taneryildirim
taneryildirim (üye)
Karaman / Doğa Fotoğrafçısı

Sıradışı Makroculuk: Ters Lens

merhaba arkadaşlar,

bu yazıyı başka foruma da eklemiştim, uzun zamandır buraya girmiyordum bari gelmişken benimde bir iki yardımım dokunsun diye düşünüyorum. en büyük sevdam makroculuktur. ilk başlangıçta sigma 150mm ile başladım bu işe. sonraki zamanlarda Kelebeklerden ve normal gözle görünenlerden sıkıldım ve daha da yakınlaşmayı denedim. makro tüpler aldım, yetmedi, lensi lensin ucuna ters bağlayayım dedim ama olmadı, sonunda istediğim ayarı elde ettim, ve bu tecrübemi sizlerle paylaşmak istiyorum.
ekte görebildiğiniz fotoğrafları Tamron 17-50mm f2.8 lens ile elde ettim. hepsi çoklu çekimlerdir (bu konuya da sonra geleceğim **1). bu tip süper yakın çekimler için ters lens tekniğini kullanmalısınız. yani lensi gövdeden çıkarıyor ve gövdeye tutuyorsunuz.

büyütme formülü yaklaşık olarak böyledir: 50mm/(odak uzaklığı, yani mm).

misal: 50mm / 17mm = yaklaşık 3 kat büyütme

yani benim Tamron ile 3:1 lik bir büyüme oranı elde ediyorum. Tamron bu iş için çok idealdir çünkü f2.8 ile iç açısı bu tip ters çevirmelerde herhangi bir ksııtlamaya yol açmıyor. 18-55 mm kit lens ile bu çekim olmuyor, kenarlarda kararma ve ortada bükülmeye yol açıyor. yani illa da kaliteli ve uyumlu lens olacaktır.

ters çevirilen lensler f değeri en açık pozisyonda kalacaktır, Tamron da f2.8. bu da alan derinliğini çok minimum bir seviyede bırakır ve fotoğrafınızın detayları kayıp olacaktır. hilesi bu: Av Moduna getirin, istediğiniz f ayarını yapın (f13 ü geçmeyin, aksi halde bükülmeye yol açacaktır - buna da sonra geleceğim **2), alan derinliği ön izleme tuşuna basın ve basılı tutarak lensi gövdeden çıkarın. f ön ayarlı lensiniz hazır, şimdi ise gövdeye tutun ve çekime başlayın. ama bol ışıklı ortamda olsun, f 13 te lensten gelen ışık nerdeyse sıfır olacak Gülümseme

bunu engellemek için kendime AF destekli bir ters lens adaptör yaptım. AF ile çekmiyorum ama gövde lens bağlantılar için gerekli olan bir sistem. yani makinada istediğiniz f yi ayarlayın, sadece çekim sırasında kısacaktır, böylece visörden bakınca karanlıkta aramayacaksınız. ayrıyetten lensten gelen ışık miktarı ve beyaz ayarı da böylece otomatik gövde tarafından yapılabilmektedir.isteyene mail olarak fotoğraflarını gönderebilirim, zaman bulursam bunun yapım aşamalarını da size anlatırım ...

**2
bükülme sorunu:
http://6mpixel.org/en/?page_id=14

bu sitedeki araştırma sonuçlarında görüldüğü gibi f13 ve üzeri çekimlerde "bükülmeden" dolayı fotoğraflarınızın alan derinliği daha derin, fakat netlik daha kötüye gitmektedir. nedeni çok kısık bir açıdan gelen ışığın kırılıp (bükülüp) yansımasıdır. bu nedenle f13 geçilmemesi gerek. hatta ben f11 bile geçmiyorum ki lens mümkün oldukça açık kalsın diye. ama bu durum makrocuları, özellikle 3:1 büyütme sağlamak isteyen makroculara baya kısıtlama getirir. buna çözüm olarak ta PHOTOSTACKING olayını buldum...

**1
Photo Stacking:
f11 ile elde edilen sığ laan derinlikli bir fotoğrafla birşey elde edemezsiniz. fakat birçok peşpeşe ayarlanmış bu çoklu fotoğrafların net olan bölgeleri birbiri ile birleştirip süper net bir fotoğraf elde edebilirsiniz. galerimde eklediğim son fotoğrafı 22 fotoğraf ile elde edilmiştir. bunun gibisini çekmek için gövdeyi sabitliyorum, kablo deklanşör, flaş, diffüser ve çekilecek olan objeyi ayarlıyor ve değişik aralıklı fotoğraflar çekiyorum. mümkün oldukça az aralıklı olmasına dikkat ediniz, ne kadar çok fotoğraf, o kadar detay. sonra bu fotoğrafları COMBINE ZP ile birleştiriyorsunuz ve elinizde süper kaliteli ve net fotoğraf kalıyor...

