gencmenn
gencmenn (üye)
Almanya / Amatör

Ters Objektif Teknigi

arkadaslar aranizda mesela canon eos 400d alaniniz vardir ve kit halinde aldigindan sadece 18-55mm lens vardir elinizde.
bir zaman cekimler yaptiktan sonra, makro cekim yapmak isteyenler 18-55mm ile bunu basaramadigindan makro lens alma ihtiyaci duyarlar.
bir makro lens oldukca pahali oldugundan bazen bu merak bir süreligine ertelenir.
simdi 18-55mm veya normal bir lensi makro lens haline nasil cevirecegimi görecegiz.
önce bize lazim olan iki sey vardir , birincisi bojenet kapagi ve bir uv filtre.
önce bojenet kapagini güzelce uv filtre caminin boyutunca keselim bu islemi kendimizde yapabiliriz fakat bojenet kapagini kirmadan yuvarlak bir delik acmak oldukca zor olabilir. bir ustaya kestirirsek yada yuvarlak delik acan makkaplar ile kesim yaparsak daha güzel verim aliriz.
kesilen bojenet kapagini güzelce temizledikten sonra , hic bir capak kalmamali ki sensörün üstüne bir plastik parcasi düsüp tüm zevkimizi bitirmesin.
bojenet kapagini makinemize vidalayip üstüne uv filitreyi koyalim güzelce ortalamamiz gerekmektedir, belirli cizgileri koyup bojenet kapagini sökelim ve kaliteli bir plastik yapistirici ile uv filtreyi bojenet kapagina yapistiralim.
bir saat sonra iyiye kurudugundan emin oldugumuzda objektifimizi ters cevirip , filtreye monte edelim.
sadece manuel fokus ve sabit diyafram olacagindan mesafeyi kendimiz ayarlamamiz gerekecektir. tabiki artik manuel ayarlar objektifin ön kismindan degil arka kismindan yapilacaktir.
artik cok güzel bir makro lense sahip olduk .
sineklerin veya kelebeklerin en hassas bölgelerine kadar ince bir makro cekim bizi bekliyor. deneme yapacak arkadaslar orjinal bojenet kapagi yerine sonradan satin aldiklari kapagi kullanabilirler.
sonuc oldukca basarili oluyor.

#gencmenn' tarafından 29.06.2008 19:23:07 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Haziran 2008, 19:22 - İp: 83.***.**9.61
dewilturk
dewilturk (Üye)
Yurtdışı / Meraklı

Guzel fikir gercekten

Tarih: 29 Haziran 2008, 23:44 - İp: 217.***.**3.133
ramazangun
ramazangun (üye)
İstanbul / Amatör

çok teşekkürler ellerinize sağlık. Birde uygulamayı adım adım resimlerle gösterseydiniz tadından yenmezdi.

Tarih: 30 Haziran 2008, 18:33 - İp: 88.***.**9.70
makara
makara (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

evet hangisinin ne olduğunu ben bilmiyorum mesela

Tarih: 1 Temmuz 2008, 11:24 - İp: 78.***.**0.188
kuklaci
kuklaci (üye)
İstanbul / Amatör

Bilgiler güzel de sizin bu yöntemle çektiğiniz makro fotoğraflarını exif bilgileriyle birlikte görmek isterim açıkçası

Tarih: 7 Temmuz 2008, 13:59 - İp: 88.***.**9.180
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

gencmenn daha once baska bir sitede okumustum,eline saglık

Tarih: 7 Temmuz 2008, 18:53 - İp: 88.***.**4.194
gencmenn
gencmenn (üye)
Almanya / Amatör

evet gaijin bu yazi alinti degil bana ait, baska sitelerdede aynisini yazdim.....

Tarih: 8 Temmuz 2008, 18:20 - İp: 83.***.**7.141
elfking
elfking (üye)
Ankara / Amatör

arkadaşlar alışveriş sitelerinden bu kapakları bula bilirsiniz objektifinizin mm gore satılıyo ve her markaya uygun urun satılmakta , azcık bı arastırmayla bula bula bılırsınız

#elfking' tarafından 10.03.2009 22:34:20 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Mart 2009, 21:49 - İp: 92.***.**6.225
bayar28
bayar28 (Objektif)
Balıkesir / Doğa Fotoğrafçısı

Benım objektıf sabıt ama fıkır beyanı guzel,

Kafamın bır kenarına yazıyorum ılerde belkı lagazım olur,

Geceler gebedir, Yarın ne doguracagı bellı olmaz..

Tarih: 11 Mart 2009, 21:20 - İp: 78.***.**3.20
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Bir iki tane bojenet kapağı örneği koysaydın ya madem..Örnek foto vs..Uygulama esasları hk gibi..

Tarih: 12 Mart 2009, 10:37 - İp: 85.***.**5.82
manastir
manastir (üye)
Antalya / Amatör

arkadaşımızın dediği doğru çok kaliteli makro cekimleri yapabilirsiniz
cekimleri görmek isteyen arkadaşlara bu web sayfasından örnek gösterebilirim
konuyu anlamak icin yabancı dil bilmeniz gerekmiyor sadece fotoğrafların üstüne tıklayın büyüsün
http://www.traumflieger.de/desktop/retroadapter/retroadapter.php

burda da bu sistemi nasıl yapabileceğiniz adım adım anlatılmış (fotoğraflarla )
yapması da cok kolay
ben yaptım tam süper oldu
ancak iyi de bir aydınlatma sistemi gerekiyor
yoksa fotoğraflar karanlık kalabilir
isteyene kendi yaptığım ve cok memnun kaldığım kendi sistemimi de gösterebilirim
ama önce macronun nasıl yapıldığını görün

http://www.traumflieger.de/objektivtest/retro/supermakro_mit_dem_kitobjektiv2.php

saygılarımla

Tarih: 16 Mart 2009, 00:03 - İp: 78.***.**0.73