boranyildirim
boranyildirim (üye)
İstanbul / Amatör

Sensör Ve Objektif Tozdan Nasıl Korunur.

DSLR like class bir makineyi yeni kullanmaya başladığım için ,
bu konuda bir merak uyandı bende.Ne gibi durumlardan uzak durmalı , ola ki toz kaçtı , hemen servisemi göndermeli ?
Bilgisi olan arkadaşlar bilgilendirirse sevinirim.

#boranyildirim' tarafından 02.02.2013 20:27:44 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Şubat 2013, 20:27 - İp: 78.***.**1.131
rentner
rentner (üye)
Almanya / Amatör

Kendiniz temizleyin.
Saf alkol
Kulak temizleme pamuğu
Şu laman yapılan lastik .
Yapılışı: kulak pamuğunu alkol a battır ve sensörü hafiften.bastırmadan tek bir yöne doğru sistematik bir şekilde sil.
ama hemen elindeki armuda benzeyen lastikle hava bas.
bu işlemi bir kaç kez tekrarla.
Sensörü temizleyebilmen için aynanın devamlı yukarda olması lazım.
kameranın batarisi dolu olacak, çünki temizlik yaparken ayna inmemesi şart.
bütün işlemler bittikten sonra kamerayı manuel moduna al,objektifsiz bir resim çek .Resim deyince bulutsuz gökyüzünü
demek istiyorum. resmi bilgisayarde200 misli büyüt.
eğer hala bir nokta,leke varsa tekrar yeni baştan başla.
kameranın markasını belirtmemişsin.

Kolay gelsin.Sormak istersen tabiiki sorabilirsin.

Tarih: 3 Şubat 2013, 18:08 - İp: 93.***.**1.132
dogukan_07ant
dogukan_07ant (üye)
Burdur / Amatör

merhaba ben de çekime yeni başladım , bu sorunla ben de karşılaştım. Gözlük silmede kullanılan bezlerden kullanıyorum ben oldukça temiz tutuyor ama en kısa zamanda temizlik seti alacağım

Tarih: 3 Şubat 2013, 18:27 - İp: 37.***.**1.44
boranyildirim
boranyildirim (üye)
İstanbul / Amatör

rentner cevabınız için teşekkür ederim , dslr bir makinada aynen dediklerinizi yapmıştım , ancak dslr like bir makine için sormuştum sorumu , ne yazıkki objektifim sökülmüyor :/

Tarih: 3 Şubat 2013, 19:01 - İp: 78.***.**9.238
özadmin
özadmin (üye)
İstanbul / Amatör

normalde DSLR like diye adlandırılan tip makinelerde içeriye toz girişi engellenmiştir. eğerki toz giriyorsa bu ya üretimden kaynaklanan bir boşluk var yada makine açılmış (yani tamir görmüş) bu esnada içerisine toz girmiş olabilir. ayrıca bulunduğunuz ortamda çok önemli tabii ki. örnek: tekstil işi ile uğraşıyorsanız veye benzer tozlu bir ortamda iseniz emin olun eninde sonunda bir şekilde o toz yolunu bulup cihazın içerisine girer kaçarı yok.

Tarih: 18 Şubat 2013, 16:53 - İp: 31.***.**1.209
nuri2009
nuri2009 (üye)
Konya / Doğa Fotoğrafçısı

mrb arkadaşlar xs1 kullanıcısıyım çok hor kullanıyorum makianyı o yüzden benim de başıma geldi sensörde değilde lens te toz vardı servise göndermek zorunda kaldım ama şimdi filtre kullanıyorum çok faydası oluyo

Tarih: 2 Nisan 2013, 13:00 - İp: 78.***.**3.141
n.f.a
n.f.a (üye)
Ankara / Amatör

dostum boran,temel olarak makineni "tozdan, nemden, ani sıcaklık değişimlerinden" uzak tut yeterli..
makineni kullandın, işin bitti; makineyle eve gittiğinde şöyle üzerindeki tozu alsan, lensini silsen yeterli bence.. filtre varsa önünde çıkarıp lens çevresinin önünü tozunu mutlaka al, kullanmadığın zamanlar mutlaka çantasında taşı.temizlik setin vardır yoksa mutlaka al. çok işe yarıyor cidden.. dslr like için yapabileceklerin bunlar ki zaten bunlarıda yapıyorsundur çünkü temel olarak çoğu elektronik ürün için geçerli sayılır bunlar. pek olası bir durum değil toz kaçma durumu ama önlemi almak lazım bu yazdıklarımla engellenebilir. selamlar.

Tarih: 5 Nisan 2013, 10:42 - İp: 78.***.**3.243
boranyildirim
boranyildirim (üye)
İstanbul / Amatör

Cevaplarınız için teşekkürler , tozdan ve ani sıcaklık değişimlerinden koruyorum elimden geldiğince ancak İstanbul'da nem'den nasıl koruyacağımı bilemedim

Tarih: 5 Nisan 2013, 22:33 - İp: 78.***.**4.71
n.f.a
n.f.a (üye)
Ankara / Amatör

dostum teknoloji ürünlerinin kutularından "silica jel" çıkıyor üzerinde "do not eat" yazıyor "yemeyin" .. böyle festfutçuların verdikleri o küçük tuzlar varya onlara çok benziyor. şekil olarak. ondan bi kaç tane çantaya koy. önlemdir, nemi çeker . daha geleneksel olarak pirinçte olabilir.. hem organikte .. onunda nemi çektiği literatürdeki yerini almıştır.

Tarih: 6 Nisan 2013, 08:48 - İp: 78.***.**3.243
  • 1