rentner
rentner (üye)
Almanya / Amatör

Türkiye’de Fotoğraf Piyasası

Arkadaşlar çoktan beri beni sıkan bir konuya açıklık getirmek için soruyorum.
Gazete,mecmua ve benzeri medya yayınlarında kullanılan fotoğrafların çoğu bizim insanlarımızın fotoğrafları değil,
medyanın görsel editörü işin kolayına kaçıp gerekli olan fotoğrafı yabancı fotoğraf bankalarından alıyor yada türkiyede var olan? bankaların arşivinden tedarik ediyor.
Örnek:İlaç reklamı,aile saadeti, otomobil ve benzeri.
Gelelim sorumun çekirdeğine,bu tür fotoğrafları Türkiye' üreten fotoğrafçılar yokmu?

Tarih: 15 Mart 2016, 19:54 - İp: 93.***.**1.253
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

abi stok fotoğrafçılığı diye bir durum var.. bunu satan satışa aracılık yapan internet siteleri de var.. ama türkiyede stok sistemine uygun fotolar çeken çok insan yok. örneğin bir reklam firması stok sitelerinden iş aldıığı firmanın konusuna göre fotoğraf arar. örneğin market için raf fotosu hastahane okul ofis gibi belli konuları akla getirecek şık giyimli makyajlı yakışıklı/güzel mıodellerin kullanıldığı fotolar. bunların düzeneğini oluşturmak herkese göre değil.. çoğumuz sokak çiçek böcek çektiğimizden ve dünyada bunu çeken milyonlarca insan olduğundan pek bize sıra gelmiyor.bir de stok foto fiyatları çok az.. çektiğine değmez. ancak.biri yazmış 10 kare sattım 3 dolar tuttu diyor. ben tek kare fotoma 200 usd aldım stok olmayan bir fotoma

yani stok için ona uygun kareler veya satın alma kararı verdirecek kalitede çeken çok az kişi.. çoğu,madem foto çekiyorum koyayım stok sitesine satılırsa ne ala satılmazsa canım sağolsun dediği için iş yapan foto pek çıkmıyor..

Tarih: 16 Mart 2016, 11:32 - İp: 85.***.**1.207
rentner
rentner (üye)
Almanya / Amatör

Selam Kesim kardeşim, çok doğru söylüyorsunuz '' bize sıra gelmiyor'' Stok fotoğrafçılığı bilgi isteyen bir konu. Hukuk yönünden, fotoğrafta reklam ve text için boşluk bırakılmasına kadar bilgi lazım.Gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederim.Esen kalın selamlar

Tarih: 16 Mart 2016, 18:53 - İp: 93.***.**1.253
  • 1