çekimlerim için genelde kullandığım malzemeler:
Canon EOS 40D
580EX II Tepeflaş
Gary Fong Lightsphere Diffüser
kablo deklanşör

eğer daha fazla bilgi istiyorsanız beni haberdar edin. çok yoğun çalışıyorum, belki hemen cevap yazamayabilirim. ama emin olun ki herkese yardım etmek istiyorum ve bunu yapacağım da.

Daha çok fotoğraf için siteme bakınız, zamanla buraya da yükleyeceğim ...

sonsuz saygılarla

Taner YILDIRIM
www.gultan.net

Tarih: 20 Ocak 2009, 11:47 - İp: 88.***.**7.22
taneryildirim
taneryildirim (üye)

17-50mm olan lensimi lütfen unutun

50mm sabit x olarak blelim. sonra:

lensinizin mm/50 mm = büyütme oranıdır

elinizde 24mm lensi ters çevirin, 2:1 büyütme oranı elde edersiniz ...

birçok açıdan denedim, doğru çıktı. elinize bir cetvel alın, sonra fotoğrafını çekin, sensör boyutu belli, mm ler belli sonra da hesabınızı yapın

17mm de çekim + 30mm makro tüp = 7:1 büyütme oranı. çünkü 2mm tam dikey kadraj a sığıyor (40D)

isterseniz herşeyi unutalım, herkes istediği büyütme oranını elde etsin ...

saygılar

#taneryildirim' tarafından 18.03.2009 07:40:30 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Mart 2009, 07:37 - İp: 88.***.**4.130
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

lutfen yanlıs anlamayın burada sizin bilginiz yanlıs demek gibi bir amacım yok,
tam tersizne boyle bilgilendirici yazılar cok bulunmuyor, dahada farklı yazılar yazmanızı umarım..

ancak yazdıgınız yazıdan yararlanacak kişiler oldugunu dusunerek bilginin dogrulugunu sınamak gerekiyor..
ben bir tanım hatasını duzelttim, yazıdan faydalanan kişilerin dogru bilgiyi almaları içinde bu gerekir diye dusunuyorum.

sonucta bildiklerimizi paylasmak için yazıyoruz bu tur yazıları..

herkes istedigi buyutme oranını elde etsin bencede..

Tarih: 18 Mart 2009, 14:24 - İp: 78.***.**3.199
taneryildirim
taneryildirim (üye)

hakısınız ...

Tarih: 18 Mart 2009, 16:16 - İp: 88.***.**4.130
dewilturk
dewilturk (Üye)
Yurtdışı / Meraklı

Bu matamatiksel hesaplar insana hangi konuyu okudugunuda unutturuyor ). Taner bey bu bilgiler icin size cok tesekkur ederim..AF destekli bir ters lens adaptör hakkinda bilgi verirseniz cok sevinirim.

Tarih: 22 Mart 2009, 22:48 - İp: 217.***.**2.51
taneryildirim
taneryildirim (üye)

zaman bulduğumda onu da yazacağım. ama şu an işlerim ve eşimin yeni hamilelik durumu beni çok meşgul ediyor ve çok yoğunum

saygılar

Tarih: 24 Mart 2009, 16:37 - İp: 88.***.**1.87
rebelemo
rebelemo (üye)
İzmir / Meraklı

güzel yazı tşkler taner bey. makro konusunda deniyeceğim muhakkak

Tarih: 29 Temmuz 2009, 01:40 - İp: 88.***.**5.243
histogram
histogram (üye)
İstanbul / Meraklı

Taner abi seni No1den takip ediyordum karınca gözü fotoğrafını hiç unutmicam gerçekten =))) yazıda harika olmuş eline sağlık açıklayıcı ve anlaşılır !!! Allah analı babalı büyütsün çocuğunuzu

Tarih: 29 Temmuz 2009, 11:56 - İp: 78.***.**9.232
tufanozyamak
tufanozyamak (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Taner bey ellerinize sağlık,çok verimli bilgiler...

Tarih: 14 Haziran 2010, 12:36 - İp: 81.***.**7.117
taneryildirim
taneryildirim (üye)

iyi günler,

isterseniz bu konulara bir göz atın:

http://mesaj.bascek.com/topic/500
http://www.bascek.com/8346/kit-lensi-makro-canavarina-donusturmek/

kit lensi sabit ters lense çevirmiştik

saygılarımla

Taner YILDIRIM
www.gultan.net

Tarih: 13 Ağustos 2010, 14:40 - İp: 88.***.**5.121
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

konuyu okudum, gercekten tebrik ederim
dusuk maliyetli iyi bir makro lens yapmıssınız.
insanın 18-55 ters bukadar kaliteliyken neden duz satıyorlar diyesi geliyor

Tarih: 14 Ağustos 2010, 00:17 - İp: 92.***.**4.187