xwindx
xwindx (üye)
Karabük / Stüdyo Fotoğrafçısı

Siyah Fonda Portre Cekimi Hakkinda

Örnek fotografta yerine getirilmesi gereken kurallar nelerdir flashlarin konumu cekim modu ve ne gibi özel ayarlar gerekiyor yardimci olabilecek meslektaslar konu hakkinda bildiklerini paylasabilirmisiniz acaba?

Tarih: 18 Nisan 2009, 03:12 - İp: 217.***.**6.95
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

fotograf cekildikten sonra levels ayarlayırla oynayarak ve cevreyi siyaha boyayarak yapılmıs bir fotograf oldugu goruluyor...golgeye bakılırsa flaş yada softbow ısıgı modelin sol ustunden verilmiş..

Tarih: 18 Nisan 2009, 04:21 - İp: 78.***.**4.164
xwindx
xwindx (üye)

Photoshop la ilgili bir sey degil bu evet yüzde biraz hatalar düzeltilmis ama tamamiyle isik ile ilgili bu bende bunu merak ediyorum zaten flash veya softboxlarin konumu yada tam tersi sac isigi da olabilir ama sanki tek isik kullanilmis gibi.

Tarih: 18 Nisan 2009, 14:47 - İp: 217.***.**6.95
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

malesef gozunuzde buyuttugunuz kadar degil,photoshopla ilgili bir durum...
enazından kadının boynu ve omuzları "SİYAH GİYMİŞ OLSA BİLE" ısıga maruz kalır..
yuzden alınacak spot ölçümle bile cevrede ısık alan yerler gorulecektir...
buraları kapatmakta photoshopa düşüyor...

Tarih: 18 Nisan 2009, 16:53 - İp: 78.***.**3.160
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Fuarda fotoşop ürününün fiatını düşürmüşlerdi..Lisanslı..

Tarih: 19 Nisan 2009, 02:58 - İp: 88.***.**1.119
xwindx
xwindx (üye)

gaijin bu fotograf kendi cektigim bir fotograf photoshopla sadece yüzde bir iki kabarikligi giderdim onun harici hic bir sekilde isik oyunu icin photoshop a basvurmadim benim ögrenmek istedigim flashlarin konumu ve ne miktarda yüze isik verecegim ve makinamda ne gibi degisik ayarlar yapmam gerektigi hakkindaydi photoshop a ihtiyac duymadan biraz bir seyler elde etmeye calistim sen siz simdi bana yardimci olmak icin photoshop u aklinizdan cikararak ne gibi yardimda bulanabilirsiniz veya msn de yardiminiz dokunursa bir iki ek soru sormak isterim benim msn adresim : [email protected] ayrica kumköy34 ün yazdigiyla benim yazdiklarimin ne alakasi var anlamadim

Tarih: 20 Nisan 2009, 19:12 - İp: 217.***.**2.42
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

golgelere bakılırsa siz softbox kullanıp golgeyı yumusatmıssınız ama burda daha sert bir ısık var..
sizin cektiginiz fotografta flaşın konumu dogru ve hemen hemen aynı ancak model asagı baktıgı için yuzde aynı sekil ve yogunlukta ısık yok..
ve photoshopta sadece levels ayarlarından siyahı saga kaydırarak yukarıdakıyle aynı fotograf elde edilir..
ancak size ornek fotograflarla bir iki detaydan daha bahsetmek istiyorum..

bu fotograf nasıl cekilmiştir sorusunun cevabını daha oncede verdim,sadece cilt rengine bakarak bunun photoshoptan gectigini anlamak mumkun..
hatta levelsta butun ayarları dibe dayarsanız fotografta yuz dısında hiçbir detay olmadıgını gorursunuz, halbuki enazından yuz cevresınde detay,elbise kıvrımı vs olması gerekirdi..
ancak yuz dısında tek bir detay bile yok..ancak ne olursa olsun olması gerekirdi..
sizin fotografınıza levelsta bu sekilde bakarsak,aslında fotografta hıc gorunmeyen pek cok detayı goruruz..

ancak bu fotografta hıcbır detay yok cevrede..

yanı yuz kısmı dısındaki kısımlar boyanmıs...
---------------------
illaki photoshopsuz boyle bir fotograf cekmekse isteginiz, arka fonun hiç ısık almamasını saglar, sadece yuze vuracak bir flaş yada daha iyisi ısık kullanır ve dıyaframıda biraz daha kısarsınız..
yuzden spot olcum almakda işe yarayacaktır..

Tarih: 22 Nisan 2009, 22:36 - İp: 78.***.**5.61
xwindx
xwindx (üye)

Cok sag olasin gaijin verdigin bilgilerden dolayi cok cok tesekkürler

Tarih: 25 Nisan 2009, 22:30 - İp: 217.***.**6.247
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

rica ederim,umarım işinize yarar

Tarih: 26 Nisan 2009, 16:25 - İp: 78.***.**2.178
xwindx
xwindx (üye)

Cok arastirmak gerekiyor almanyada yasiyorum türkiyede fotografciydim gri perde iki flash la calisiyordum ama simdi isik oyunlarini seviyorum daha evvelde söyledigim gibi sadelik ve dogalliktan yanayim zaten burda da rutujmus arka plan degisikligimis önemsenmiyor simdi hafta sonlari portable stüdyo ile cekimlere gidiyorum iki tane objektif edindim kendimeCanon EF 135mm f/2.8 softfocus ve Canon EF 50mm 1.8 II son bir yardim isteyecegim Stüdio Portre cekimleri icin tamron sigma ve canon marka objektif önerisinde bulunabilimisiniz Makina Canon Eos350d ve Eos450d simdiden tesekkürler

#xwindx' tarafından 26.04.2009 18:19:02 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Nisan 2009, 18:16 - İp: 217.***.**3.253
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

elinizdeki lensler gayet iyi lensler..
baska lense ihtiyac yok aslında ama toplu cekimler için tamron 17-50 gibi bir geniş acı iyi olabilir..canon 17-40 biraz tuzlu galiba..
studyocu olmadıgım ıcın bu sorunun cevabını studyocu arkadaslara bırakıyorum
yanlıs yonlendirmek istemem

Tarih: 26 Nisan 2009, 19:08 - İp: 78.***.**7.95
  • 1