gkozcan
gkozcan (üye)
Adana / Amatör

Mp İle Resim Kalitesi İlişkisi Hk. Da Sor

Merhaba arkadaşlarım ;
Kusura bakmayın yine bir konuda aklıma soru takıldı bunun için soru soracağım ;
1- Elimizde iki tane aynı marka ve modelde makine var.Bu makinelerden herikiside aynı optik zooma sahip çekim yaparkende aynı optik zoomu kullanıyorum , ama MegaPixel değeri diyelim birisi 12 MP , diğeri 16 MP aynı yeri çekiyorum sonra bu iki resimi PC ye atıp bakıyorum ve büyültmeye başlıyorum 12 MP li resim diyelim %400 yapmaya başlayınca netliği bozuluyor , ikinci makinemizle 16 MP le çektiğim resim yine %400 demi bozulmaya başlar yoksa % değeri daha yüksek değerdemi bozulmaya başlar ?
Saygılar.

Tarih: 16 Ağustos 2013, 14:39 - İp: 78.***.**5.213
turnusol
turnusol (üye)
Ordu / Amatör

Açtığınız konularda DSLR like makineler hakim.. Bu da 1/2.3 sensor demek.

Bu büyüklükte bir sensorde firma 18mp yerine 6mp kullansa çok büyük fark olacağını sanmam..

Bunu şöyle deneyebilirsiniz..

Mesela 16mp bir fotoğraf çekin.. Bunu photosop ile uygun algoritma ile 12mp yapın...

Sonrada 12mp yaptığınız fotoğrafı tekrar 16mp yapın. Ve ilk 16mp fotoğrafla arasında ne kadar fark var görün..

Yüksek mp cropta işe yarar doğrudur. Ama sensor büyümezse bu çoğu zaman geçerli olmaz...

%400 de bozulan makine hangisiyse biz de alalım..

Tarih: 20 Ağustos 2013, 00:39 - İp: 78.***.**5.223
gkozcan
gkozcan (üye)
Adana / Amatör

Sn Turnusol;
Ben usta ve uzman fotografcı değilim ben şuana kadar 8-9 tane fotograf makinesine sahip oldum . Bunlardan 5 tanesi analog kompack 2 tanesi digital compack 2 taneside dslr like makine , bu yüzden hep dslr like kısmında bilgi almaya çalışıyorum. Dediğim gibi uzman fotografcı olmadığım içinde hep soru sorma ihtiyacı duydum ve duyacağım. Sorulara cevap verebilme imkanım yok. Bu fotograf makinelerinin sensörlerinin küçük olmasının MP bağlantısını anlayamadım. Siz şunumu demek istiyorsunuz DSLR makinenin 16 MP ile Dslr like 16 MP aynı değil bana biraz saçma gibi geldi bilmesdiğim için saçma dedim doğru olabilir ama ben bilime inanırım. ozaman ben derimki digital terazinin 1 Kg mı kefelinin 1 Kg mına eşit değil . Bu çok saçma olur. Birimler heryerde aynıdır. Yani Pixel 1 cm^2 deki nokta sayısıysa bu her yerde aynı olması gerekir. %400 de bozulma hangisindeyse o makineyi alalım demişsiniz ben sorumu soraeken fotoyu PC ye atıp büyültme yaptığımda gördüğüm değer için yazdım yani PC deki resim programında açıp zoomladığım ifadeyi yazdım ve farazi değer yazdım bilmiyorum anlatabildimmi ? Verdğim örnekler size saçma gelebilir dediğim gibi uzman olamadığım için ancak bukadar ifade edebildim. Saygılar.

Tarih: 20 Ağustos 2013, 05:51 - İp: 78.***.**5.32
turnusol
turnusol (üye)
Ordu / Amatör

Fotoğrafı işlemeyecekseniz, çok uygun ışık koşullarında çekim yapacaksanız, dinamik aralık ve alan derinliği önemli değilse ve çok büyük baskı almayacaksanız aralarındaki farkı pek farketmeyebilirsiniz..

İnternetten sensor büyüklüklerini bir araştırırsanız farkı görürsünüz.

Yoksa Panasonic çıkarıyor. 20-1200mm makine. Alalım, başka ihtiyacımız kalmasın.

Bahsettiğiniz iki 16 mp arasında dağlar kadar fark olur bana göre.. Ama başkası açısından fark olmayabilir..

Tarih: 20 Ağustos 2013, 12:05 - İp: 78.***.**5.223