ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Titreşim Önleme Sistemi Yararlı Mı?

Aşağıda görülen her iki fotoğraf da, aynı ortamada ve aynı değerler ile çekilmiştir. (Yetersiz ışık şartları, Perde Hızı: 1/8, Diyafram: 2.8, ISO 50)

Makinenin, yetersiz ışık şartları nedeniyle ISO yu yükseltememesi ve her iki fotoğrafta da aynı perde hızı ve diyafram değerlerinin kullanılabilmesi için bu ayarlar sabit tutulmuştur. Her iki fotoğrafta da tripod kullanılmamış ve makine elde tutularak çekilmiştir. Tek fark fotoğrafların birinde titreşim önleme sisteminin açık, diğerinde ise kapalı olmasıdır. Hangisinde açık, hangisinde kapalı olduğunu söylemiyorum.

1/8 f/2.8 çekim değerlerinin o ortamdaki ışık şartlarında yetersiz kaldığı açıkca görülmektedir. 1/8 perde hızını, elle çekimde titreşimin kaçınılmaz olması amacıyla kasten seçtim.

Makine elde tutularak, titreşimsiz bir fotoğraf çekilebilmesi için gereken perde hızının (genellikle daha sık kullanılan 35-50mm'lik odak uzaklıklarında) 1/60 veya 1/30 olduğunu kabul edersek, bu durumda bu sistemin bize en az 2-3 stop kazandırabildiğini söylemek pek yanlış olmaz sanıyorum. Ne dersiniz?

#ocaklilar' tarafından 23.01.2009 11:55:41 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Ocak 2006, 12:36 - İp: yok
akkaymaz
akkaymaz (üye)
İstanbul / Amatör

izninizle ekliyorum:
bazı fotoğraf makinelerinde titreşim önleme sisteminin çalışmaya başlaması için :
deklanşöre yarım basıp biraz beklemek gerekiyor.
aniden basılarak çekilen fotoğraflar sistem devreye giremediği için bozuk çıkıyor.

Tarih: 5 Kasım 2008, 02:46 - İp: 85.***.**9.93
kiziltug
kiziltug (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

Bildiğim kadarıyla titreşim önlemelerin kısaltmları

Canon: gövdede yok lenslerde ise IS (Image stabilizer)
Nikon: Gövdede yok lenslerde Vr (Vibration reduce)
Pentax: da gövdede bazı modellerde var ama lenslerde varmı bilmiyorum varsa kısaltmayıda bilmiyorum
Sigma: OS (Optical Stabiliser)
Tamron: VC (Vibration Compensation)

#kiziltuğ' tarafından 05.11.2008 22:53:30 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Kasım 2008, 22:52 - İp: 88.***.**7.3
larmor
larmor (üye)
İstanbul / Amatör

Pentax : Sadece gövdede var. "SR" Shake Reduction

Tarih: 5 Kasım 2008, 23:36 - İp: 85.***.**4.156
eskidost
eskidost (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

vr siz ne yapardık biz tabi tripotunuzda varsa bu kadar zorlamayın kendinizi...

Tarih: 10 Kasım 2008, 07:43 - İp: 85.***.**2.132
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Tripodunuz olsa bile, her yere yanınızda taşımak kolay olmayabilir. Taşıdınız diyelim, her poz; sizin onu çekmeniz için, tripod kurmanızı bekleyemeyebilir.

Tarih: 10 Kasım 2008, 09:33 - İp: 88.***.**3.75
ogel
ogel (üye)
İstanbul / Amatör

SONY'de de var (SuperSteadyShot) ve govdede...

Tarih: 20 Kasım 2008, 21:19 - İp: 78.***.**8.213
megadeth61
megadeth61 (üye)
Trabzon / Amatör

Yorumları okudum da,birşey dikkatimi çekti: Bazı arkadaşlarımız nedense bu özelliğin bir fark yarattığı kanısında değil sanırım.Ama bunu görmek için retinanızın titrememesi lazım

Şaka bir yana sanırım fotoğrafta herşey açık bir şekilde görünüyor.Teşekkürler Sn. Ocaklılar

Saygılar

Tarih: 2 Ocak 2009, 19:28 - İp: 217.***.**0.95
merlotti
merlotti (üye)
İstanbul / Amatör

Sayın OCAKLILAR 2. karede biraz daha el titremiş gibi çünkü titreşimin açık olması veya kapalı olması bu kadar fark etmez.

Tarih: 14 Ocak 2009, 08:24 - İp: 78.***.**0.9
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

ben şahsen bu fotoğrafı baz olarak almam.
çünkü, titreşim önlemenin bariz şekilde işe yaradığını defalarca görmüş biriyim.
ben elde tam 1 saniyelik fotoğraf çekebiliyorsam, bu titreşim önleme sayesindedir

Tarih: 14 Ocak 2009, 20:21 - İp: 88.***.**9.201
polatulusoy
polatulusoy (üye)
İzmir / Amatör

Daha geçen gün aldığım Sony A350 gövdesinde yer alan SSS (superSteadyShut) özelliğinin çok yararlı olduğu bir çok deneme sonucu anladım. f/4, 1/10 hızında ocaklılar ile benzer koşullarda çektiğim bir kaç fotoğrafta çok net sonuçlar aldım. Ayrıca güneş batmadan hemen önce çektiğim bir kaç fotoğrafta da titremeyi bu derece engelleyeceği aklıma gelmezdi.

Pentax K10D ile daha önceden yapmış olduğum denemelerde ise Sony A350'deki kadar net sonuçlar alamadım.

Sonuç olarak biraz da makina ya da objektife göre titreme engelleme özelliğinin kalitesi de değişiyor. Sony de ISO 400'ün üzerine çıkınca fotoğraf kalitesi düşüyor.

Tarih: 19 Ocak 2009, 01:33 - İp: 92.***.**1.28