golden
golden (üye)
İzmir / Amatör

Üç’de Bir?

Arkadaşlar çekim tekniği olarak bildiğim(yada ben öyle biliyorum) üçde bir kuralı hakkında bilgisi olan bır arkadaş biraz açıklarsa çok sevineceğim.Tek bildiğim Deniz ve gökyüzünü içeren fotoğraflarda ufuk çizgisini 1/3 lük dilime almak gerektiği.Fakat aynı uygulama portre fotoğrafları içinde yapılıyormuş nasıl olduğunu pek bulamadım.Yardımlarınız için teşekkürler

Tarih: 13 Temmuz 2005, 12:40 - İp: yok
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Aynı kuraldan mı bahsediyoruz bilemiyorum ama benim bildiğim şöyle:

Vizörü hayalinizde yukarıdan aşağı ve sağdan sola ikişer çizgiyle 9 eşit parçaya bölüyorsunuz. (ki, bazı makinelerde bunu hayalinize bırakmadan yapan özellik de vardır) Fotoğrafta vurgulamak istediğiniz nesnenin merkezini, bu çizgilerin kesiştiği 4 noktadan herhangi birine yerleştiriyorsunuz.

Ama bu kuralın; sizin dediğiniz gibi, ufuk çizigisiyle pek bir ilgisi olduğunu sanmıyorum. Genel bir kuraldır bu. Tabi, aynı kuraldan bahsediyorsak.

#ocaklilar' tarafından 13.07.2005 14:42:46 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Temmuz 2005, 14:40 - İp: yok
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Sn. Ocaklılar sizin dediğiniz kuralın adı altın nokta mı, altın makas mı? öyle bir şeydi. Altın birşeydi yani tam hatırlayamadım şimdi ben de. Golden'in dediği başka bir şey. Ben de okumuştum bir yerde. Manzara fotoğraflarında ufuk çizgisini fotoğrafı tam ortadan bölecek şekilde değil de alttan veya üstten 1/3'üne denk gelecek şekilde bölmek görsel olarak daha etkili oluyormuş. Ama portre fotoğrafları için buna benzer bir yöntem olduğunu ben de duymadım.

Tarih: 13 Temmuz 2005, 14:55 - İp: yok
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

sevgili bitpire, ufuk çizgisini fotoğrafı tam ortadan kesecek şekilde kullanmayın derler (gerçi ben kullanırım) ama bunun golden in dediği 3 sayısıyla bir ilgisi yok. O zaman biz en iyisi iki kuralı birleştirelim. Ufuk çizgisini, vizörü dikey veya yatay olarak böldüğümüz o iki çizgiden herhangi birine yerleştirelim. Ama yine de portre için bir şey diyemiyorum.

Tarih: 13 Temmuz 2005, 15:19 - İp: yok
dogusdokuz
dogusdokuz (üye)
Yurtdışı / Amatör

#dogusdokuz' tarafından 13.07.2005 16:15:14 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Temmuz 2005, 15:55 - İp: yok
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Iıhh; bu, alan derinliğiyle ilgili bir konuda yazılan bir yazı.

Tarih: 13 Temmuz 2005, 16:03 - İp: yok
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Var sn. Ocaklılar var. Kızdırmayın beni. Okudum diyorum size. Ufuk çizgisini alttan veya üstten 1/3'lük dilime yerleştirin demişti adam kitabında. Ama hangi adam hangi kitabında demişti onu hatırlayamıyorum. Golden'in bahsettiği de bu. Öyle değil mi sevgili Golden? Sizin dediğiniz kural başka. Ufuk çizgisiyle ilgisi yok onun. O "Konu" ile ilgili. Konuyu "çerçeveyi 9 eşit parçaya böldüğümüz çizgilerin içte kalan 4 kesişim noktasından birine yerleştirirsek daha dikkat çekici olur" kuralı o.

Tarih: 13 Temmuz 2005, 16:06 - İp: yok
dogusdokuz
dogusdokuz (üye)
Yurtdışı / Amatör

o zaman bu da baska bir ucte bir kuraliymis sildim o zaman

#dogusdokuz' tarafından 13.07.2005 16:15:59 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Temmuz 2005, 16:07 - İp: yok
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

sevgili dogusdokuz, google'dan "one-third" diye aratıp bulduğun bütün yazıları buraya gönderirsen yandık.

Tarih: 13 Temmuz 2005, 16:11 - İp: yok
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

bitpire, kızma yaa, sen ufuk çizgisini istediğin yere yerleştir. Kimse sana niye buraya yerleştirdin diye mi soracak yani aşkolsun?

Tarih: 13 Temmuz 2005, 16:34 - İp: yok
golden
golden (üye)
İzmir / Amatör

Valaha arkadaşlar benim dediğim bit pirenin dediği gibi altın nokta olayı değil.Altın noktadan farklı olarak,Bitpireninde bahsettiği gibi deniz ve gökyüzü nün kadrajda 1/3 olarak yerleştirme yapılıyormuş.Anlamadığım ise portrede nasıl yapıldığıEh artık biri bulurda banada öğretirinş.

Tarih: 13 Temmuz 2005, 16:57 - İp: yok