zoki
zoki (üye)
İstanbul / Amatör

Resimde Hata Varmı?

merhaba arkadaşlar size bir sorum olacak aşağıda resmini koymuş olduğum olay istanbul off-shore yarışından bir kare. size bu resim ve konu hakkında genel olarak bir kaç sorum olacak.
NOT: resim polarize filtre ile çekilmiştir.
1- bu resimdeki renk canlılığı sizce yeterlimi?
2-resimde panning tekniği kullanmak doğrumu sizce?
3- bu resimi 1/160 ve f10 değerleri ile çektim ama dikkat ederseniz resimde hafif bir bulanıklık var gibi bunu yok etmek için çok daha yüksek enstantene hızları kullanmakmı gerekli?
4- panning tekniğini yaparken veya tekne dahil her yerin çok net çıkmasını istediğimde nelere dikkat etmem greklidir?
5- birde makinemin max enstantene hızı 1/4000 bende gsrip bir korku var böle resimleri düşük çekiyorumki ilerde daha süratli gerekecek konular çıkarsa 1/1000li hızların üstüne o zaman çıakrım diyorum sizce yaptığım yanlış bir şeymi? yüksek enstantene hızı kullanmaktan korkmamak mı lazım?

NOT: makine canon eos350d ve lens olarakta standart 18-55mm lens var
yardım edenlere şimdiden teşekkürler..

#zoki' tarafından 24.05.2006 20:55:07 tarihinde düzenlendi.

#zoki' tarafından 27.05.2006 03:13:46 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Mayıs 2006, 20:53 - İp: 85.***.**5.165
zoki
zoki (üye)
İstanbul / Amatör

peki bu panning tekniğini kullanırken her zaman her türlü resimi çekerken mi 1/60 hızlarından daha düşük çalışmak gerekir. mesela uçan bir kuşu çekerkendemi 1/60dan yavaş olmalı veya bir formula1 arabasını çekerken demi bu hızları kullanmalıyım. yoksa bir formula 1 aracı çekerken 1/100-1/200 li hızlarda da panning kullanabilirmiyim.

Tarih: 13 Haziran 2006, 18:12 - İp: 85.***.**8.114
alimallah
alimallah (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba zoki,

1. Yarış günü ışık durumu fotoğraf çekmeye kesinlikle uygun değilmiş. Bu hava şartlarında sen, ben ne yapsak iyi bir fotoğraf çıkaramazdık. ( ustalar mutlaka bir şeyler çıkarırlardı)
2. Kullandığınız lens bu iş için kesinlikle uygun değil.
3. Paning yapmada verilen 1/60 değeri, fotoğrafı çekilen nesnelerin sürati ile ilgili değil. Diyaframı açık tutma süresi, siz bir süre nesneyi takip edebilesiniz diyedir. Araç kaç yaparsa yapsın, siz onu odaklamış ve takip ediyorsunuz. Hızlı gidiyorsa hızlı, yavaş gidiyorsa yavaş takip ediyorsunuz.
4. Motorun yeri daha sağda ve aşağıda olmalıydı.
Bilgilerimizi paylaşıp, birlikte öğrenmek dileği ile,

Tarih: 14 Haziran 2006, 13:03 - İp: 212.***.**8.75
zoki
zoki (üye)
İstanbul / Amatör

evetdoğru söylüyorsunuz lensim geniş açı bir lens inşallah en kısa sürede bir tane Sigma APO 70-300 bir lens alacağım.
yorumların ve verdiğin bilgilerin için teşekkürler.

Tarih: 14 Haziran 2006, 16:48 - İp: 85.***.**8.114
nurrr
nurrr (üye)
Bursa / Reklam Fotoğrafçısı

çekeceğim konun hızına göre ensanteneni düşürmen lazım çok yavaş gidiyorsa senınde yavaş takip etmen gerekecek o zaman 1/15 yaparsın hızla giderse 1/60 yaparsın.

Tarih: 17 Haziran 2006, 13:26 - İp: 88.***.**2.173
foto_ilker
foto_ilker (üye)
Burdur / Profesyonel Fotoğrafçı

havayıda göz önünde bulurdun mu ? çünkü soruyorum bu soruyu aynıısını bende yaşıyorum zaman zaman.......

Tarih: 4 Temmuz 2006, 20:50 - İp: 85.***.**6.254