ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Titreşim Önleme Sistemi Yararlı Mı?

Aşağıda görülen her iki fotoğraf da, aynı ortamada ve aynı değerler ile çekilmiştir. (Yetersiz ışık şartları, Perde Hızı: 1/8, Diyafram: 2.8, ISO 50)

Makinenin, yetersiz ışık şartları nedeniyle ISO yu yükseltememesi ve her iki fotoğrafta da aynı perde hızı ve diyafram değerlerinin kullanılabilmesi için bu ayarlar sabit tutulmuştur. Her iki fotoğrafta da tripod kullanılmamış ve makine elde tutularak çekilmiştir. Tek fark fotoğrafların birinde titreşim önleme sisteminin açık, diğerinde ise kapalı olmasıdır. Hangisinde açık, hangisinde kapalı olduğunu söylemiyorum.

1/8 f/2.8 çekim değerlerinin o ortamdaki ışık şartlarında yetersiz kaldığı açıkca görülmektedir. 1/8 perde hızını, elle çekimde titreşimin kaçınılmaz olması amacıyla kasten seçtim.

Makine elde tutularak, titreşimsiz bir fotoğraf çekilebilmesi için gereken perde hızının (genellikle daha sık kullanılan 35-50mm'lik odak uzaklıklarında) 1/60 veya 1/30 olduğunu kabul edersek, bu durumda bu sistemin bize en az 2-3 stop kazandırabildiğini söylemek pek yanlış olmaz sanıyorum. Ne dersiniz?

#ocaklilar' tarafından 23.01.2009 11:55:41 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Ocak 2006, 12:36 - İp: yok
sinnux
sinnux (üye)
Bursa / Meraklı

Teşekkürler gayet açıklayıcı bir karşılaştırma olmuş. -IS'li resim sağdaki sanırım -

Tarih: 20 Mayıs 2010, 22:05 - İp: 78.***.**0.53
delirendeli
delirendeli (üye)
İzmir / Amatör

Sony a500 kullanıcısıyım. Ve henüz çaylağım fotoğrafçılıkta. Şimdi merak ettiğim konu;

Ben steady shot özelliği açıkken çekim yaptığımda şu dikkatimi çekti:

Çekim esnasında ekranın sağ alt köşesinde 4 kademe çizgi var. Onlar tek kademeye düşünce bu özeeliğin en iyi sonuç verdiği kitapçıkta(kullanım klavuzu) yazıyor. İyi de onu tek kademeye düşürmek başlı başına bir sorun. Yani o kadar sabit tuttuktan sonra bu özelliğe ne gerek var diyesi geliyor insanın. Adeta tripod taki kadar sabit tutmak gerekiyor onu tek kademeye indirmek için. Ben mi yanlış algılıyorum bu durumu yok sa durum hakikaten böyle mi?

Tarih: 23 Kasım 2010, 20:10 - İp: 81.***.**8.60
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Kullanım Kılavuzu okuduktan sonra, soru soran birini görmek beni gerçekten çok mutlu etti.

a500 kullanım kılavuzunda tam olarak ne yazıyor bilemiyorum ama tabi ki tek kademeye düşmesi gerekmiyor.

Benimkinde yazanlardan anladığım kadarıyla, makine daha yeni açılmışsa veya deklanşöre yarım basmadan tam basıp çekim yapıldığında Steady Shot özelliğinin verimli çalışmayabileceğinden söz edilmiş. Bu nedenle, deklanşöre yarım basılıp, kademelerin azalmasını bekleyip öyle çekim yapılması tavsiye ediliyor.

Not: Bu bilgileri, kullanım kılavuzunda değil de, Önce Bunu Oku (Read This First) kitapçığında buldum.

Tarih: 24 Kasım 2010, 00:59 - İp: 212.***.**4.222
delirendeli
delirendeli (üye)
İzmir / Amatör

Çok teşekkür...

Tarih: 24 Kasım 2010, 20:01 - İp: 88.***.**1.187
h.i.d
h.i.d (üye)
İstanbul / Amatör

merhaba bende d90 body var bodymde otomatik netleme özelliği var nikon 80-200mm f2.8 lens almayı düşünüyorum fakat lens vr deil kısaca gece çekimi nasılolur mercekteki netleme sorununu body çözermi ?yoksa lens ve body dede titreşim engelleme sistemi olursa dahamı iyi olur eğer öle olursa f2.8 olmamasına rağmen mecburen 80-400mm vr alıcam bilgilendirirseniz sevinirim saygılar...

#h.i.d' tarafından 28.11.2010 18:16:49 tarihinde düzenlendi.

#h.i.d' tarafından 29.11.2010 01:47:58 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Kasım 2010, 18:15 - İp: 85.***.**1.109
sedef2012
sedef2012 (üye)
İstanbul / Amatör

#Sedef2012' tarafından 09.05.2012 16:49:44 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Mayıs 2012, 15:00 - İp: 88.***.**5.191
mert1996
mert1996 (üye)
İzmir / Amatör

h.i.d; siz tamamiyle farklı bir konuya değinmişsiniz anladığım kadarıyla. auto focus ile titreşim engelleme bambaşka şeyler. AutoFocus elinizle netleme yapmanızı önleyip işi kendi halleder, vr ile alakası yoktur. D90ın bodysinde titreşim engelleme özelliği yok VRli lens almanız gerekli bu özelliğin olması için. VRsiz tele lens alırsanız bol güneşli havalarda size pek sorun yaratmaz ancak Gece ve akşam çekimlerinde tripod kullanmak zorundasınız (veya uçuk iso değerlerine çıkmak). Benim önerim 80-400 vr almanız yönünde.

Ocaklilar; tripodda kullanırken VR özelliğini kapatmamızı söyleniyor neden acaba?

Tarih: 8 Eylül 2012, 17:18 - İp: 176.***.**7.27
nedim_yildiz
nedim_yildiz (üye)
Bursa / Amatör

Sayın Ocaklılar önce böyle bir bilgi verdiği için tşk ederim.
Yeni fotoğrafçılığa merak sarmış biri olarak böyle bilgilendirmelerden çok faydalandığımı belirtmek isterim.
Üreticiler "Titreşim Önleme Sistemi" diye bir özellik icat etmişler. Tabiiki isteyen "ben fotoğraf çekerken titretmem, objektiflerdeki o kadar fiyat farkını da ödemem" diyebilir. Ama dileyen de bu fiyat farkını ödemeye razı olur ve teknolojinin nimetinden de faydalanır.
Herkese iyi bayramlar.

Tarih: 24 Ekim 2012, 12:40 - İp: 46.***.**8.92
dogasevgisi
dogasevgisi (üye)
Giresun / Doğa Fotoğrafçısı

GERÇEKTEN SONDERECE ÖNEMLİ BİR KONUYU ÇOK GÜZEL AÇIKLAMIŞSINIZ. SAĞOLUNUZ.

Tarih: 27 Aralık 2012, 09:31 - İp: 78.***.**9.81
selmankaya
selmankaya (üye)
Bursa / Meraklı

Ya sağdaki fotoğrafı çekerken eliniz titrediyse

Tarih: 11 Ağustos 2020, 21:55 - İp: 94.***.**6.128