiştirildikten(bu ayarlar yarışmada isteniyorsa), " Farklı Kaydet " kısmını tıklayıp, " Sıkıştırma Ölçüsü " nü de 12 ye getirip( Yarışmalarda istenilen),
" Tamam " ı tıkladıktan sonra, işlem bitmiş olacak.

Ayrıca; karşılaştığım bir problem şu idi. Bu işlem yaptıktan sonra, Fotoğrafın(işlem yaptığım) exif bilgilerinde, Sıkıştırma kısmında 12 yazmıyordu. Yanlış hatırlamıyorsam 4 veya başka bir sayı vardı. Yani; 12 değildi. Bunun için ise; Jpeg formatında kayıtlarda bu şekilde gözüktüğünü(değişiklik yapsan dahi) söyledi. Yani, bir problem yok. Selametle..

http://forum.netfotograf.com/photoshop/sikistirma-ve-exif-bilgileri-54827-1.html

Tarih: 21 Mayıs 2012, 17:22 - İp: 88.***.**5.197
  • 1