tanjud
tanjud (üye)
Yurtdışı / Amatör

Üç Boyutlu Fotoğraf

İlk başarılı üç boyutlu görülebilen fotoğraf denememi siteye yükledim.

http://galeri.netfotograf.com/fotograf.asp?foto_id=167647

Teknik:

Çekilecek olan objeye belirli bir uzaklıktan odaklanarak birinci kareyi çekiyoruz. Daha sonra makineyi 10cm kadar yatay eksende sağa kaydırıp aynı ışık değerleri ile ikinci karenin çekimini yapıyoruz.

Tarih: 12 Haziran 2007, 23:25 - İp: 85.***.**8.149
mustafa_k
mustafa_k (üye)
Kocaeli / Meraklı

ya çok uğraştım ama göremedim bir şey. şaşı oluyordum az kalsın

Tarih: 13 Haziran 2007, 09:30 - İp: 85.***.**4.120
bila
bila (üye)
Ankara / Meraklı

Bu son derece başarılı çalışmanız için kutluyorum. Ayrıca tekniğini paylaştığınız için teşekkürler.

Tarih: 13 Haziran 2007, 11:18 - İp: 88.***.**2.244
serpim
serpim (üye)
Tokat / Meraklı

Çok beğendim Elinize sağlık Dewamını bekliyoruz

Tarih: 16 Haziran 2007, 12:01 - İp: 88.***.**4.182
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Galeridekinde siyah çerçeveler var o boşluklar önemli mi 10 cm yandan aynı kareyi çekmek işe yarıcak mı ? inanması güç
Pillerim bitmese denicektim,neyse...

Tarih: 17 Haziran 2007, 02:00 - İp: 85.***.**0.20
tanjud
tanjud (üye)
Yurtdışı / Amatör

Aslında teknik oldukça basit.. Bir kaç püf noktası var..Bunlara dikkat etmek gerekiyor.

1-Görüntüsü alınan nesneye yaklaştıkça (Makrolarda) Makineyi kaydırma uzaklığını azaltın.(3-4 cm)
2- makinenizi 1. çektiğiniz konumdan 2. konuma kaydırıken dikey eksenden kaymamasına ve objektifin bakış nuktasının değişmemesine özen gösterin.
3- PhotoShop ta fotoğrafları yan yana koyarken soldan çektiğiniz görüntüyü sağa, sağdan çektiğiniz görüntüyü sola yeleştirin. Aksi halde fotoğrafın 3 boyutlu görüntüsü çukurda gibi görünüyor.
4- Canlı neslerin çekimi yapılırken biraz hızlı davranmak gerekiyor. bizdaha ikinci fotoğrafımızı çekerken nesne yerinden kıpırdamış olup kurgumuzu bozuyor. Hareketli nesneler için en iyi yöntem 2 aynı makine ile çekim yapmak ama benim öyle bir şansım olmadı şimdilik.

Tarih: 19 Haziran 2007, 22:01 - İp: 88.***.**5.160
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

tanjud bunu iki makinayla yapanların oldugunu biliyorum..aynı ozellikte iki makinayla aynı anda kadraj alıp aynı anda cekim yapılıyor..boylece hareketli nesnelerden kaynaklanabilecek sorunlarında onune geçiliyor sanırım..
tabi aynı iki makina bulmak gerek
tekrar tebrikler yeni orneklerini goruruz insallah

Tarih: 19 Haziran 2007, 23:30 - İp: 88.***.**7.69
amator71
amator71 (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Boyle guzel bir calismayi paylastiginiz icin tesekkurler. Bende deneyecegim sonucu ykinda bildiririm
[>:D

Tarih: 2 Temmuz 2007, 00:20 - İp: 89.***.**4.130
  • 1