fatih60
fatih60 (üye)
Tokat / Amatör

Fujifilm X-s1 Ucundaki Şey Nedir?

Merhaba arkadaşlar,

Uzun zamandır araştırdım düşündüm taşındım ve fujifilm x-s1 satın aldım. Salı günü (21.05.2013) elimde olacak. Pişman olur muyum olmaz mıyım onu makineyi inceledikten sonra belirleyeceğim. Gerçi daha önce bi kaç yerde inceleme şansım olmuştu. Lens değiştirmeden türlü çekimler yapılabilcek bir makine. En azından benim gibi yeni başlayanlar için gayet güzel bir makine..

Her neyse.. İnternette gezinirken bir resim gördüm, fujifilm x-s1'in ucunda teleskoba benzer bir şey.. Amatör olduğumdan bilmiyorum. Bu aksesuar büyük ihtimal zoom yapma özelliği var. Ne kadar zoom yapar fiyatı nedir bilginiz var mıdır? Güzel bir zoom özelliği varsa kesin almalıyım diyorum kendi kendime bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan cevapları bekliyorum tşkler..

Aslı

Aparat takılı hali

Tarih: 20 Mayıs 2013, 01:58 - İp: 78.***.**7.72
wemark
wemark (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Öncelikle hayırlı olsun diyeyim. Sizin makinanın zaten Zoom özelliği kendi objektifinde var. Onun önünde takılı olan parlak siyah parça Telefoto lens'dir. Zoom özelliği yoktur sadece belirli bir mesafeyi yaklaştırır yani zoom objektif gibi ileri geri hareket ederek yakınlaşyırma ve uzaklaştırma hareketi yoktur. Sadece ölçüsü değerinde mesafeyi kısaltır. Ekstra bir yakınlaştırma kazandırmışlar ama fiyatı da pek ucuz olacağını zannetmiyorum. Onun önündeki mat siyah olan da boru şeklinde plastik bir parçadır. ona Lens Hood denir objektife gelen ışık yansımalarını kesmek içindir pahalı birşey değildir. Güle güle kullanın. Maalesef makinenizin en kötü tarafı sensörünün 8.8 X 6.6mm olmasıdır.

Tarih: 20 Mayıs 2013, 18:01 - İp: 78.***.**9.9
fatih60
fatih60 (üye)
Tokat / Amatör

Cevap için teşekkür ederim.

"Maalesef makinenizin en kötü tarafı sensörünün 8.8 X 6.6mm olmasıdır."

Demişsiniz.. Pişman olmak istemiyorum bu makineyi aldığıma.. Bu söylemiş olduğunuz nedir? Önemli bişey midir?

Tarih: 20 Mayıs 2013, 22:47 - İp: 78.***.**7.72
wemark
wemark (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Sizin makinanız SLR-Like katagorisindedir. Yani SLR makinalara benzeyen objektifi sabit yarı Compact yarı SLR makinalardır. Dezavantajları objektifinin değişmemesi ve sensörünün küçük olmasıdır. Avantajları masraflı makinalar değildir.

Sensör görüntü algılayıcı demektir yani makinanın gözüdür. Aşağıda sensör ölçülerini görüyorsunuz oradan anlayın.
Benim kullandığım makina APS-C Canon yani 22.2 X 14.8mm dir.

#wemark' tarafından 21.05.2013 00:05:11 tarihinde düzenlendi.

#wemark' tarafından 21.05.2013 00:07:31 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Mayıs 2013, 00:04 - İp: 88.***.**4.225
  • 1