ooaykac
ooaykac (üye)
İstanbul / Amatör

Tam Beyaz Zemin Nasıl Elde Edilir?

Selam. Bir fotoğraf stüdyom var. (İşimiz için kurduk.) Ürün çekimi yapıyorum. 1000 wattlık 5400 kelvin LED ışık, 1 tane 4x150 watt/5200 kelvin tasarruflu ampul seti ve bir de 4x105 watt/5200 kelvin tasarruflu amp seti kullanıyorum. Softboxlar var. BU ışık sistemini 150 watlık set solda, 1000 watlık LED sağda, diğeri (105 wattlıklar) de üstten vuracak şekilde yerleştirdim.

Çekim sonucu olarak fotoğraflar güzel. Detay fena değil. Ama sorunum zemin rengi. Zemin rengi, yani nesnenin arkasındaki/altındaki beyaz kağıt fotoğrafta tam beyaz çıkmıyor. Biraz grimsi, yani gri gibi çıkıyor. Ben tam beyaz elde etmek istiyorum. Fonun tam beuaz çıkması için ne yapabilirim? Öncelikle zeminde/arkada kullandığım fon malzemesi ne olmalı? Ben kırtasiyeden aldığım 1 metrelik beyaz karton kağıtları kullanıyorum. BU doğru mu? Yoksa başka bişey mi kullanmalıyım? Bu işin doğrusu nedir? Eğer makinede beyaz dengesini ayarlamam gerekiyor ise nasıl ayarlamalıyım?

Tarih: 18 Ağustos 2013, 01:03 - İp: 85.***.**1.63
mustafa_ozdag
mustafa_ozdag (üye)
Antalya / Meraklı

Çekim masası kullanılıyor bu tür çekimler için ama şart değil.Arka alanı ayrı olarak aydınlatmanız lazım.Arka alanın "patlaması" lazım.Nesne üzerinden ışık ölçümü yaptınız f8 çıktı diyelim arka alanın daha fazla olması lazım mesela f11 gibi ya da daha fazla.İkincisi gri kart kullanın.Ve ne şekilde çekerseniz çekin az ya da çok mutlaka Photoshop'ta düzeltmeler yapmanız gerekecektir.Bu arada RAW çekmeniz gerektiğini söylememe gerek yoktur sanırım.

Tarih: 18 Ağustos 2013, 03:57 - İp: 176.***.**9.62
evrendemir
evrendemir (üye)
İzmir / Meraklı

Sn.Özdağ'ın tüm tavsiyelerinin yanı sıra, belki aşağıdaki yazı ilginizi çeker,

Beyaz dengesi - TIKLAYIN

#evrendemir' tarafından 18.08.2013 19:17:56 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Ağustos 2013, 16:04 - İp: 78.***.**4.124
ooaykac
ooaykac (üye)
İstanbul / Amatör

Teşekkürler arkadaşlar. "Aydınlandım" diyebilirim.

Tarih: 25 Ağustos 2013, 10:21 - İp: 88.***.**9.193
  • 1