sarucabey
sarucabey (üye)
Kocaeli / Meraklı

S2 İle Su Damlası Örn. Foto

Arkadaşlar S2 ile su damlası süper makro modunda flaşlı çekim yapamıyorum flaşın ışığı çekilen karenin bir bölümüne geliyor ve normal olarak karartma yapıyor hele bir de ara adaptör kullanıyorum hama UV filtre takıyorum ki su gelmesin diye işte o zaman fotoğrafın %60 karanlık çıkıyor su damlası çekmek için şimdi ben eve spot mu alıcam yada daha pratik bir yol var mı?

Örnek Fotoğraf

#sarucabey' tarafından 06.07.2006 12:33:27 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Temmuz 2006, 12:26 - İp: 194.***.**9.29
husmenaga
husmenaga (üye)
İstanbul / Meraklı

Süper makro modu vs, çok kullanışlı modlar değil çünkü, ben de kullandım S2, 0 cm den makro diyor, saçma bir niteleme, ışıksız fotoğraf olur mu??

Tavsiyem basit, dibine girmeyin damlanın , daha geriden optik zoom kullanarak çekim yapın, aksi halde tabii ki flaş ışığı objektifin gölgesini nesneye vurduracaktır.

Fikrim bu,
Kolay gelsin.

Tarih: 6 Temmuz 2006, 12:46 - İp: 62.***.**4.1
akaybey
akaybey (üye)
İstanbul / Amatör

ben de husmenaga nın dediği gibi uzaktan zoom yaparak makro resimler çekiyorum.
ama şunu da belirteyim. 0 cm makro olur,nasıl olur. ışığın yeterli olduğu yerde. 0 cm çekim için ille de kapalı ortam olmalı diye bir kural yok ki. güneşli bir havada 0 cm çekim rahatlıkla yapılır. ben yaptım oldu.
kapalı ortamda ek ışık kullanım düzenek hazırlaman gerekecek ,buna bağlı olarak da beyaz ayarı vs. yeniden düzenlenecek.ancak ondan sonra güzel bir resim çıkar... ya da uzaktan zoom yap,çok daha kolay ve etkili.
kolay gelsin

Tarih: 6 Temmuz 2006, 13:59 - İp: 194.***.**2.31
melyaturi
melyaturi (üye)
Sakarya / Amatör

Merhaba sorucabey;

Sana basit bir öneri; falşın ışığını çekeceğin nesneyi aydınlatacak şekilde flaşın karşısına aynayı açılı şekilde koyarsan işini görebilir.

Selamlar

Tarih: 6 Temmuz 2006, 18:37 - İp: 85.***.**0.66
sarucabey
sarucabey (üye)
Kocaeli / Meraklı

o iş biraz zahmetli dediğini anladım alüminyum folyo ile yansıma yaptır diyrosun hani film setlerinde de kullanırlar o açıyı hesaplamak çok zor yaaa teşekürler

Tarih: 6 Temmuz 2006, 22:03 - İp: 194.***.**9.29
  • 1